nahoru

Fenomenální Jesus Christ Superstar otevřel Vary. Legendární trio Bárta, Střihavka, Basiková opět pohromadě

Jan Studnička, Martin Bartkovský 21. srpna 2021 • 15:00
Původní trio: Dan Bárta, Kamil Střihavka a Bára Basiková zpívají písně z muzikálu Jesus Crist Superstar na zahájení KVIFF
• video: 
Martin Bartkovský

V pátek večer se po roční pauze zahajoval pětapadesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. A taková příležitost si žádala velkolepou hudební akci. Takže fesťák rozhodl pro legendární muzikál v legendární sestavě. Jesus Christ Superstar ve stínu Thermalu byl naprosto fenomenální. 

Dnes naprosto legendární skladatel Andrew Lloyd Webber měl za sebou v jednadvaceti už dva neúspěšné muzikály. A tak si tenkrát koncem šedesátek řekl: “Víte, jak se mi nikdy nepodařil udělat dobrý muzikál? Co takhle vzít největší příběh všech dob a udělat z něj jeden z nejlpších muzikálů všech dob?” A jak řekl, tak taky udělal Během roku napsal s Timem Ricem rockovou operu Jesus Christ Superstar. 

Nutno říct, že ani tenhle projekt nevypadal na začátku úplně slavně, Američtí vydavatelé se báli, že volné zacházení s Novým zákonem bude v křesťanské Americe začátkem sedmdesátek vzbuzovat nežádoucí vážně. Lloyd s Ricem se tedy rozhodli vydat pár nejlepších songů na vinylu. A ty měly takový úspěch, že pro rok 1971 nabral Jesus Christ Superstar dramatickou podobu. Hudební legenda byla na světě. 

Ježíš Kristus Superstar

V přísně ateistickém Česku se rozhodně nikdo nemusel obávat nějakých negativních religiózních vášní, obava byla vlastně téměř opačná. Bude tady vůbec někoho Ježíš zajímat? Čísla dala odpověď na tuhle z dnešního pohledu pošetilou otázku. Premiéra se konala na konci července 1994, začátkem listopadu téhož roku se hrálo sté představení a v únoru ‘95 bylo odehráno dvě stě repríz. 

Původní sestava s Kamilem Střihavkou, Danem Bártou, Bárou Basikovou, Bohoušem Josefem a dalšími legendami české hudby hrála až do roku 1998. Odehrálo se v tomhle nebo obdobném složení 1288 repríz, které navštívilo nějakých 850 000 diváků. A v téhle sestavě taky v pátek odzpívali muzikál u příležitosti zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 

Doslova tisíce lidí se shromáždili před hotelem Thermal, aby se podívali na legendární partu, jak hraje… ještě legendárnější partu. A celý ten dav působil dost nadšeně, ale rozhodně ne tak nadšeně jako sami účinkující. Rozhodně nechceme tvrdit, že by zpěváci neprociťovali své party, to ne, byli senzační… Ale stejně jste z nich mohli mít pocit, že Ježíš se takhle moc na svůj kříž ještě nikdy netěšil.

Celý večer měl takovou příjemně nostalgickou a tak strašně hravou energii, že strhla oba břehy Teplé. A konkrétně Jidáš v podání Dana Bárty měl takovou radost z toho, že může zas jednou zradit Ježíše, až jste se na něj nemohli zlobit. Kamil Střihavka jako mesiáš samotný si mohl vyzpívat svou nesmrtelnou duši z těla a Bára Basiková občas vyšla na stage, aby vždycky jen tak pro kontrolu ukázala všem, kdo je pořád nejlepší hlas v Česku. 

Nic velkolepějšího si KVIFF pro svou otvíračku ani nemohl přát. Soudím alespoň podle Jiřího Bartošky, který se na celý výjev culil z terasy. Video z úvodu vystoupení najdete nahože v článku.

Jan Studnička, Martin BartkovskýMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2021

Program Historie Ubytování během festivalu

Filmy 2021 Celebrity ve Varech

 

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 20. do 28. srpna 2021. Festival letos přinese řadu českých premiér. Zahájení bude patřit filmu Zátopek. I přes veškerá koronavirová opatření se můžeme těšit na KVIFF ve vší parádě.


Diskuse ke článku