Kuciak - Případ vraždy slovenského novináře komplikují nekonečné spekulace médií | Reflex.cz
nahoru

Temný případ vraždy slovenského novináře komplikují nekonečné spekulace. Všechno může být jinak

Viliam Buchert3. března 2018 • 16:21
Temný případ vraždy slovenského novináře komplikují nekonečné spekulace. Všechno může být jinak
foto: Zbyněk Pecák

Kolem vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky jsme už slyšeli tolik dohadů, které případ spíše zatemňují, že se může stát, že odhaleno nakonec nebude nic. Přestože se jedná o zcela výjimečnou kauzu, která otřásá Slovenskem a má přesah i do zahraničí, včetně Česka, na místě by byla u médií, policie i politiků, spíše určitá zdrženlivost.

Přestože se nepodařilo zatím jednoznačně potvrdit žádnou z několika verzí odporného zločinu, někteří mají zcela jasno. A to může vést k tomu, že se z toho stane Temný případ, jak zněl český název vynikající amerického detektivního seriálu True Detective, který se také věnoval pozadí korupce v byznysu a politice.

Jak se ukázalo hned v prvních dnech vyšetřování Kuciakovy vraždy, údajná „horká stopa“ s drogovým pozadím, nebyla podle všeho tak horká. Za takřka jistou věc má většina médií i to, že za popravou novináře a jeho snoubenky mohla stát italská mafie. Zda se to prokáže, také ještě nevíme. Jednou z variant je pak spojitost s kauzami slovenských soudů. Čtenář, divák a posluchač si může vybrat. Co je ale pravda? Na to si budeme muset počkat. A možná se kloudného vysvětlení ani nedočkáme.

Před slovenskou ambasádou v Praze se v pátek 2. března sešlo několik stovek lidí, aby uctili zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerkuPřed slovenskou ambasádou v Praze se v pátek 2. března sešlo několik stovek lidí, aby uctili zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerkuFoto Zbyněk Pecák

Spekulace střídá spekulaci

I když jsou média Kuciakovým případem zasažena na nejcitlivějším místě a navíc hodně brutálním způsobem, právě novináři by měli zachovat chladnější hlavu. Nekonečné spekulace a dohady vyšetřování nepomohou.

Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli zavražděni někdy mezi čtvrtkem 22. února a nedělí 25. února 2018. Až pak byl případ objeven. Proč nikdo Kuciaka několik dní nekontaktoval? Co se dělo v mezidobí? Podle zprávy, kterou premiér Robert Fico dal médiím, navíc údajně svého vraha novinář mohl znát. Spekulace střídá spekulaci.

Největší pochod od revoluce: Slováci vyšli do ulic, uctili památku zavražděného…

Poslední text

Nedokončený text slovenského novináře, který byl po odhalení jeho popravy zveřejněn, má jednoznačně dokazovat některé věci, o kterých se na veřejnosti hovoří. Ovšem text spíše připomíná práci datového žurnalisty, který vyhodnocuje a analyzuje už dostupná data. Vše z toho, co bylo zveřejněno, pravda být samozřejmě může, ale některé věci se s odstupem mohou jevit jinak. I zde je potřeba s vysvětlením počkat, až se naznačené souvislosti dostanou do patřičného kontextu.

Jenže soudy mnoha lidí o kauze zní zcela jednoznačné. Vlastně nemáte na vybranou. Opět – větší odstup by byl na místě.

Před slovenskou ambasádou v Praze se v pátek 2. března sešlo několik stovek lidí, aby uctili zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerkuPřed slovenskou ambasádou v Praze se v pátek 2. března sešlo několik stovek lidí, aby uctili zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerkuFoto Zbyněk Pecák

Kauza Gorila

Na Slovensku jsme už zaznamenali vzbouření a demonstrace i po zveřejnění kauzy Gorila v roce 2011, kdy dokument tajné služby podrobně popisoval a upozorňoval na zásadní podezření z korupce mezi světem slovenského byznysu a politiky. Mělo se to týkat i financování několika slovenských politických stran a bývalého ministra financí Malchárka. To, co se jevilo a jeví jako jasné, ale bylo postupně rovněž zatemněno.

To samé se může stát i v případě okolností vraždy Jána Kuciaka. Nekonečné spekulace a předčasné soudy, jak to přesně bylo, by měly ustoupit do pozadí. Jen tak se z toho nestane Temný případ.

Poprava slovenského novináře a jeho partnerky. Chodily mu výhrůžky, marně žádal o pomoc…
Slovensko pohřbilo Jána Kuciaka. Kvůli vraždě novináře rezignoval ministr, možná se…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější