nahoru

Adolf Hitler a Lízátko z Pulp Fiction

Darina Křivánková9. července 2010 • 10:08
Maria de Medeiros
Maria de Medeiros
• foto: 
Jan Šibík

Nejzábavnější film v soutěžní sekci karlovarského festivalu se jmenuje Hitler v Hollywoodu. Do Karlových Varů ho přijely představit dvě dámy: osmaosmdesátiletá francouzská herečka Micheline Presleová a její portugalská kolegyně Maria de Medeiros, jinak také Lízátko z Pulp Fiction.

 

Obě ve filmu belgického režiséra Fréderika Sojchera hrají samy sebe, ale přitom nejsou samy sebou. Jde totiž o mystifikační snímek, který sice pracuje s některými reálnými prvky, ale vytváří z nich nový a vcelku dobrodružný příběh. Maria de Medeiros v něm natáčí dokument o Micheline Presleové, kdysi velké francouzské hvězdě (jíž Presleová skutečně byla, hrála i s Gérardem Philipem). Při té příležitosti se začne pátrat po zmizelých filmech režiséra Luise Aramchecka. Stopa vede mimo jiné k Hitlerovi, velkému obdivovateli amerických filmů. Aramcheck chtěl invazi hollywoodské kinematografie do Evropy čelit tím, že na Maltě postavil velká filmová studia. Šel po něm nejen Hitler, ale i americká CIA a stálo ho to život.

 

Poslední replika filmu zní: „Hlavně nepřestávejte bojovat.“ Což je vzkaz autora evropským filmařům. „Neberte můj film jako protiamerický,“ prosil publiku v Karlových Varech režisér. To jde trochu těžko. Maria de Medeiros ale uvedla věci na pravou míru: „Nemyslím, že by šlo o souboj mezi Evropou a Hollywoodem, ale spíš mezi komercí a autorskými filmy.“ Ona sama prý Hollywoodu nepodlehla, přestože tam natočila svůj nejslavnější film Pulp Fiction. Ten sice vznikal v Hollywoodu, ale byl to vlastně malý nezávislý film, velmi originální, kreativní a nápaditý. Tedy přesně to, po čem volá režisér Hitlera v Hollywoodu. Takže je asi nejspíš jedno, na kterém kontinentě film vznikne - hlavně, aby byl dobrý.Klíčová slova:


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary skončil 6. července. Mimo soutěže se představila řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přivezl unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu byla americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrátil i Casey Affleck a mezi hvězdami byla i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku