Bohumil Pečinka: Pasivita dělá z opozice Babiše spojence | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Pasivita dělá z opozice Babiše spojence

Bohumil Pečinka24. července 2018 • 06:00
Andrej Babiš ve sněmovně před hlasováním o důvěře vládě
Andrej Babiš ve sněmovně před hlasováním o důvěře vládě
• foto: 
Profimedia

Tím, jak při hlasování o důvěře Babišovu kabinetu vstoupili komunisté znovu do vládní hry na celostátní úrovni, končí polistopadová republika. Tak se alespoň vyjádřila řada opozičních poslanců.

S nástupem komunistů a jejich spoluvládnutím končí polistopadový režim možná na úrovni symbolů. Řada jeho pilířů padla už v uplynulých čtyřech letech (popření principu střetu zájmů v politice, rozpad tradičního stranického systému, porušování ústavních zvyklostí). Podstatné věci však zůstávají – parlamentní demokracie, spojenectví se Západem, svoboda slova a podnikání.

Piráti v posledních týdnech zradili prazáklady svého programu. Potrestají je voliči?

Ano, změnila se společenská atmosféra, která je náchylná k autoritativním řešením a je hluchá a slepá k symbolům polistopadové svobody. Na druhou stranu: politika je také nabídka a poptávka a česká společnost byla plus minus vždycky rozdělena. Rozdíl byl v tom, že názorově měly politické strany středu a pravice své silné vůdce, levice byla roztříštěná a komunisté byli v izolaci.

Dnes máme u moci sjednocenou levici v čele s Andrejem Babišem, jehož hnutí je schopno oslovit i politický střed a pravicové technokraty. Proč? Jedním z mnoha důvodů je, že politická pravice v roce 2015 nechala ležet téma masové migrace. Kdyby ho uchopila způsobem jako rakouský lidovec Sebastian Kurz, mohla být situace ve sněmovně jiná.

Bohumil Pečinka: Faltýnek začíná být pro Babiše „toxickou osobou“
Bohumil Pečinka 20. července 2018 • 15:00

Bohumil Pečinka: Faltýnek začíná být pro Babiše „toxickou osobou“

Pokud politologové tvrdí, že končí polistopadová republika, berme to jako jejich volnou úvahu. Když totéž říkají aktivní politici, zeptejme se jich: Jste schopni se dohodnout například před volbami v Praze na jednom lídrovi, nebo alespoň na společném povolebním postupu? Odpověď zní: Ne. Jste schopni ve volbách do Senátu vytvořit společné kandidátky třeba jen v obvodech, kde fragmentovaná opozice nemá šanci? Odpověď je: Ve většině případů ne.

Pak se ovšem nesmí nikdo divit, že Andrej Babiš dominuje české politice. Česko ročník 2018 si prochází tím obdobím, jako Slovensko v letech 1994–98, kdy tam autoritářsky vládl Vladimír Mečiar. Stejně jako Babiš zasahoval do polostátních firem, zatímco on uskutečňoval privilegovanou privatizaci, zaměřuje se Babiš na privilegované přesměrovávání dotací do svých a spřátelených firem.

Stále více lidí „potřebuje“ titul z VŠ. Řada z nich ale na jeho poctivý zisk nemá čas…

Mečiar, stejně jako Babiš, se snažil mít vliv v policii a na státním zastupitelství. Na rozdíl od Mečiara má Babiš navíc k dispozici miliardy z podnikání a vlastní mediální impérium. Rozdíl dnešního Česka a tehdejšího Slovenska je v tom, že Slováci brzy pochopili, že zbavit se Mečiara mohou jen spoluprací sil zprava doleva.

K tomuto pochopení v Česku ještě nedošlo. Až zase bude česká opozice usedavě fňukat, že končí porevoluční republika, zeptejme se: A co jste udělali pro to, aby Babiš v komunálních volbách neovládl velká města, nezměnil většinu v Senátu a neznásilnil veřejnoprávní média? Dokud nesdělí konkrétní projekty, odpovězme: Svou pasivitou jste fakticky Babišovými spojenci!

Těšme se, až se (nám) rozsvítí. Ve tmě je Babiš nebezpečný tvor
Marek Stoniš 11. července 2018 • 14:25

Těšme se, až se (nám) rozsvítí. Ve tmě je Babiš nebezpečný tvor

Agent StB Falmer řídí schůzi, během které žádá agent StB Bureš o důvěru pro svou vládu
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější