nahoru

Forever Young! Ve varech zahráli němečtí Alphaville, kolonádu pohltily přísné tóny osmdesátek

Martin Bartkovský, Jan Studnička 22. srpna 2021 • 18:00
Kapela Alphaville na festivalu v Karlových Varech a jejich tři hity: A Victory of Love, Sounds Like a Melody a samozřejmě Forever Young
• video: 
Martin Bartkovský

Večírek firmy BigBoard na festivalu v Karlových Varech se nesl v duchu osmdesátých let. Večer zahájili bratři Cabani, kteří pokřtili svou knihu oslavující 25 let jejich spolupráce s festivalem. Pro letošní ročník si připravili zahájení v retrostylu, což dokazovaly i stylově oblečené tanečnice. Hned po křtu ale vtrhla na pódium skupina Alphaville, syntetizátoroví démoni z Německa, jejichž nejslavnější píseň Forever Young přezpíval Karel Gott do podoby hitu Být stále mlád. A byl to nářez.

Celý křest byl tak trochu ve znamení “zpátky do minulosti”. Nejenom, že se promítaly úryvky ze dvou dekád zahajovacích ceremoniálů, ale i nepovinný drescode měl odrážet osmdesátky. Marek Eben s jemností sobě vlastní odtušil, že by se do osmdesátek nikdy nevrátil a je vděčný za dobu, ve které žijeme. Ale že si užívá tehdejší hudbu. A večer byl korunován veterány klasického popu kapelou Alphaville. 

Nutno říct, že má celý festival velkou kliku v tom, kdy je organizován. Každý, koho ve Varech můžete na jevišti vidět, má neskutečnou radost už jenom z toho, že je vůbec na pódiu a hraje pro živé publikum. Alphaville na tom nebyli jinak. Rozbalili to s takovou vervou jako by bylo znovu dvacáté století.

Z legendární německé skupiny osmdesátých let zbyl jen zpěvák Marian Gold, který shodil dřívější hřívu a notně přibral. Hodinovou show ale udýchal bez problémů, výšky v hlase pořád má a mezi písněmi stihl vypít i dvě čepované Plzně. Že mu bude za 3 roky sedmdesát byste mu nehádali ani omylem.

Alphaville se představili s kompletním festivalovým setlistem, se kterým brázdí postcovidovou Evropou. Celkem 16 písní s dominantními synthetizátorovými zvuky se neslo kolonádou a přilákalo davy posluchačů. Poslední tří písně byly pořádný nářez. Nejprve publikum nastartovala A Victory of Love následovaná hitem Sounds Like a Melody na kterou pařil u pódia snad úplně každý. Na konec pak musela samozřejmě přijít melancholická Forever Young, kde první refrén odzpívalo publikum. Právě poslední trojici písní najdete ve videu v úvodu článku. Přejeme příjemný kulturní zážitek!

Martin Bartkovský, Jan StudničkaMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2021

Program Historie Ubytování během festivalu

Filmy 2021 Celebrity ve Varech

 

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 20. do 28. srpna 2021. Festival letos přinese řadu českých premiér. Zahájení bude patřit filmu Zátopek. I přes veškerá koronavirová opatření se můžeme těšit na KVIFF ve vší parádě.


Diskuse ke článku