nahoru

Okamurova pomsta

Bohumil Doležal28. prosince 2012 • 11:41
Tomio Okamura
Tomio Okamura
• foto: 
Tomáš Tesař

Senátor Okamura podal, jak se ostatně dalo čekat, stížnost k Ústavnímu soudu na své vyřazení ze seznamu prezidentských kandidátů. O vyřazení rozhodl Nejvyšší správní soud podle platného zákona. Okamura napadá způsob, jakým byl vyřazen, sám zákon i příslušné pasáže v Ústavě ČR. Hovoří o „politickém spiknutí“ proti své osobě.

 

Senátor Okamura měl jako jediný z vyřazených tří kandidátů jakousi šanci. Výrazně uspěl už na podzim ve volbách do Senátu a měl i pro prezidentskou volbu slušné preference už v době, kdy ještě sám nebyl rozhodnut, zda se kampaně zúčastní.

 

Navíc je velmi výrazný sběrač protestních hlasů a ostrý kritik poměrů v ČR od A až do Z. Přitáhl by zjevně zejména hlasy těch, pro něž je u nás po listopadu 1989 až příliš demokracie, neboť se příliš hovoří o tom, co prováděli před tím, a zároveň příliš málo na to, aby to mohli provádět i nadále.

 

Od Miroslava Sládka se liší větší uhlazeností a tím, že nezdůrazňuje šovinistické momenty (tuto parketu ostatně už dávno obsadila paní Bobošíková). Vzhledem k tomu je tvrzení o politickém spiknutí jen dalším kamínkem do mozaiky jeho politického image.

 

Ústavní soud je nyní ve složité situaci: do první prezidentské volby zbývá už jen pár dní, a pokud nestihne rozhodnout, může vydat předběžné opatření, jímž volbu odloží.

 

Nekandidujte na prezidenta! Tomáš Hanák ve videu žádá Jana Fischera, aby v sobě našel …

 

Tím podstatně zvýší už tak dost velký chaos na české politické scéně. To stěžovateli nevadí, „právnické principy jsou důležitější“. Postoj podle zásady „fiat justitia, pereat mundus“ je v souladu s jeho dosavadní profilací a zároveň vytváří příznivou živnou půdu pro jeho další politické  aktivity.

 

Ústavní soud už podobně rozhodl jednou, na podzim roku 2009, kdy fakticky pozdržel konání předčasných voleb po pádu Topolánkovy vlády, o rok prodloužil přechodné vládnutí Jana Fischera (Okamurova nynějšího konkurenta v a soutěži o Hrad) a nechtěně přispěl k potupné porážce tehdejšího předsedy ČSSD Paroubka v posunutých volbách na jaře 2010.

 

Tomio Okamura je na tom docela dobře, nemá totiž co ztratit: v prezidentské volbě by možná prošel do druhého kola, ale rozhodně by neměl šanci vyhrát proti Fischerovi, a tím méně proti Zemanovi, který je soft varianta toho, co dělá on, a český volič dává obvykle přednost soft variantám.

 

Pokud bude opravdu vyřazen, daleko výrazněji na sebe upozorní a vytvoří si předpolí pro další politickou aktivitu. Pokud se mu přitom ještě podaří volbu odložit, odnese to Česká republika – to ale bývá populistům jedno.

 

Více textů autora najdete v jeho politickém zápisníku Události na adrese bohumildolezal.cz.


Proč u nás volba hlavy státu vždycky připomíná ladovskou rvačku ve venkovské hospodě?Klíčová slova: rxrx, bohumildolezalDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,810
22,440
29,230
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější