Největší pochod od revoluce: Slováci vyšli do ulic, uctili památku zavražděného novináře a jeho partnerky | Reflex.cz
nahoru

Největší pochod od revoluce: Slováci vyšli do ulic, uctili památku zavražděného novináře a jeho partnerky

Leila Chadalíková, Bratislava2. března 2018 • 20:37
Největší pochod od revoluce: Slováci vyšli do ulic, uctili památku zavražděného novináře a jeho partnerky
foto: Reuters

V Bratislavě se dnes konal smuteční pochod k uctění památky zavražděného investigativního novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Organizátoři pochodu předem dávali na vědomí, že ač jsou si sami vědomi nálady, která panuje ve společnosti, žádají, aby celá akce proběhla v klidu a s úctou. Tak, jak si to Ján a Martina zaslouží. Lidé tuto výzvu respektovali. Přesto, že nedošlo k žádným výtržnostem, dali na náměstí Svobody naši východní sousedé jasně najevo, že jsou nespokojeni se současnou situací v zemi a žádají změnu. 

Podle slovenských médií se pochodu a následného shromáždění na náměstí Svobody zúčastnilo 25 tisíc lidí. Což by znamenalo, že šlo o největší demonstraci od protikomunistických mítinků v roce 1989.

Průvod se nejprve vydal z historického centra na náměstí, kde vystoupili řečníci. K lidem promluvil také Christophe Deloire, generální tajemník organizace Reportéři bez hranic. „Dnes je Bratislava hlavním městem svobody. Novináři v Evropě jsou v nebezpečí. Musíme vyhlásit stav pohotovosti,“ řekl Deloire.

Táňa Pauhofová přečetla dopis, který zaslala Pavla Holcová, zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku. Holcová se nemohla akce zúčastnit z bezpečností důvodů. V dopise uvedla, že posledního půl roku byla s Kuciakem v intenzivním kontaktu. Na kauze spolu pracovali osmnáct měsíců a byli těsně před koncem.

Poprava slovenského novináře a jeho partnerky. Chodily mu výhrůžky, marně žádal o pomoc…

Na závěr pietní akce zazpíval slovenskou hymnu Juraj Benetin z kapely Korben Dallas. Přidalo se k němu celé náměstí.

Pořadatelé následně akci oficiálně ukončili a vyzvali dav, aby se v poklidu rozešel. Někteří lidé se vydali k úřadu slovenské vlády, kde skandovali protivládní hesla. Nejvíce účastníků smutečního pochodu se přidalo ve chvíli, kdy začali skandovat „Nechceme Fica!“ Po dvaceti minutách se dav před úřadem vlády začal rozcházet, lidé křičeli: „Ještě přijdeme!“

Sedmadvacetiletého novináře pracujícího pro portál Aktuality.sk zavraždil i s jeho stejně starou přítelkyní neznámý pachatel na konci února v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy.

Slovenská vláda vypsala odměnu milion eur za informace vedoucí k dopadení vraha novináře
Poslední reportáž zavražděného slovenského novináře: Kontakty mafie vedou až k premiérovi

 

Leila Chadalíková, BratislavaVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější