Schizofrenní den ANO: Babiš u Trumpa, kytarista Vondráček a policejní zátah. Náhoda? Nikoli | Reflex.cz
nahoru

Schizofrenní den ANO: Babiš u Trumpa, kytarista Vondráček a policejní zátah. Náhoda? Nikoli

Viliam Buchert8. března 2019 • 11:00
Babiš v Bílém domě, předseda Sněmovny paří s kytarou.
Babiš v Bílém domě, předseda Sněmovny paří s kytarou.
• foto: 
ČTK, Seznam

O hnutí ANO jeho vůdce Andrej Babiš rád hovořil jako o seskupení, které není jako tradiční politické strany. Jak se ale ukazuje, už se typickou politickou stranou stalo. V jeden jediný den, ve čtvrtek 7. března, dokázalo totiž najednou zaujmout v americkém Bílém domě, současně zaměstnalo českou policii i státní zástupce a bodovalo i na kulturní frontě na řečnickém pultíku Poslanecké sněmovny. Dohromady to působilo mimořádně bizarně a je zřejmé, že ANO už není nové hnutí, ale parta vyznávající stará pravidla.

Premiér Andrej Babiš ukázal ve washingtonském Bílém domě na setkání s Donaldem Trumpem tu lepší tvář hnutí ANO. Jak jsme mohli vidět, reprezentoval Česko důstojně, hovořil umírněně, nic nezkazil. Sice nám také nic nového a objevného neprozradil, ale to se od schůzky, která trvala s americkým prezidentem něco přes hodinu (z toho část trávíte povídáním s manželkami) očekávat ani nedá. V tomto směru působil mandarín ANO státnicky, navíc jeho frenetická aktivita v USA (za tři dny 24 schůzek a jednání) zřejmě České republice něco v budoucnosti přinese.

Marek Stoniš: Hloupost kvete zeleně. Nestávkujte proti nesmyslům a běžte raději za…

V tu samou dobu se ale česká veřejnost mohla pobavit u kauzičky (velká kauza to není) kolem kulturního vystoupení předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, prominentního to člena ANO. Objevily se obrázky, na kterých bodrý Vondráček někdy v minulosti hraje s kolegou v zasedacím sále sněmovny na kytaru. Dokonce si u toho vylezl na pultík, u kterého se hovoří. Jako člověk, který sám za svůj život zažil hodně mejdanů, a některých i velmi divokých, musím uznat, že Vondráčkův kousek je fascinující. To se s velkou pravděpodobností ve světě jen tak někomu nepodaří překonat. Takže hnutí ANO opět zabodovalo a „proslavilo“ nás po světě. Tentokráte ale v neobyčejné bizarnosti. Premiér v Bílém domě přece nestačí…

Činili se ale i další členové ANO, jednalo se ale o společenské dno. Od Bílého domu až po podezření z korupce, to všechno, stejně jako jiné politické strany, už hnutí ANO zvládá. Policie v tomto případě prováděla na pokyn státních zástupců po republice velké zátahy, které se právě členů hnutí mnohdy týkala. Dělala domovní prohlídky i u místopředsedy ANO a stávajícím šéfovi poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka. Prý kvůli podezření z uplácení v tendru na mýtný systém, který se týká jiných osob. V policejních sítích pak uvízli také členové ANO v Brně. Hnutí tak dlouho obviňovalo ostatní, že kradou a jsou součástí korupční chobotnice, až se v těchto strukturách přes některé své lidi ocitlo samo.

Strašidelné Rusko: Fotograf drsně dokumentuje neviditelnou stranu postsovětské východní…

Shrnuto: Vlastně nic nového v českém politickém rybníčku. Když nová hnutí začínají, nejjednodušší metodou, jak se prosadit, je obvinit ostatní z nepravostí. A posléze dělat to, co ostatní. Jinou otázkou je, proč se staré fotky Vondráčka a zásah policie, ve kterém kvůli možné korupci členové ANO figurují, objeví právě v době, kdy je premiér Babiš v Americe. Podle všeho to mělo zastínit jeho návštěvu Bílého domu. Podařilo se to jen částečně. Ovšem je to metoda, kterou už z nelítostného politického boje také známe dlouho. Ostatně zažil to nedávno i Babišův hostitel, prezident Trump. V ten samý den, kdy měl v Hanoji summit se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, grilovali v americkém Kongresu na slyšení jeho bývalého právníka Cohena. Náhoda? Nikoli. Teď se to stalo i Babišovi a hnutí ANO zažilo vskutku schizofrenní den.

Kvůli večírku ve Sněmovně vyzývá opozice šéfa Sněmovny Vondráčka z ANO k rezignaci
Senátor Czernin: Lidi věří, že Babiš už si nakradl dost. Mluví jako Hitler, tomu taky…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější