Ján Kuciak - Poslední reportáž zavražděného slovenského novináře | Reflex.cz
nahoru

Poslední reportáž zavražděného slovenského novináře: Kontakty mafie vedou až k premiérovi

ČTK28. února 2018 • 09:58
Slovenský premiér Robert Fico ukázal na tiskové konferenci k vraždě novináře milion eur
Slovenský premiér Robert Fico ukázal na tiskové konferenci k vraždě novináře milion eur
• foto: 
Profimedia

Slovenský portál Aktuality.sk zveřejnil nedokončený článek zavražděného novináře Jána Kuciaka, který popisuje aktivity italského podsvětí na Slovensku a osoby blízké italské mafii 'Ndrangheta v okolí slovenského premiéra Roberta Fica.

Kuciak se v rozsáhlém, ale nedokončeném materiálu, věnuje působení několika italských klanů napojených na 'Ndranghetu (italská zločinecká organizace - pozn. red.) na Slovensku, kde podnikají především v zemědělství, ale také v bioplynu. Zavražděný novinář uvedl, že tyto klany díky různým podvodům a machinacím čerpají na dotacích miliony eur.

Kuciak rovněž zmapoval podnikatelské vazby Ficovy asistentky Márie Troškové a bývalého poslance Ficovy strany Směr-sociální demokracie a nynějšího tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaňa s italským podnikatelem Antoninem Vadalou. Vadalu pak označil za přímo napojeného na 'Ndranghetu.

Slovenská vláda vypsala odměnu milion eur za informace vedoucí k dopadení vraha novináře

Fico kolegy brání

Premiér Fico se v úterý svých spolupracovníků zastal. "Nemůžete spojovat lidi s úkladnou vraždou, aniž byste předložili jeden jediný relevantní důkaz," řekl premiér na společné tiskové konferenci s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem. Dodal, že Jasaň úspěšně absolvoval všechny bezpečnostní prověrky a má přístup i k přísně tajným dokumentům.

Aktuality.sk v poznámce k nedokončenému článku uvedly, že na vystopování činnosti italské mafie na Slovensku portál spolupracoval s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku, italskou novinářskou organizací IRPI a mezinárodní organizací OCCRP, která se věnuje problematice organizovaného zločinu a korupce.

Zavražděný Ján Kuciak (+27) se svou přítelkyní Martinou (+27), která byla zastřela s ním.Zavražděný Ján Kuciak (+27) se svou přítelkyní Martinou (+27), která byla zastřela s ním.

Babiš nechápe, že vládne bez důvěry. Z Česka se stává trhací kalendář a země bez pravidel

Policie: Zavražděn kvůli své práci

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar v úterý řekl, že případ vraždy má jistý přesah do Česka. Podle českého serveru Respekt.cz je zmíněným přesahem novinářka a zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová. S Kuciakem totiž v poslední době spolupracovala právě na článku o vazbách Ficova okolí na osoby blízké mafii, a nyní je proto pod policejní ochranou, napsal server.

Slovenská vláda v pondělí vypsala odměnu milion eur (přes 25 milionů korun) za informace, které pomohou odhalit vraha či vrahy novináře a jeho přítelkyně. Policie, která za nejpravděpodobnější motiv vraždy novináře označila jeho investigativní práci.

Poprava slovenského novináře a jeho partnerky. Chodily mu výhrůžky, marně žádal o pomoc…
Beneš v únoru 1948: Postavit se komunistům a riskovat i vpád cizích vojsk, nebo se …

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější