nahoru

Kecy & politika: Je Babiš poražen?

Bohumil Pečinka, PETROS MICHOPULOS 11. května 2021 • 16:40
Video se připravuje ...
Pečinka x Petros: Kecy a politika - 4. díl: Je Babiš poražen?
• video: 
Martin Bartkovský

Kdyby se sněmovní volby konaly nyní, zvítězila by podle agentury Ipsos koalice Piráti/ STAN s 27,9 procenta hlasů. Druhé by bylo vládní hnutí ANO s 22,2 procenta a třetí koalice Spolu s 21,7 procenta (ODS, TOP 09, KDU-ČSL). Další místa by obsadila Okamurova SPD (10 procent hlasů) a KSČM s 5,4 procenta. Vládní sociální demokracie by se do Poslanecké sněmovny těsně nedostala (4,5 procenta hlasů).

V novém díle podcastu Kecy & politika řeší dvojice Pečinka–Michopulos, jestli je pět měsíců před volbami Andrej Babiš skutečně poražen. Jsou spíš skeptičtí a tvrdí, že premiér připomíná krvácejícího medvěda, který stále běhá po lese a ostatní zvířátka z něj mají strach.

K předvolebním průzkumům jsou spíš skeptičtí. Probírají příklady z dávné i nedávné minulosti, kdy se průzkumníci fatálně mýlili a svou předpovědí spíš zmanipulovali veřejné mínění, než že by předpověděli reálné rozložení politických sil ve společnosti. Petros Michopulos působil v minulosti jako stratég několika kampaní, takže metodám používaným českými sociology spíše věří. Dodává však, že sesbírat informace v Česku umí řada firem, ale analyzovat data dokáže jen minimum lidí. Jedním z nich je česko-americký průzkumník Alexander Braun, který podvakrát zpracovával podklady pro volební kampaně Andreje Babiše. Krátce před natočením podcastu však oznámil, že v Babišově týmu tentokrát nebude. „To je pro premiéra opravdu velká ztráta,“ říká Michopulos.

Ve čtvrtém pokračování podcastu Kecy a politika se oba debatéři přou o to, jestli zvládnuté očkování bude opravdu hlavním popudem volit vládní strany. Spíš se kloní k názoru, že to bude jako vždycky a rozhodnou sociální zájmy a aspirace lidí. Stručně řečeno, převáží voličská představa, jestli jejich život bude lepší s Frantou, nebo Maruškou v čele státu. Vycházejí z toho, že teoreticky by mohly vyhrát volby tři strany (Piráti/STAN, ANO, Spolu), a klíčové proto budou poslední předvolební týdny.

Záležet bude také na tom, kdy se dostaví ekonomické problémy a jestli se Andreji Babišovi podaří vytvořit z možné vlády jeho konkurentů strašáka. Jinak řečeno, jestli obrazem nepřítele zvedne své současné nebo potenciální voliče a dovede je k volbám. Podobná hlasování totiž často rozhodnou nevoliči, kteří se cítí ohroženi, a teprve tento moment je dovede k rozhodnutí jít volit.

Existuje však ještě jiná, nebabišovská část společnosti, jež v předcovidové době už dvakrát ukázala svou sílu na čtvrtmiliónových demonstracích na pražské Letné. Takže to vyvolává další otázku: jak velká bude touha převážně městských voličů zbavit se Andreje Babiše? A jaké reakce vyvolá, když prezident Zeman nepověří sestavením vlády případného vítěze voleb, ale rovnou Andreje Babiše s odůvodněním, že předvolební koalice nepovažuje za politickou stranu? A že vítěz voleb vlastně není vítězem voleb? Bude znovu plná Letná? Nebude z toho občanská válka? O tom a dalších věcech se dozvíte v pravidelném úterním podcastu Reflexu s názvem Kecy & politika.

Bohumil Pečinka, PETROS MICHOPULOSPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější