Ján Kuciak - Poprava slovenského novináře. Marně žádal o pomoc policii | Reflex.cz
nahoru

Poprava slovenského novináře a jeho partnerky. Chodily mu výhrůžky, marně žádal o pomoc policii

Leila Chadalíková26. února 2018 • 13:40
Poprava slovenského novináře a jeho partnerky. Chodily mu výhrůžky, marně žádal o pomoc policii
foto: reprofoto/twitter

Slovenskem od brzkých ranních hodin otřásá tragédie. Novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová byli zavražděni. Ján Kuciak pracoval pro online zpravodajský portál Aktuality.sk. Případ policie vyšetřuje jako úkladnou vraždu, tedy dopředu naplánované zavraždění novináře.

Dvojnásobná vražda byla spáchána během víkendu v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy v bytě 27letého Kuciaka. Policejní prezident Tibor Gašpar uvedl, že oběti byly zastřeleny, každá jednou ranou, což je znakem popravy. Kuciak byl střelen do hrudi, jeho partnerka do hlavy. Útočník se podle Gašpara musel na vraždu dobře připravit a rozhodně se nejednalo o amatéra.

V neděli ve 21:35 policii kontaktovala matka Kušnírové s tím, že se jí nedaří spojit se s dcerou. Policie ve 22:30 provedla prověrku v místě bydliště mladého páru. Policejní hlídka skrze okno viděla někoho ležet na zemi. Okamžitě přivolala záchranné složky, Kuciak a jeho přítelkyně už bohužel byli mrtví.

Policie uzavřela ulici a okolí Kuciakova domu v obci Veľká Mača. Na místě jsou desítky novinářů.

Na Slovensku byl zavražděn mladý novinář Kuciak, psal o lidech blízkých vládní straně

Kuciak se věnoval podezřelým aktivitám mnoha slovenských podnikatelů, někteří z nich, například Miroslav Bödör, jsou úzce spjati s politickou stranou Smer.

Poslední text napsal o podnikateli Mariánu Kočnerovi.

Během toho, co si Kuciak sháněl materiály k článku o Kočnerovi, několikrát kontaktoval samotného podnikatele. Ten mu ale začal vyhrožovat poté, co se novinář zeptal, zda prodej jeho bytu nějak souvisí s vyšetřováním, které zahájila policie. Kočner mu vzkázal, že na něj „najde špínu“. „Začnu s vaší osobou, pak se budu věnovat vaší matce, otci a sourozencům,“ řekl mu tehdy podnikatel.

Kuciak loni na sociální síti napsal, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

Podle policejního prezidenta Gašpara policie v současnosti neposkytuje ochranu žádnému novináři. Dodal ovšem, že vybraným redaktorům policisté zajistí ochranu jejich bydliště hlavně v noci a že je pravděpodobně také vybaví zařízením na rychlé přivolání pomoci.

Slovenská vláda vypsala odměnu milion eur za informace vedoucí k dopadení vraha novináře

Na Slovensku dosud nebyl známý případ vraždy novináře.

Slovenská média upozornila, že deset let je nezvěstný jiný investigativní novinář Pavol Rýpal, který se dlouhodobě věnoval tématům spojovaným s mafií.

Jediný případ z moderní české historie, kdy zemřel novinář kvůli své práci, je zřejmě vražda Václava Dvořáka z dubna 1992. Podle policie za ní stál podnikatel František Mrázek, o jehož aktivitách sbíral Dvořák informace.

Vydavatelství Ringier Axel Springer Slovakia, pro které Kuciak pracoval tři roky, vydalo následující prohlášení.

„Smutníme s jeho rodinou, přáteli a kolegy. Uděláme vše, co je v našich silách, abychom podpořili orgány činné v trestním řízení při identifikaci pachatelů,“ napsalo vedení vydavatelství, pod které spadá i server Aktuality.sk.

„V případě, že tento zločin byl pokusem odradit nezávislého vydavatele, jakým je Ringier Axel Springer, od odhalování porušení zákona, použijeme to jako příležitost pro ještě větší posílení naší novinářské zodpovědnosti.“

K vraždě novináře se vyjádřil také Andrej Babiš. 

 

Komplot proti novináři BBC. Žurnalista zde byl prý vtažen do milostné hry

Bohumil Pečinka: Slovenské rozhodnutí ohledně Babiše a StB je důležité i pro Česko
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější