nahoru

Co taky zaznělo na zahájení festivalu. Bartoška mluvil o Moskvě a covidu, Eben o vůni filmu a antidepresivech

Jan Studnička 21. srpna 2021 • 16:00
Video se připravuje ...
Marek Eben a Jiří Bartoška zahajují 55. ročník MFF Karlovy Vary
• video: 
Martin Bartkovský

Zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se neobešlo bez proslovů dvou veteránů celé akce. Zatímco moderátor Marek Eben humorně laškoval na téma popcornu a antidepresiv, prezident festivalu Jiří Bartoška vsadil na hřejivý optimismus. 

Slavnostní zahájení pětapadesátého ročníku festivalu ve velkém sále se již tradičně neobešlo bez tanečního vystoupení pod taktovkou legendárních choreografů bratrů Cabanů. Tentokrát se trsalo do rytmu šedesátkové klasiky s názvem Popcorn a právě popcorn se stal pilířem proslovu Marka Ebena. 

“Uvědomil jsem si, že film je jedno z mála uměleckých odvětví, které má svou nezaměnitelnou vůni. Tu vůni popcornu. Když půjdete na symfonický orchestr do Rudolfína, nic takového tam nenajdete. V Národním taky ne,” filozofoval moderátor, který je jednou z hlavních tváří festivalu už čtvrt století. Rozpovídal se i o tom, jak se dočetl, že je popcorn ve skutečnosti velice zdravá superpotravina plná antioxidantů. Což má podle něj logiku, protože kdyby byl popcorn nezdravý, tak by v kombinaci s “těmi kravinami”, které se hrají v kinech, museli být všichni filmoví diváci dávno mrtvý. 

“My ve Varech popcorn nemáme, protože ho nepotřebujeme,” vysvětloval Eben s tím, že umělecký ředitel festivalu Karel Och vybírá filmy kvalitní a “pro intelektuály”. “A ti stejně jeden jako druhý berou antidepresiva,” dodává moderátor. 

Faktem je, že přestože se letos oproti tradiční dvoustovce promítá snímků jenom sto dvacet, všechny filmy vypadají skvěle a navíc máme netradičně bohatou úrodu filmů českých. Jeden z těch nejočekávanějších, Zátopek režiséra Davida Ondříčka, už v pátek večer na festivalové premiéře sklízel ovace. 

Přežili jste Moskvu

Jiří Bartoška nasadil trochu vážnější tón… ale jen trochu. Přivítal hosty po dvou letech a připomněl, že to není poprvé, co se KVIFF potýká s těžkostmi. “Karlovarský festival se musel z rozhodnutí Československa a Sovětského svazu střídat s Moskvou,” vzpomínal prezident festivalu. Mezinárodní filmový festival se skutečně co rok stěhoval tam a zpátky řadu let až do roku 1994. “Když začala nová éra festivalu, jeli jsme s Evou Zaoralovou do Moskvy a řekli jim, že ho budeme mít každý rok.” 

Bartoška pak pak vzpomněl i krátkou éru Zlatého Golema. Konkurenční pražský filmový festival trval jen krátce a s tradicí Karlových Varů se nemohl měřit. “Tehdá nám napsal Miloše Forman dopis, který do Varů přivezla Mia Farrow.” Hvězda legendárních snímků jako Rosemarry má děťátko nebo Smrt na Nilu přečetla dopis dopis celému sálu. Forman v něm psal “Přežili jste Moskvu, přežijete i Golema.” 

Velice poeticky pak Jiří Bartoška svému zesnulému kamarádovi do “hereckého nebe” vzkázal: “Přežijeme i covid.”

Jan StudničkaMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

Historie Ubytování během festivalu

Vstupenky a passy

 

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 1. do 9. července 2022. Přinášíme pro vás informace o filmech, premiérách, celebritách i užitečné rady a tipy, jak si festival co nejvíc užít.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.