Slovensko pohřbilo Jána Kuciaka. Kvůli vraždě novináře rezignoval ministr, možná se rozpadne vláda | Reflex.cz
nahoru

Slovensko pohřbilo Jána Kuciaka. Kvůli vraždě novináře rezignoval ministr, možná se rozpadne vláda

ČTK3. března 2018 • 19:37
Slovensko pohřbilo Jána Kuciaka. Kvůli vraždě novináře rezignoval ministr, možná se rozpadne vláda
foto: David Malík

Slovensko se dnes rozloučilo s novinářem Jánem Kuciakem, jehož vražda otřásá politickou scénou. Ministr vnitra Robert Kaliňák nicméně dal znovu najevo, že nemíní odstoupit, jak ho k tomu vyzvala jedna ze tří koaličních stran a opozice; nejprve je podle ministra třeba vypátrat pachatele. Slovenská policie v noci na dnešek propustila sedm Italů, které zadržela v souvislosti s vyšetřováním vraždy. Již tuto neděli večer v televizi promluví k národu jak prezident Andrej Kiska, tak premiér Robert Fico.

"Útok na novináře pokládám za útok na svobodu. Hledat a psát pravdu je nevděčná služba. Kdokoliv sahá na jejich životy, sahá i na svobodu Slovenska. To nesmíme dopustit," řekl bratislavský arcibiskup a předseda Konference biskupů Slovenska Stanislav Zvolenský během obřadu v Kuciakově rodné obci Štiavnik na severozápadě Slovenska, kam na pohřeb přišly stovky lidí.

Prelát hovořil také o tom, že lidé se ptají, jak nakládají s mocí ti, kterým ji svěřili. "Je to důležitá otázka - a jakým způsobem bude vyřešený tento případ, ovlivní odpověď na tuto otázku. Velmi si přeji, aby se případ podařilo objasnit. Pravda bude mít poslední slovo," řekl.

Temný případ vraždy slovenského novináře komplikují nekonečné spekulace. Všechno může…

Rozpad koalice?

"Věnujeme všechny síly, abychom objasnili vraždu a dostali pachatele před spravedlnost, pak můžeme řešit všechna ostatní témata," ujišťoval ministr vnitra Kaliňák v rozhlase, kde čelil otázkám moderátora. Ten se ptal, kolik lidí musí ještě zemřít, aby ministr pocítil to, čemu se v civilizovaných zemích říká politická zodpovědnost. Už po skončení relace novinářům řekl, že nejprve chce vyšetřit vraždu, pak se může rozpoutat "politické peklo".

Koaliční strana Most-Híd, která Kaliňáka k odstoupení vyzvala, dnes ohlásila, že kvůli ministrově postoji se 12. března sejde republiková rada, aby rozhodla o setrvání, nebo odchodu z koalice.

Ondráček zvolen, polistopadový režim skončil. Osobní vzpomínka na rok 1989 a střet s …

Demise ministra

Po vraždě novináře, který psal o údajných daňových a dotačních podvodech a pochybných spojení lidí z okolí premiéra a předsedy vládní strany Směr Roberta Fica, již ohlásil demisi ministr kultury Marek Maďarič, nyní tak učinil i premiérův dlouholetý spolupracovník Roman Šipoš, ředitel kanceláře předsedy vlády.

Denníku N řekl, že se takto rozhodl pod vlivem článku, podle kterého dvojnásobná vražda mohla souviset s působením italské mafie na Slovensku.

Kuciak ve svém posledním článku zmiňoval i vazby mezi jedním s podezřelých a premiérovou asistentkou a tajemníkem bezpečnostní rady; ti mezitím opustili své funkce na úřadu vlády do vyšetření případu.

Galerie: S Bratislavou vzdávali čest památce zavražděných Slováků lidé z celého světa

Italové jsou na svobodě

Sedm Italů, které slovenská policie zatkla ve čtvrtek v souvislosti s vyšetřováním Kuciakovy vraždy novináře, v noci na dnešek propustila. Tento krok zdůvodnila uplynutím zákonem stanovené lhůty pro zadržení.

Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelil minulý týden neznámý pachatel v jejich domě v obci Veľká Mača u Trnavy. Policie za nejpravděpodobnější motiv zločinu označila investigativní novinářskou práci oběti.

Největší pochod od revoluce: Slováci vyšli do ulic, uctili památku zavražděného…
Babiš vydírá. Pokud nepřijde vánoční zázrak, v červnu mohou být demonstrace, říká Pečinka

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,420
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější