nahoru

Seznamte se s paní AKK, nástupkyni Merkelové: Liberální Brouk Pytlík s konzervativní maskou

Viliam Buchert 8. prosince 2018 • 12:00
Seznamte se s paní AKK, nástupkyni Merkelové: Liberální Brouk Pytlík s konzervativní maskou
foto: Reuters

Někteří škarohlídové si v pátek utahovali z německé vládnoucí CDU, že nově zvolenou nástupkyni Angely Merkelové ve funkci předsedkyně strany si přece nikdo nebude moci zapamatovat jménem. A skutečně, i nepřechýlené jméno nové vůdkyně – Annegret Kramp-Karrenbauer – není nic jednoduchého. Proto i ona sama používá zkratku AKK a německá média jí překřtila na „mini-Merkel“. Jenže CDU bude v příštích letech potřebovat někoho hodně výrazného, aby zastavila své postupné oslabování. Je právě Annegret Krampová-Karrenbauerová (56) tímto člověkem? 

„Neexistuje žádný úkol, který by Annegret v rámci strany nebyla schopna splnit a v tom jí můžeme důvěřovat,“ říkají o nové předsedkyni CDU její straničtí kolegové. Takový Brouk Pytlík v německém podání. Bild, největší deník našich sousedů jí označil za „velmi průměrného člověka“, což by AKK mohlo u obyčejných Němců spíše pomoci. Zásadní otázkou ale je, zda CDU, která v současnosti nezažívá své hvězdné období, má mít v čele zkušeného a dlouholetého stranického funkcionáře, který ovšem dělal praktický celý život pouze politika. V Německu je to sice (zatím) tradiční věc, ale u stále více voličů to naráží na nepochopení.

Křesťanskodemokratická unie (CDU) má v současnosti podporu kolem 30 procent voličů, to ale není na její poměry nic zázračného. Mnoho jejich voličů jí v posledních letech přebrala Alternativa pro Německo (AfD), která vystupuje ostře proti migraci. Nedá se přitom očekávat, že právě AKK tento trend změní, protože ve středové CDU (i když se strana oficiálně tváří pravicově, dávno to není pravda) je nová předsedkyně spíše na levém křídle. Kde tedy opět nabrat voliče? Napravo to zjevně nepůjde, nalevo pořád sílí Strana Zelených, která postupně likviduje kdysi silnou sociální demokracii. Navíc AKK musí razantně vystoupit ze stínu Angely Merkelové, jenže ta bude ještě několik let kancléřkou a bude pořád strhávat pozornost především na sebe.

Kdo je ve skutečnosti AKK?

Annegret Krampová-Karrenbauerová se narodila 9. srpna 1962 ve městě Völklingen ve spolkové zemi Sársko, které se nachází přímo na hraci s Franciií. Proto hovoří také francouzsky. Pochází z katolické rodiny, její tatínek byl učitelem a ona i kvůli rodinnému zázemí chodí každou neděli do kostela a v pátek nejí maso. Původně chtěla být porodní asistentkou nebo učitelkou, ale nakonec vystudovala v letech 1984 až 1990 politologii a práva na Trevírské a Sárské univerzitě. Od roku 1984 je vdaná za důlního inženýra Helmuta Karrenbauera, se kterým má tři už dospělé syny. Rodina žije ve dvacetitisícovém městě Püttlingen a přednost dostala kariéra AKK, její manžel se staral o rodinu. Důvod? Ona vydělávala víc.

 

Podle zveřejněných banálních informací má AKK ráda hovězí polévku a kromě jiného poslouchá písně australské rockové skupiny AC/DC. Moderní je zejména v tom, že se zajímá o digitalizaci společnosti a dopady globalizace považuje v některých směrech za varující. Velmi aktivní je také na sociálních sítích a svůj účet na Twitteru zásobuje příspěvky s rychlostí Donalda Trumpa. Zda právě to bude tahákem pro voliče, je další otázkou. S předsedkyní CDU se totiž počítá na místo budoucí kancléřky po Angele Merkelové.

Ekonomicky je ale AKK i v rámci středové CDU nalevo. Je velmi silným obhájcem minimální mzdy a před federálními parlamentními volbami v roce 2013 navrhla, aby byla nejvyšší daňová sazba zvýšena až na 53 procent, což vyvolalo zejména v podnikatelských a zaměstnaneckých kruzích velkou nevoli. Podobné názory mají spíše lidé pocházející ze sociální demokracie a od Zelených. AKK oponuje, že má pouze silné sociální cítění.

Vzhledem k tomu, v jaké rodině byla vychována, není přívrženkyní potratů, i když je to podle ní vždy rozhodnutí každé ženy. V roce 2015 vyvolala kontroverzi, protože v jednom rozhovoru řekla, že manželství osob stejného pohlaví by mohlo otevřít cestu k incestu a polygamii. Pak své slova úporně brala zpět, ale v tomto směru je často označována za konzervativní.

Jak je to s migrací?

CDU byla na německé politické scéně v posledních třech letech oslabena i kvůli migrační politice Angely Merkelové, která svými slovy z roku 2015 nepřímo podpořila nelegální migraci. Mnoho voličů strany pak uteklo k AfD. Krampová-Karrenbauerová sice v otázkách migrace podpořila Merkelovou, ale současně říká, že ti žadatelé o azyl, kteří oklamali úřady (falešné doklady, smyšlený rok narození, atd.) mají být deportováni do svých domovů. Jak to zabezpečit v praxi, je ale daleko složitější. Vyvolala pozornost také slovy, že když mužský muslimský uprchlík odmítá přijmout jídlo od ženské humanitární pracovnice (i takové věci se staly, jen je německá média zamlčovala) z náboženských důvodů, tak má zůstat o hladu. V tom se jevila jako radikální, ale jak opakovala v posledních dnech, jsou důležitější věci než migrace. Ani to jí asi nové voliče nepřinese.

Politicky je AKK nesmírně zkušená. Do křesťanskodemokratické unie vstoupila už v roce 1981, tedy ve svých 19 letech. Prošla ve straně mnoha funkcemi a několik let (2011-2018) byla také premiérkou Sárska. Od letošního února i generální tajemnicí své CDU. Ve straně má hodně spojenců. Ovšem i mnoho odpůrců, což ukázala páteční volba předsedy. Na 33. sjezdu CDU v Hamburku dostala ve druhém kole volby 517 hlasů z 999 hlasujících. Druhý Friedrich Merz získal 482 hlasů a skončil tak velmi těsně poražen. Z toho je vidět, že strana je rozdělená.

„Volbou bývalé sárské premiérky strana ukázala trochu odvahy ke změně, ale také přání nepostavit všechno na hlavu. Pro AKK teď půjde o to sjednotit různé tábory,“ konstatoval německý web Spiegel Online.

Kritici tohoto kroku se ale domnívají, že na resuscitaci CDU to stačit nebude a že strana bude hledat po dalších volbách nového vůdce. Jak ale uspěje AKK, uvidíme až v příštích letech.

Diskuse ke článku