Kuciak - Případ vraždy slovenského novináře komplikují nekonečné spekulace médií | Reflex.cz
nahoru

Temný případ vraždy slovenského novináře komplikují nekonečné spekulace. Všechno může být jinak

Viliam Buchert3. března 2018 • 16:21
Temný případ vraždy slovenského novináře komplikují nekonečné spekulace. Všechno může být jinak
foto: Zbyněk Pecák

Kolem vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky jsme už slyšeli tolik dohadů, které případ spíše zatemňují, že se může stát, že odhaleno nakonec nebude nic. Přestože se jedná o zcela výjimečnou kauzu, která otřásá Slovenskem a má přesah i do zahraničí, včetně Česka, na místě by byla u médií, policie i politiků, spíše určitá zdrženlivost.

Přestože se nepodařilo zatím jednoznačně potvrdit žádnou z několika verzí odporného zločinu, někteří mají zcela jasno. A to může vést k tomu, že se z toho stane Temný případ, jak zněl český název vynikající amerického detektivního seriálu True Detective, který se také věnoval pozadí korupce v byznysu a politice.

Jak se ukázalo hned v prvních dnech vyšetřování Kuciakovy vraždy, údajná „horká stopa“ s drogovým pozadím, nebyla podle všeho tak horká. Za takřka jistou věc má většina médií i to, že za popravou novináře a jeho snoubenky mohla stát italská mafie. Zda se to prokáže, také ještě nevíme. Jednou z variant je pak spojitost s kauzami slovenských soudů. Čtenář, divák a posluchač si může vybrat. Co je ale pravda? Na to si budeme muset počkat. A možná se kloudného vysvětlení ani nedočkáme.

Před slovenskou ambasádou v Praze se v pátek 2. března sešlo několik stovek lidí, aby uctili zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerkuPřed slovenskou ambasádou v Praze se v pátek 2. března sešlo několik stovek lidí, aby uctili zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerkuFoto Zbyněk Pecák

Spekulace střídá spekulaci

I když jsou média Kuciakovým případem zasažena na nejcitlivějším místě a navíc hodně brutálním způsobem, právě novináři by měli zachovat chladnější hlavu. Nekonečné spekulace a dohady vyšetřování nepomohou.

Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli zavražděni někdy mezi čtvrtkem 22. února a nedělí 25. února 2018. Až pak byl případ objeven. Proč nikdo Kuciaka několik dní nekontaktoval? Co se dělo v mezidobí? Podle zprávy, kterou premiér Robert Fico dal médiím, navíc údajně svého vraha novinář mohl znát. Spekulace střídá spekulaci.

Největší pochod od revoluce: Slováci vyšli do ulic, uctili památku zavražděného…

Poslední text

Nedokončený text slovenského novináře, který byl po odhalení jeho popravy zveřejněn, má jednoznačně dokazovat některé věci, o kterých se na veřejnosti hovoří. Ovšem text spíše připomíná práci datového žurnalisty, který vyhodnocuje a analyzuje už dostupná data. Vše z toho, co bylo zveřejněno, pravda být samozřejmě může, ale některé věci se s odstupem mohou jevit jinak. I zde je potřeba s vysvětlením počkat, až se naznačené souvislosti dostanou do patřičného kontextu.

Jenže soudy mnoha lidí o kauze zní zcela jednoznačné. Vlastně nemáte na vybranou. Opět – větší odstup by byl na místě.

Před slovenskou ambasádou v Praze se v pátek 2. března sešlo několik stovek lidí, aby uctili zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerkuPřed slovenskou ambasádou v Praze se v pátek 2. března sešlo několik stovek lidí, aby uctili zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerkuFoto Zbyněk Pecák

Kauza Gorila

Na Slovensku jsme už zaznamenali vzbouření a demonstrace i po zveřejnění kauzy Gorila v roce 2011, kdy dokument tajné služby podrobně popisoval a upozorňoval na zásadní podezření z korupce mezi světem slovenského byznysu a politiky. Mělo se to týkat i financování několika slovenských politických stran a bývalého ministra financí Malchárka. To, co se jevilo a jeví jako jasné, ale bylo postupně rovněž zatemněno.

To samé se může stát i v případě okolností vraždy Jána Kuciaka. Nekonečné spekulace a předčasné soudy, jak to přesně bylo, by měly ustoupit do pozadí. Jen tak se z toho nestane Temný případ.

Poprava slovenského novináře a jeho partnerky. Chodily mu výhrůžky, marně žádal o pomoc…
Slovensko pohřbilo Jána Kuciaka. Kvůli vraždě novináře rezignoval ministr, možná se…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější