nahoru

Kecy & politika: Proč Miloš Zeman hájí ruské zájmy ve střední Evropě?

Bohumil Pečinka, PETROS MICHOPULOS 27. dubna 2021 • 18:00
Video se připravuje ...
Pečinka x Petros: Kecy & politika - 2. díl Jak se z inženýra Zemana stal poskok Ruska
• video: 
reflex.cz

Nedělní vystoupení Miloše Zemana pro CNN Prima News bylo několikanásobným zlomem v jeho politické kariéře. Předně je skandální, že vyzradil dvě utajované skutečnosti z vyšetřovacího spisu, kterých se okamžitě chopil ruský tisk. Jestliže Zeman naznačil, že existuje podezření, že dva agenty dovedl do skladu výbušnin jeden z majitelů firmy Imex Group, tím mu na čelo nakreslil terč. Ve skutečnosti tím vyhlásil: pozor, ruští přátelé, jde o nebezpečného svědka. Pokud to ovšem tak je.

Miloš Zeman ve svém nedělním projevu a následném rozhovoru také absolutně pominul kontext celé věci. Snažil se vytvářet dojem, že české bezpečnostní složky celých sedm let nic nedělaly a teprve v posledních třech týdnech přišly se šokujícími informacemi, jež od nich převzal premiér a ministr vnitra. Možná to je celé zpravodajská hra – bylo v podtextu jeho vystoupení.

Poslechněte si celý podcast ZDE:

Ve skutečnosti zlom ve vyšetřování nastal už v roce 2018, v době útoků novičkem na agenta Skripala ve Velké Británii. Tehdy se rozjela velká mezinárodní akce a došlo k odhalení dvou agentů a jejich ztotožnění s těmi, kteří v roce 2014, v době výbuchů ve Vrběticích, operovali i na Ostravsku. Tyhle a další věci vyvolávají řadu otázek, z nichž jedna je nejpodstatnější: Proč to Miloš Zeman dělá? Nechová se prezident České republiky jako agent cizí moci?

V dalším díle podcastu Kecy & politika se to snaží odpovědět Bohumil Pečinka a Petros Michopulos. Na rozdíl od jiných sledují českou politiku třicet let a s Milošem Zemanem se celá léta profesně stýkali. Popisují hlavní zlomové body jeho kariéry, které vyústily v jeho dnešní postoje. Vzpomínáte? Baštův kufřík, Bamberk, Zemanova účast na akcích organizovaných agentem KGB na Rhodu, selhání jeho strategické spolupráce s Čínou a další věci. Oba z různých důvodů přitom dospívají k jednoznačnému závěru: Miloš Zeman se nechová jako prezident českého státu, ale poskok ruských zájmů ve střední Evropě.

Bohumil Pečinka, PETROS MICHOPULOS
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější