nahoru

Přišel čas zlegalizovat marihuanu? MUDr. Tomáš Zábranský odpovídal na vaše otázky v on-line chatu

far 18. srpna 2011 • 22:33
marihuana
marihuana
• foto: 
Profimedia.cz

Marihuana má nezpochybnitelné léčivé účinky. Proč tedy není zlegalizována pro léčebné účely? Autoři a signatáři petice zveřejněné na webu lecebnekonopi.cz usilují právě o to. MUDr. Tomáš Zábranský z Centra adiktologie při 1. lékařské fakultě UK se v pondělí připojil k on-line chatu na webu Reflex.cz a odpovídal zde na otázky na téma legalizace konopí k léčbě.

Čeští pacienti, kteří trpí roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou nemocí, šedým zákalem, epilepsií a dalšími chorobami, na něž léčba konopím prokazatelně zabírá, mají v současnou chvíli smůlu. Na rozdíl od pacientů ve Švýcarsku, v Kanadě, v Itálii, v Nizozemí nebo ve Španělsku jsou odkázáni buďto pouze na farmaceutický průmysl, nebo se dostávají do křížku se zákonem. Autoři petice, která nyní nabírá signatáře na adrese http://www.lecebnekonopi.cz/, tento stav označují přímo za narušení ústavních práv občanů České republiky i za porušení mezinárodních úmluv o zdravotních a sociálních právech.

 

V pondělí ve 14:00 se k chatu na Reflex.cz připojil MUDr. Tomáš Zábranský, vedoucí pro vědu a výzkum Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF a VFN UK, který pracuje také jako drogový epidemiolog pro OSN a EU, jemuž zde bylo možné už před začátkem chatu zasílat dotazy na problematiku legalizace konopí. Jaké má marihuana výhody před léčbou, která je na zmíněné nemoci uplatňována dnes? Jaká má naopak rizika – a jsou srovnatelná s vedlejšími účinky léčby farmaceutiky? A proč se vlastně ve světě již zaváděné léčbě konopím česká vláda tak brání?

 

 

Online rozhovor s MUDr. Tomášem Zábranským

Jan, 22. srpna 2011 • 15:40
Vážený pane doktore, jaké subjekty (nebo farmaceutické společnosti) by se v případě legalizace léčebného konopí zabývaly přípravou samotných léčiv a produktů z konopí? A s tím úzce související - jaká by pak byla očekávaná tržní cena těchto produktů? Léčba současnými komerčními produkty (např. již zmíněný Sativex) stojí řádově desetitisíce až statisíce ročně. Je zde šance, že by po legalizaci tyto produkty byly cenově dostupnější? Jelikož pokud by i po legalizaci produkty byly drahé (př. s vysokým doplatkem pacienta), pořád by bylo pro některé nemocné výhodné pěstovat pro svoji potřebu "načerno" a tím pádem by stejně byli mimo zákon.
dobrý den. každý, kdo by vyhověl požadavkům státního regulačního orgánu - viz odpověď na jednu z prvních otázek. šance na výrazně nižší náklady tu nejen je, ale musí být základní podmínkou pro účastníky výběrového řízení na pěstování, jež předpokládám po spuštění systému. znovu zdůrazňuji - máme se od koho učit, nevymýšlíme nic nového :-)
Martin Klzo, 22. srpna 2011 • 15:34
Ještě jeden dotaz: moje diagnóza (demyelinizační choroba) spadá do kategorie, pro kterou by byla legalizace léčebného konopí velkou úlevou. Rád bych přispěl "svou troškou do mlýna", třeba v oblasti propagace legalizace léčivého konopí ze strany pacientů. Na koho se mohu obrátit?
dobrý den. můžete sbírat podpisy, můžete zřídit sběrné místo pro podpisové archy, a můžete také přispět na náklady (provoz webu, reklamní prostor na velkých vyhledávacích serverech, atd - práce nás všech zúčastněných je dobrovolnická a tedy nehrazená). podrobnosti a kontakty najdete na http://www.lecebnekonopi.cz/catalogue/detail/1/24/Podpora-petice-jak-se-zapojit- s díky se loučím a děkuji všem za zajímavé dotazy, za zájem o problém, i za ochotu a vůli podpořit petici. věřím, že společně konečně zlomíme neracionální a nepřípustný byrokratický odpor a lhostejnost. Ubližují totiž nemocným lidem, kteří si zaslouží naši pomoc. hezký zbytek léta!
Marek, 22. srpna 2011 • 15:28
Dobrý den, chci se zeptat jak je to se současnou legislativou, ohledně prodeje bylin a jiných léčivých přípravků, jelikož jsem v minulosti, četl, že se připravuje zákon, který má uplně zastavit prodej bylinných léčebných přípravků. Tyto přípravky má nahradit pouze farmaceutický průmysl, a to ve formě standartizovaných extraktů, zajímalo by mě co je na tom pravdy? Jelikož nejde o plán z chorých hlav našich poslanců, kteří by měli preventivně začít hulit, ale mělo se jednat o dlouhodobý strategický plán EU, který velmi dobře nahrává nadnárodním farmaceutickým firmám. viz. očkování proti, prasečí, ptačí, pštrosí, kraví a buh ví ještě jaké další nesmyslné chřipce.
dobrý den. po pravdě řečeno, o tomhle vím poměrně málo a sleduji to jen periferně. věřím, něco podobného mohou ti šílenější a/nebo zkorumpovanější ze zaměstnanců evropské komise zamýšlet, nevěřím ale, že to může projít přes evropský parlament (a vřele doporučuji se v této věci důrazně obrátit na naše evropské poslance), jehož váha po přijetí lisabonské smlouvy výrazně vzrostla. i kdyby to prošlo přes všechny evropské orgány, jsem přesvědčen, že by to nakonec zrušil jednak ústavní soud v každém jednom z členských států EU (a mám tip, kdo by tu ústavní stížnost z povýtce ekonomických důvodů nejspíše podal v ČR), jednak evropský soud pro lidská práva ve štrasburku - existují precedentní rozhodnutí pro podobné případy. takže bych to nepodceňoval a hlídal bych to, ale taky bych to nepřeceňoval.
Danek, 22. srpna 2011 • 15:22
Dobry den,zajimalo by me jak je to vydite do budoucna z legalizaci marihuany?Myslim,ze by to statu pomohlo i z hlediska placeni danni z konopi.Urcite by to patrilo k jednim hlavnim ziskum v nasi republice a co se tyce lekarskeho konopi v mnoha statech je vyuzivano bezne a nema to zadne vazne dusledky.Tak proc ne aj u nas?
s legalizací marihuany pro jiné než léčebné a výzkumné účely to vidím v krátkodobém a nejspíše i střednědobém časovém horizontu bledě - viz řada předchozích odpovědi s odkazem na naše mezinárodní závazky.
Albert , 22. srpna 2011 • 15:20
Dobrý den. Když podpoříme petici, už nebudeme kriminálizovaní, když jsme svéprávní a s manželkou si pěstujeme? Děkuji.
bohužel budete. na postavení pěstitelů konopí bez státní licence - byť by pěstovali sami pro sebe - se ani po prosazení požadavků naší petice nic nezmění. znemožňují to platné mezinárodní závazky ČR, z nichž je v podstatě nemožné se vyvázat (viz řada odpovědí níže). lze se navíc domnívat, že malopěstitelé vašeho typu nebudou s to splnit náročné požadavky na zabezpečení a hygienickou a další zdravotní nezávadnost pěstírny v rámci systému, jehož zavedení v ČR předpokládám. i nadále vám tedy bude hrozit trestní nebo správní postih :-( je mi to líto a nelíbí se mi to, ale tohle ČR izolovaně nevyřeší. když nicméně podpoříte petici, pomůžete od kriminalizace mnoha tisícům vážně nemocných - a to myslím stojí zato, nepřemýšlet jen ve stylu slavné věty jiřího paroubka "a co z toho budu mít já?" - nebo ne, pane alberte?
Tomáš, 22. srpna 2011 • 15:13
nedávno jsem viděl tento dokument http://www.mustwatch.cz/film/union-business-behind-getting-hign-marihuana/ a velice mě překvapil. Velice by mě zajímal Váš názor i když pochybuju, vzhledem k času, že se ho někdy dozvím... Ale chtěl bych se spíše zeptat jak je to s historií konopí u nás? zda jsou nějáké zmínky o marihuaně nebo spíš kdy se datují? ...ještě bych chtěl dodat že mairuhuanu kouřím již několik let bez negativních následků, projevení závislosti, změn chování, snížené potence ba naopak, pozitivní vlivy převládají chuť, myšlení, smích, tvořivost, nekonfliktnost. Děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne
zmínky o používání konopí k léčebným, mystickým/obřadním i čistě "rekreačním" účelům se datují někam 20 tisíc let před náš letopočet, a související archeologické nálezy existují i z území dnešní ČR.
Lubomír, 22. srpna 2011 • 15:11
Pane doktore, asi víte, jak dlouho trvá, než se nový lék dostane do praxe. Než projde všemi testy, aby ho SÚKL schválil. Za jak dlouhou dobu je možné reálně očekávat, že se dostanou do lékáren různé formy léku, kdo by je měl vyrábět? Navíc neléčí marihuana, ale pouze čisté thc, a v tom je ta potíž....
díky za užitečnou otázku. umožňuje mi vysvětlit některé obecné omyly, a upřesnit pojmy... v případě léčebného netechnického konopí nejde o zavedení hromadně vyráběného léčebného přípravku, ale o rostlinné léčivo ve zvláštním preskripčním režimu, a tam je schválení otázkou měsíců a v případě silné politické vůle jen týdnů. navíc můžeme převzít lékopis "nastojato" od těch států EU, kde je již konopí v lékárenské distribuci, nebo z kanady, či z izraele - opět by šlo o proces v řádů týdnů nebo několika málo měsíců. kdyby to bylo s THC tak, jak říkáte, nikdy bych petici nepodpořil a neztrácel čas, a zaměřil bych se na zpřístupnění existujících jedno- nebo dvojsložkových farmaceutických preparátů, které už jsou ve světě na trhu (dronabinol, marinol atd. jež obsahují čistě jen syntetické THC v olejnatém roztoku; dvojsložkový sativex pak obsahuje směs rostlinného THC a CBD; ani jeden z těchto léků není rutinně dodáván na český trh a musí být individuálně dovážen bez úhrady pojišťovnami, což je činí efektivně nedostupné z důvodů prohibitivně vysokých nákladů). ve skutečnosti ale výzkum nasvědčuje (a empirické zkušenosti mj. řady českých pacientů potvrzují), že kombinace asi 50 kanabinoidů, které konopí obsahuje, účinkuje v řadě případů nemocných na jednotlivá onemocnění (například roztroušené sklerózy) lépe než izoláty, nebo účinkuje u těch pacientů, kde izoláty neúčinkují vůbec. takže v TOMHLE je ta potíž. a v TOMHLE je příčina toho, proč je nutné v ČR zavést systém státem dozorovaného pěstování, distribuce, indikace a poskytování rostlinného psychotropního konopí pro léčebné účely.
Petr, 22. srpna 2011 • 15:09
Takže konopí bude teprve legalizováno k léčbě, a jeho nasazení na lupenku mám konzultovat s dermatologem. Jak má dermatolog mou situaci posoudit, když nemá o konopí žádné informace natož zkušenosti? Mě varieta konopí ze které si doma dělám mast naprosto pomáhá. Proč se tedy onou mastí nemohu samozásobit. Bude pokračovat Vaše snaha i pro prosazení domácího pěstování pro léčebné účely? Heřmánek si taky natrhám na louce a sám si ho naordinuju, proč bych nemohl konopí?
dobrý dermatolog má jednak přístup k vašim anamnestickým datům, jednak k nejnovějším vědeckým a léčebným / klinickým poznatkům, a dokáže posoudit, zda je léčba konopím či přípravky z něj vhodná konkrétně pro váš individuální případ. nic jako "univerzální lék" pro všechny neexistuje - každý nemocný je unikát. já nejsem psychotronik a nemohu indikovat nic na dálku, i kdybych byl dermatolog nebo imunolog - a ani jedno nejsem. řada lidí se takovou mastí samozásobí a ni já jsem nebyl výjimkou - používali jsme ji s úspěchem pro zmírnění příznaků kojeneckého atopického ekzému mého dnes jednoročního syna. nijak mne ale neblažilo, že můj "dodavatel" i já jsme se dopustili protizákonného jednání, jakkoliv riziko jeho odhalení jsem vyhodnotil jako mizivé. tahle situace ale není normální a podle mne je společensky škodlivá. chtěl bych, aby synovi mohla konopnou mast předepsat jeho dětská lékařka a já si ji spořádaně vyzvedl v lékárně. když ji tam bude dodávat tentýž člověk, který mi ji dal loni, budu spokojený - udělal ji dobře :-) proč nemůžete resp. podle zákona byste neměl pěstovat konopí už jsem vysvětlil několikrát níže: protože je to zakázané mezinárodními úmluvami a následně našimi zákony a jejich změna je v nedohlednu. riskujete tedy zabavení vašeho konopí, pokutu a v krajním případě i kriminál.
IceCage, 22. srpna 2011 • 14:48
Dobry den, pripadne lekarske konopi, mate jiz po ruce ekonomickou studii: jak by pripravky z konopi nahradili momentalne uzivane pripravky z produkce "tezke chemie" a nakolik by se to odrazilo ve statnim rozpoctu? Neustale se mluvi o paranoie z farmaceuticke oligarchie - a mozne ne nepravem. Jako vzdy kazdo novy lek znamena neprodane zasoby starych, zanik nekterych vyrob atp. Uz i cesky clovek zacina chapat kdo je tzv. lobbista.
popravdě řečeno, nemyslím, že by zpřístupnění léčebného konopí indikovaným pacientům mělo pro farmaceutické firmy výrazné ekonomické dopady. naopak si představuji, že by se postupně do celého systému zapojily, jako je tomu jinde.
Marek, 22. srpna 2011 • 14:47
Dobrý den, jsem pro to, aby se konopí používalo pro lékařské účely, jelikož je to jediná rostlina která zmírňuje učinky chema, prevence proti alzheimrove nemoci, coz je jako jediný doposud učinný lék, pacientům s nechutensktvým a chorobnou anorexii může pomoci nabrat znovu optimální váhu, léčit chronické deprese a bolesti aj. Ale přesto je otázka co psychický vliv na mozek a jeho psychiku pri dlouhodobé konzumaci,? ztráta zájmu o okolí a jiné, přece jen jsem nějaký čas hulil denně několikrát tak vím o čem to je. Setkal jsem se s lidmi co měli tak psychickou závislot, že by bez kouře nevydželi ani den. Já osobně doufám, že pro lékařské účely to projde. Držím palce
již jsem psal níže: právě proto je třeba léčbu konopím a přípravky z něj standardní součástí českého medicínského systému; ten má standardní mechanismy, jak vedlejším následkům užívání jakýchkoliv léků předcházet nebo je zmirňovat v případě, že pozitivní účinek daného léku nad negativními vedlejšími následky převažuje. děkujeme za podporu a jako obvykle: prosím, připojte se k naší petici na www.lecebnekonopi.cz.
Vaše jméno, 22. srpna 2011 • 14:44
Dobrý den, chci se zeptat na Váš názor. Cetla jsem nedavno knihu o drogach a narazila na velice zajimavou cast o marihuane. Zaujala me jedna myslenka, autor byl presvedceny o tom, ze problem legalizace marihuany spociva v tom, ze by se spolu s tim legalizoval i jiny druh spolecnosti, a to si vsichni uvedomujeme a nedovedeme si to predtavit, a proto je legalizace marihuany tak osemetne tema. Chci se Vas proto zeptat zda s tim souhlasite, nebo jaky je vas naroz na tuto myslenku, co vas napadne kdyz toto slysite, nebo zda jste nad timto uz premysle..predem dik za jakoukoli odpoved :)
nemyslím, že by legalizace užívání jakékoliv psychotropní látky mohlo změnit společnost ve smyslu přechodu nebo legalizace nějakého nového druhu společnosti.
Pavel, 22. srpna 2011 • 14:37
Dobry den, je mi 27, kourim travu od svych 16ti a nemuzu se toho zbavit. Zkousel jsme uz tolikrat prestat, ale na dele jak 4 mesice jsem to nikdy nevydrzel. Studuju tretim rokem doktorat v Londyne, navic casto cestuju nejen po Evrope. Mimo CR nehulim. Ale jakmile se ocitnu v Praze (cca aspon jednou za mesic) tak se proste neovladnu a kazdy den vykourim 0,5 - 1 g silneho skunku. Tam je to tak jednoduche. Za tech 11 let jsem vystridal cca 10 podniku kam clovek muze prijit a koupit si huleni jak cigara. Sam se sebe se ptam jak je to v CR mozne a jinde ne. Navic abych priznal, v zahranici si nedostatek kompenzuju alkoholem - vinem. Muzete mi prosim poradit kde zacit? Dat mi vic alternativ.
dobrý den. očividně si uvědomujete, že máte problém, a to je dobrý začátek. píšete, že býváte v praze, tak tedy pár alternativ: - oddělení pro léčbu závislostí 1. LF a VFN UK v praze (www.vfn.cz) - http://poradna.adiktologie.cz - www.prevcentrum.cz - www.drogovaporadna.cz atd. řadu dalších fyzických a internetových adres (nejen pražských odborných pracovišť) naleznete na www.drogy-info.cz, odkaz vpravo nahoře "mapa pomoci." hodně štěstí!
Bednář, 22. srpna 2011 • 14:32
Dobrý den chtěl bych se zeptat ,jakou učinost má konopí na lupénku děkuji za odpověď
zdá se, že může ulevovat od zánětlivých příznaků a mírnit proliferační změny kůže, a že roli hraje více látek v konopí obsažených a jejich vzájemná potenciace; výzkum je však teprve na počátku a jakékoliv nasazení konopí nebo látek z něj důrazně doporučuji individuálně konzultovat s lékařem/dermatologem.
Jirka, 22. srpna 2011 • 14:28
Dobrý den, dříve jsem byl pravidelným kuřákem konopí a dnes pouze vyjimečně vzhledem psychotropním účinkům které mi přestaly být sympatické. Ale stále jsem velkým zastánce plné legalizace. A divím se že z lekařského hlediska to je ještě není. Má otázka zní Myslíte že legalizace pro neléčebné užívání by mohla u nás fungovat? Pokud tedy jste pro legalizaci i neléčebného užívání. A vůbec všude se furt mluví o tom jak nebude se kouřit veřejně (cigarety), různé daně na cigarety a alkohol ... myslíte, že budeme směřovat k legalizaci či ne?
myslím, že ne - viz řada otázek níže a mé odpovědi na ně.
AdamB, 22. srpna 2011 • 14:27
Dobrý den, nedokážu pochopit, proč stát trávu už nelegalizoval a to čistě z ekonomického hlediska. Vždyť prodejem by získal nemalé peníze z daní. Někde jsem slyšel, že stát poté ztratil peníze z prodeje cigaret a zejména alkoholu, ale já si myslím, že peníze z prodeje trávy by tuto díru zalepily. Dále stát vynakládá velké prostředky na boj proti mariuhaně, další věc na čem by ušetřil. Proč tedy mariuhana není už dávno legalizovaná? Jediné věc co mě napadá, je že jde o tradici, jediné povolené drogy by měly být jen nikotin a alkohol - říká asi stát.
možná. stát je ale zejména vázán mezinárodními úmluvami. pokud by chtěl marihuanu učinit zhruba stejně legální, jako je alkohol, tabák nebo dokonce káva či čaj, musel by o tom přesvědčit všechny členské státy OSN a to - obávám se - není realistický plán.
Bořek Podlipný, 22. srpna 2011 • 14:26
Dobrý den. A myslíte si, že tohle farmaceutické lobby dovolí? :-D Proč vlastně regulovat něco, co si zvládne vypěstovat každý? Bořek Podlipný
protože to pěstování je zakázané. protože jsou lidé, kterým zdravotní stav a/nebo úcta k zákonům nedovolí "to" pěstovat, i když jim "to" může výrazně zlepšit kvalitu života / zdraví. protože "to" může být rozličné kvality, včetně zcela nevyhovující. protože za současného stavu je v zásadě vyloučena legální lékařská kontrola nemocných, kteří ji potřebují. atd. atd. farmaceutická lobby to "dovolila" v řadě jiných států; nevím, proč by to měla mít právo "zakázat" zrovna v ČR.
Vaše jméno, 22. srpna 2011 • 14:25
Dobrý den, pane doktore! Jaký je Váš názor, že případná legalizace pro léčbu přinese také represe pro běžné pěstitele (např. kvůli daňovým únikům, prodeji neschválených léčiv, atd.), aniž by objektivně tito pěstitelé měli zájem se na tomto průmyslu vůbec podílet? Jaké jsou Vaše poznatky ze zemí, kde je tento způsob léčby legální? Já osobně jsem pro legalizaci konopí jako takového a selektivní ad hoc legalizaci vnímám jako krok špatným směrem (zvlášť v Kocourkově), byť s účelem zcela souhlasím.
netuším, kdo je "běžný pěstitel". pokud tak označujete lidi, kteří nyní pěstují psychotropní konopí, pak se v případě úspěchu naší petice na jejich postavení nic nezmění - budou postižitelní stejně, jako jsou teď - ani méně, ani více. pikud souhlasíte s účelem a nesouhlasíte s naší paticí, protiřečíte sám sobě. pokud umíte navrhnout něco lepšího, co by konopí zpřístupnilo nemocným pro léčbu a bylo v souladu s mezinárodními úmluvami, jež jsou pro ČR závazné - sem s tím!
Lubomír, 22. srpna 2011 • 14:19
Jsem proti legalizaci marihuany obecně. Pokud ale pro léčebné účely projde všemi testy a bude schálena SÚKlem, budiž, ať je využívána. Ale mám otázku: Jak zabezpečíme, aby byly využívána pouze pro nemocné a ne pro fetky k pouhému hulení? Jak zabezpečíme, aby se k tomuto svinstvu nedostaly děti? Víme dobře, že dnes se běžně vyskytují opilé už 10leté děti, to chcete, aby tyto děti se stejně bez problémově dostávaly i k hulení marihuany?
ne, nechci. máme k dispozici příklady řady států, kde léčba konopím existuje, aniž by se dostupnost pro nemedicínské užívání zvýšila. obvykle je tomu spíše naopak - sníží se. vaše obavy tudíž mohu rozptýlit - zvýšení dostupnosti konopí pro děti ani dospělé v důsledku zavedení pravidel pro pěstování distribuci konopí pro léčebné a výzkumné účely v ČR ani teoreticky nehrozí. děkuji za vaši podporu požadavkům naší petice. prosím, vyjádřete ji svým podpisem na www.lecebnekonopi.cz.
Vaše jméno, 22. srpna 2011 • 14:15
dobry den, pane doktore. existuje riziko, ze by uzivani medicinske marihuany vedlo ke stejne zavaznym psychickym porucham, jako uzivani "bezne" travy? mam na mysli depersonalizaci, derealizaci ci rozjezd depresivni poruchy, pro ktere staci jediny joint. dekuji.
ano, to riziko samozřejmě pro geneticky predisponované jedince existuje bez ohledu na to, zda se konopím léčí nebo je "jen tak hulí." proto je třeba dostat užívání konopí pro léčbu do standardního režimu pod dozorem lékaře, který dokáže příznaky případných vedlejších účinků (jakkoliv jsou v porovnání s "průměrnými léky" velmi vzácné) včas rozpoznat a zabránit jejich "rozjetí."
Robert/student, 22. srpna 2011 • 14:12
Pár otázek níže jste zmínil, že byste byl proti zlegalizování marihuany mimo lékařství. Můžu znát Váš důvod, či oficiální důvod našeho státu, proč nedanit a neprodávat marihuanu stejně jako tabák či alkohol? Třeba i s cedulkami, jak to škodí vašim spermiím.
nejsem stát ani státní zaměstnanec, ale na tohle odpovědět umím velmi stručně: ČR je signatářem všech tří Jednotných úmluv OSN o drogách (1961, 1971, 1988) a ty to jednoznačně vylučují. povolují pouze pěstování, distribuci atd, za výzkumnými a lékařskýmí (medical) účely. může se vám to nelíbit, ale uniknout z toho lze buď - odstoupením od úmluv (což by se negativně odrazilo nejen na mezinárodní pověsti ČR, ale také na obrovských hospodářských škodách, jež by to způsobilo našemu chemickému a farmaceutickému průmyslu, který by byl odříznut od možnosti mezinárodního obchodu s psychotropními látkami a řadou dalších látek a surovin, které mají k psychotropním látkám nějaký vztah), nebo - změnou úmluv (k němuž je třeba souhlasu všech 194 členských zemí OSN a je tedy v zásadě vyloučena), nebo - prosazením nové Jednotné úmluvy, která by některou z těch předchozích nebo všechny z nich prohlásila za právně vyhaslé (to je procesně asi nejschůdnejší cesta, nevidím ale na mezinárodní scéně žádný konsensus velkých hráčů, který by umožňoval něco takového v historicky dohledné době očekávat).
PetraP, 22. srpna 2011 • 14:04
Pořád platí že si můžete na zahrádce vypestovat 5 kytek na okrasu?jakože legálně:-)))-tot moje otazka) ..tak třeba mastičku si doma vyrobíte každý sám je to jednoduché, ta zrovna pomáhá na klouby,bolesti zad atd..ovšem třeba fénixovy slzy to je už složitejší procedura kterou by se měli zaobírat specialisté a to i s tím dávkováním.
pozor: není to legální, a to ani "jakože." jde i nadále o protizákonné jednání, které je postižitelné jako přestupek pokutou až do výše 15 000 Kč a/nebo jinou správní sankcí. pro mnohé nemocné je to navíc vzhledem k jejich zdravotnímu stavu, omezené hybnosti anebo z jiných příčin nemožné, i kdyby se chtěli octnout mimo zákon - a to oni vesměs nechtějí a cítí ten stav právem jako křivdu.
RATS, 22. srpna 2011 • 14:02
Sice by mne vice potesila uplna legalizace, nicmene i v te castecne nam drzim pesti. Clovek se nepotrebuje lecit, ale uzdravit...
děkuji a se sloganem rád souhlasím; pěkný.
Vaše jméno, 22. srpna 2011 • 14:02
Dobrý den, znamenala by legalizace pro léčebné účely jednodušší možnosti pro výzkum v této oblasti? Je vývoj léků z konopí nějakým způsobem zákonně omezován? Neznamenala by taková legalizace přísun peněz do výzkumných projektů? Díky za odpověď Martin Klzo
dobrý den. velmi stručné tři odpovědi na vaše tři otázky: ano, ano, a ano. :-)
Leoš, 22. srpna 2011 • 14:01
http://www.youtube.com/watch?v=6rbOqo1Qfhk s touhle pisni by jste mely propagovat zlegalizovani:-)
děkuji, ale ta písnička mi přijde jako mizerný odvar z odvaru, navíc špatně zahraný i zazpívaný... zpěváka neznám, a doufám že jím nejste vy a pokud ano, že jsem se vás svou upřímností příliš nedotkl. zejména se ale ten text ve svých srozumitelných pasážích zabývá naprosto jiným tématem, než naše petice :-)
Vašek, 22. srpna 2011 • 13:59
Dobrý den, chcete VY OSOBNĚ zpřístupnění lékařského konopí spíše dle izraelského modelu - absolutní kontrola jako by šlo o nakládání s jedy, kde stát vybírá jednoho-dva velkopěstitele nebo volnější model (kalifornie, kanada) kde si pěstovat může nemocný s patřičnou diagnózou/povolením sám? Děkuji Václav
viz předchozí odpověď. ken pro upřesnění: kanada má ještě "tužší" model než izrael - jen jednu licensovanou pěstírnu (pokud se nepletu, tak v bývalém solném dole).
Marek Sebera, 22. srpna 2011 • 13:52
Dobrý den, podporujete vznik specializovaných výdejen kontrolovaného léčiva konopí/marihuany jako je to zvykem ve Spojených Státech? A pokud ano, nebojíte se že tento systém povede k diskriminaci a zbytečnému sledování uživatelů tohoto léku?
dobrý den. ne, myslím, že americký (respektive kalifornský) model s delegovaným pěstováním a výdejnami pro nás není vhodný, a že bychom se měli inspirovat spíše ve švýcarsku, rakousku nebo izraeli. neomezoval bych ale předem počet pěstitelů - podle mne by měly šanci dostat všechny subjekty, které budou schopny garantovat dodržení přísných bezpečnostních, hygienických a kvalitatitvních podmínek, podorbí se s tím souvisejícím přísným a častým kontrolám, a nabídnou konkurenceschopnou cenu.
Radim, 22. srpna 2011 • 13:49
já vlastně žádný dataz nemám, už pár let se o tuhle rostlinku zajímám.Chci vám poděkovat za to co děláte, DÍKY.
rovněž děkuji - to potěší.
4ever, 22. srpna 2011 • 13:48
ja nepotrebuji legalizaci budu ganju pouzivat porad:-) nepotrebuji nejakej blbej souhlas statu! a urcite nejsem jediny tehoz nazoru;-)
to jistě nejste. přeji pevné zdraví a hodně štěstí.
George, 22. srpna 2011 • 13:41
Dobrý den, moje matka trpí revmatoidní artritidou. Jelikož však nechce trávu kouřit, chci se zeptat, zda by na její problémy byla efektivní pouhá její konzumace. díky
viz výše. stejně účinné nebo účinnější než kouření je vaporizace (vdechování výparů místo kouře). požívání v potravě může být účinné, nese s sebou ale problémy při nastavování správné dávky (laicky řečeno "aby ulevovala, ale neoblbovala") na začátku léčby.
PetraP, 22. srpna 2011 • 13:39
V Holadnsku je sice marihuana tolerovaná tamním královstvím ale jsou města mestecka kde není ani jeden coffík! Dali benevolenci rozhodnout občanům a starostům měst zda v jejich měste bude možno koupit trávu nebo ne...Tento stát si neuvedomuje ze tolerancí by prispel do státní kasy nemalý peníz, a to ze neni tolerovaná jako léčebný prostredek docela chápu prootoze by to položilo kdejaká jina farmat.léčidla. Tento resort by asi lehce krachnul páč s trávou se dá léčit levně napriklad rakovina.A toho se farmac.spol. bojí..Bohuzel jsem 100%pro absolutní legalizaci!
děkuji za informace z holandska - ty potvrzuji - i za váš názor.
Mates, 22. srpna 2011 • 13:38
Kdyby se trava zlegalizovala tak by ji bylo mozno konzumovat (kourit i na ulici)? bez nejakeho trestu?
asi ano, ale ona se nezlegalizuje, a naše petice o nic takového neusiluje. osobně bych byl ostře proti takovému stavu věcí.
el.mimo, 22. srpna 2011 • 13:37
Dobrý den. Řekněme - teoreticky, že od 1. 1. 2013 bude v platnosti zákon o používání marihuany v lékařství. Jak dlouho podle Vás bude trvat, než se to rozběhne a pacienti se dostanou k těmto lékům legálně?
2-5 měsíců. osobně ale doufám, že ten zákon začne platit už začátkem roku 2012.
Jakub Horák, 22. srpna 2011 • 13:36
Čím si pane doktore vysvětlujete, že ačkoli jsou léčebné účinky THC klinicky prokázány, legislativa se dlouho bránila jeho zařazení mezi léky?
umělou a účelovou stigmatizací, která má počátek ve spojených státech ve třicátých letech minulého století a kterou bylo těžké odstranit racionálními argumenty. je dobře, že už je to za námi.
petr, 22. srpna 2011 • 13:35
Určitě by bylo dobré legalizovat a zdanit, jinak nasi spoluobcane s vietnamskym pasem budou dal profitovat z teto situace.
lidé, kteří v ČR nelegálně profitují ze současné situace, mají nejrůznější pasy a i když je těžké tvrdit to s absolutní jistotou, vsadím se s kýmkoliv, že většina z nich nejenže má pasy české, ale jsou to etničtí češi, moravané a slezané.
Vaše jméno, 22. srpna 2011 • 13:32
Dobrý den, souhlasil byste s regulovanou legalizací všech drog? Nedávno proběhla médii zpráva o tom, že při legalizaci veškerých drog bude v podstatě zničen organizovaný zločin - protože protidrogová válka přinesla více škody než užitku. Přijde mi to pravdivé, ale nevím, jak se k tomu postavit.
považuji to za legitimní téma k diskusi, s tématem zpřístupnění léčby konopím pro nemocné to ale nijak nesouvisí, takže se odpovědi vyhnu. nezlobte se.
Radka ŠTAFFOVÁ, 22. srpna 2011 • 13:31
Dobrý den pane doktore,chtěla jsem se zeptat jestli konopí opravdu pomáhá i na Ra?A jestli pomáhá" jen na bolesti" a nebo dokáže i zpomalit průběh nemoci.Předem děkuji za odpovědˇ.
pokud "Ra" mělo být "RS", pak je má odpověď kladná. konopí ulevuje od řady příznaků roztroušené sklerózy a zdá se, že přinejmenším zpomaluje její postup - podle některých prací ji snad i dokáže zcela zastavit či zvrátit; v tom posledním ohledu ale výzkum není ještě ani zdaleka považován za jednoznačný.
e..sem zapomnel, 22. srpna 2011 • 13:29
eee ... co sem to ... eee ... sem zapomnel .. o, uz vim. Dobry den pane doktore. Mam na vaz takovy vedecky dotaz: Myslite si, ze sledovani politiky muze zpusobovat dlouhodobou ztratu pameti? .. vlastne dva: A co si myslite o pl.(toho casu veoucim protidrogove centraly) Frydrychovi, a jeho pristupu k marihuane, pivu a pravdepodobne vsem ruznym veselo-zdravim laskominam pro dospele (lidi s volicskym pravem) . a jeste tedy jeden: Myslite si, ze pestovani kvetiny ma pravo (krome rodicu) nekdo zakazovat? (pokud to neni kvetina co snasi bomby, nebo zpusobuje otravu vzduchu podobne jako ruzne umele (clovekem vytvorene) subjekty, dejme tomu chemicky ) Dekuji a preji zdar a silu Tonda z Horni Dolni
dobrý den: 1) ne, i když by to byl asi dobrý sebezáchovný reflex, protože sledovat politiku a politiky je často riskantní pro příčetnost. obávám se ale, že přesně to by si přáli nejrůznější političtí šíbři - ztrátu politické paměti. takže doporučuji si naopak pamatovat osobní i historické zkušenosti a zohle%novat je nejen při volbách, ale i v jiných formách politické angažovanosti - stranické i nestranické. 2) myslím si, že je to dobrý policajt a že jeho uvažování je mnohem racionálnější a méně vypočítané na efekt, než tomu bylo u jeho předchůdce. pravda, plukovník frydrych myslím věří, že policie v demokratických státech má resp. měla by mít i jakousi výchovnou nebo snad "morálku strážící" funkci, a v tom se naprosto neshodujeme. to ale neznamená, že si nemůžeme sebe navzájem vážit. pivo jsme s ním jednou pil, takže vím, že k němu má odměřeně pozitivní vztah :-) 3) na to neumím odpovědět krátce, a tenhle formát mě ke krátkým odpovědím nutí. takže: nejsem si jist, jak je to s morálním právem, ale mezinárodní právo to nejen umožňuje, ale přímo nakazuje, a ČR se tím musí řídit.
fero mozi, 22. srpna 2011 • 13:22
v jaké forme to chcete zlegalizovat? jako pilulku?
jako rostlinné konopí, distribuované lékařsky indikovaným nemocným v lékárnách.
Ivan Bouček, 22. srpna 2011 • 13:21
Lze doporučit konopí na léčbu revmatoidní artritidy?
ano.
Andrej Dragomirecký, 22. srpna 2011 • 13:21
Marihuanu rozhodně nelegalizovat. Právě tak jako jiné dogy způsobuje to, že člověk, když je pod jejím vlivem, se není schopen bránit duším, které se nacházejí kolem něho, aby se k němu přivtělily. Aplikace marihuany tak má za následek různá onemocnění, která se projevují jako poškození psychiky člověka a současná medicína a psychologie si s tím nevěfdí rady, protože prostě na nějaké duše "nevěří!". Jestliže bude umožněno lidem konzumovat nekontrolovaně marihuanu, bude to mít za následek vzestup psychických onemocnění a následně větší konzumaci nejrůznějších psychofarmak. S pozdravam Andrej Dragomirecký dragomirecky@seznam.cz
tohle je na mne moc mystická argumentace a neumím v ní rozluštit otázku. zato vidím spekulaci, která nemá podklad v datech ani oporu v empirické lidské zkušenosti. hlavně ale "umožnění léčby psychotropním konopím" nijak nepodporuje "nekontrolované užívání marihuany" - je tomu přesně naopak. zkuste o tom přemýšlet s chladnou hlavou, pane drgomirecký, a něco si o tom přečtěte. dobré a nezpochybnitelné zdroje najdete třeba na www.pubmed.org.
Černý Aleš, 22. srpna 2011 • 13:17
Lze jasně říci, co je zneužívání? . Léčba je přece uvedení do lepšího stavu než před léčbou . . sám konopí užívám, současný svět mne skličuje. . .
podle definice, kterou učím studenty, je zneužívání psychotropních látek takové užívání, které je škodlivé pro psychické nebo fyzické zdraví.
von.rammstein, 22. srpna 2011 • 13:16
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, ve kterých zemích je marihuana pro lékařské účely legální a ve kterých zemích se o legalizaci uvažuje. Děkuji za odpověď. S pozdravem von.rammstein
nebudu asi s to vyjmenovat je všechny, ale narychlo a z hlavy: švýcarsko, nizozemí, rakousko, německo, španělsko, itálie (jen z individuálních dovozů, ale chystá se novelizace, umožňující pěstování pod státní kontrolou), izrael, kanada, 22 států USA, indie, nepál, myslím že i nový zéland, a určitě ještě další. uvažuje se skoro všude v zemích z´tzv. "západního světa" nebo židokřesťanské kultury, chcete-li. důvod je jednoduchý: existující vědecké důkazy už nelze dále ignorovat - ne ve skutečně demokratických společnostech, které věří na racionalitu svého rozhodování, ochranu lidských práv a další zásadní principy, kterými se honosí i ČR.
Zemek, 22. srpna 2011 • 13:11
Nebude to o nedostatku informací a starchu o volební hlasy, Mám dojem, že když už se z ,,mařeny,, udělal démon otevírající dveře do světa drog, je těžké se tohotu mýtu zbavit. Copak by to prostě nešlo udělat tak jak s opiáty, prostě ,,modrý recept,, ???
samozřejmě, že "by to šlo," a právě o to nám jde a snažíme se to jasně vyjádřit na adrese www.lecebnekonopi.cz. i vy můžete :-)
martin, 22. srpna 2011 • 13:10
dobry den.plne souhlasim s legalizaci marihuany,nebot osobne vim,ze dokaze pomoct treba lidem s rakovinou,kteri maji problem s chuti k jidlu po ozarovani,nebo chemoterapii.osobne nejsem uz hrdy na to,ze jsem cech,a s nechuti sleduji,co se to deje
dobrý den - děkuji za podporu. prosím, vyjádřete jí podpisem petice na www.lecebnekonopi.cz a pomozte nám současný neetický a netolerovatelný systém změnit.
amRas, 22. srpna 2011 • 13:09
Chtěl bych se zeptat spíše tak obecně. Co by znamenalo zlegalizování marihuany celosvětově ? Jaký by to mělo dopad ? Chápu, že když se zlegalizuje nějaká látka, která je v okolních zemích zakázaná, že to vede k drogové turistice. Proč se prostě nevyškrtne ze zakázaných látek ? Mohl by na tom stát vydělat ? Jinak trpím RS je pro mě škodlivé, když marihuanu kouřím ? Děkuji.
od konce: pokud marihuanu kouříte, riskujete dýchací obtíže až po rozedmu plic a možná i zvyšujete pravděpodobnost, že onemocníte rakovinou plic, hrtanu nebo ústní dutiny. jestli vám kouření pomáhá, doporučoval bych zvážit jiné možnosti méně škodlivé aplikace, zejména vdechování výparů z vaporizátoru. absolutní zlegalizování marihuany je povýtce teoretický problém, protože zákaz pěstování psychotropního konopí a jeho dalšího zpracování pro jiné definují mezinárodní úmluvy, jejichž jsme signatářem, a i když jde o zajímavé téma, s konopím pro léčebné a výzkumné účely, které je naopak těmito úmluvami výslovně povoleno, nijak nesouvisí. vzhledem k nedostatku času se tedy spekulacím na vámi nadhozené téma vyhnu.
Emilie, 22. srpna 2011 • 13:03
Ráda bych se zeptala, zda je možné konopím léčit revmatické potíže, myslím tím dost velké bolestivé stavy. Beru dost silné léky jak na revma, tak od bolesti. Pomohlo by mi konopí třeba ve formě masti se léků od bolesti částečně zbavit ?
v řadě případů konopí právě pro úlevu od těchto stavů pomáhá, jakkoliv neexistuje lék, který by byl účinný ve 100 % případů a pro 100 % pacientů.
Roman, 22. srpna 2011 • 13:01
V případě částečné legalizace, už se někdo zabýval problémem jak znemožnit zneužívání léčebného konopí a jak jej kontrolovat? Jak odlišit to léčivé a to neléčivé? Jaký je Váš názor na ilegální produkci konopí ve smyslu jeho čistoty, často se prý používají různé podpůrné látky pro růst, které v rostlině zanechají jedovaté sloučeniny. Takové konopí se dá také využít k léčebným účelům,?
dobrý den, myslím, že jsem odpověděl na valnou část vašich otázek již dříve. stručně řečeno, cílem je funkční systém přísně regulovaný státem na všech úrovních včetně zabránění "průsaků" léčebného konopí na černý trh a včetně tvrdě vynucované kontroly kvality a zdravotní nezávadnosti toho, co nakonec budou užívat nemocní. technická poznámka: nejde o "legalizaci", a to ani částečnou. jde o nastolení normálního stavu, jaký máme s jinými látkami, které jsou užívány k léčbě a přitom mohou být zneužívány pro své schopnosti ovlivnit psychiku - příklady může být třeba morfin, opiová tinktura, benzodiazepiny, barbituráty, stimulační látky pro léčbu poruch pozornosti u dětí a pro léčbu obezity... a řada dalších.
Dr. Polak, 22. srpna 2011 • 12:57
How do you explain that less young people have tried cannabis in Holland, where cannabis is available in coffee shops, than in some neighboring countries with restrictive drug policies?
i believe that it is a specific cultural phenomenon, and most of it can be defined as "ability of dutch system to enforce the regulatory rules that are seen as consensual by the society" that the other countries you mention failed to both define and enforce. unfortunately, i am not sure that the system can be easily transferred in all other countries, and especially to new EU countries with all flaws in law enforcement, the widespread corruption, etc. however, i believe the dutch example is an important inspiration that should lead to developing of regulatory models specific for each country that would be different from total prohibition in places where citizens feel it failed.
Liba, 22. srpna 2011 • 12:49
Měli by v parlametu všichni kouřit trávu?Byly by lepší, zákony?Nebo onemocnět nějakou nemocí, na kterou tráva pomáhá, léčí?
nepřeji si ani jedno, a nějak na to téma neumím vtipkovat - nezlobte se.
IceCage, 22. srpna 2011 • 12:49
Dobry den, legalizovana bude jen lekarsky vyuzitelna marihuana, a pestovani nadale zustane nelegalni, predpokladam? Stav spolecnosti mi v poslednich letech prijde dost katastrofalni, diky marihuane (kde jsme nejvetsi evropsky konzument na hlavu) pozoruji ve spolecnosti az katastroflani rust pasivity. Nelze se divit, jak to v CR vypada..
ano, naše iniciativa chce zavést LICENSOVANÉ pěstování a distribuci netechnického konopí výhradně pro léčbu a pod přísnou kontrolou státních orgánů včetně policie. není ale pravda, že bychom měli největší spotřebu marihuany na hlavu v evropě - před námi je británie, francie, dánsko, irsko a další země EU. máme ale největší procento šestnáctiletých školáků, kteří marihuanu aspoň jednou vyzkoušeli - jde tedy o nelegální drogu, která je u nás mimořádně snadno dostupná i pro děti, a to je špatná vizitka ČR. netuším, jaká data vás vedou k hypotéze o spojitosti mezi spotřebou marihuany pro nemedicínské účely a společenskou pasivitou, a nejsem si ani jist, že by češi byli nějak významně pasivnější než v minulosti - řekněme mezi lety 1969 a 1989, anebo že by byli pasivnější než slováci, maďaři, poláci, rusové nebo švédi atd. i kdyby to tak bylo, příčinu bych hledal spíše v alkoholu a z něj konkrétně v pivu, u něhož se tak krásně nezávazně žvaní.
karel, 22. srpna 2011 • 12:41
Dobrý den, viděl jste kanadský dokument The Union: business behind getting high? Jak se vám líbil? Jak dlouho potrvá, než se podaří překonat různé lobbingové skupiny a definitivně legalizovat?
film jsem viděl; je dobře natočený a shrnuje přehledně historii zákazu marihuany ve spojených státech. na druhou část vaší otázky neumím odpovědět a popravdě řečeno, definitivní a bezbřehou legalizaci další drogy si nepřeji ani jako lékař, ani jako občan, byť bych uvítal poučenou a cílevědomou diskusi o účinnějších modelech regulace, než jaké máme teď na mezinárodní i národní úrovni. než ale dospěje mezinárodní komunita ke shodě, může to trvat řádově desetiletí - anebo se to nemusí stát vůbec, protože drogová politika a politika obecně není vždy racionální. koukněte se do novin .-)
Krahulik Jan, 22. srpna 2011 • 12:35
Dobry den, petici jsem podepsal. Ale stejne se bojim, aby pripadne povoleni pro lecebne ucely "nerozvolnilo" vztah spolecnosti k marihuane. Nemyslim to pravne, spis psychologicky. Vim, ze hodne mladych "huli", ale stale se to bere jako neco "nepraveho". Ted si mozna mnozi rekknou, "vzdyt je to lek!", a pocet kuraku stoupne. Jaky je vas pohled??
nemyslím, že by něco takového hrozilo - ve státech, které tak učinily již před námi (za mnohé např. švýcarsko, rakousko, či kanada), se to nestalo a neexistuje důvod se domnívat, že by se tak mělo stát u nás.
Michal R., 22. srpna 2011 • 12:29
Dobrý den, někde jsem četl názor, cituji:"že je za tím farmamafie a Langer" Co si o tom myslíte vy?
ivan langer za tím bezpochyby je - spolu s naším děkanem prof zimou zaštítil a jako tehdejší poslanec také pokryl náklady loňského semináře "Léčba konopím - zdraví, legislativa, politika" v parlamentu ČR (výstupy, linky na videozáznamy a na prezentace najdete na www.adiktologie.cz/seminar). bylo to poprvé, co se léčebné konopí jasně deklarovalo jako legitimní politické téma zcela oddělené od legalizačních snah konopí jako drogy, jak za něj bojují někteří aktivisté, a co se na to téma vedla vážná politická diskuse s konkrétními závěry. já za to cítím k ivanovi langerovi vděk a úctu - byl první, kdo měl odvahu se tohoto důležitého tématu chopit. za tou otázkou ale cítím snahu to celé shodit, a to mne mrzí. ivan langer z té iniciativy nic neměl, nemá a nemůže mít, i když naše petice uspěje - leda by si postavil pěstírnu léčebného konopí, přihlásil se do tendru, který dle mých předpokladů vyhlásí stát, a uspěl v něm jako dodavatel pro lékárny resp. pro Státní ústav pro kontrolu léčiv, jenž by podle jednoho ze scénářů měl ve shodě s mezinárodními úmluvami pěstování konopí pro léčbu a systém jeho bezpečné distribuce do lékáren řídit. to ale považuji za vysoce nepravděpodobné. v ČR jsou jednak tradiční zavedení pěstitelé léčivých rostlin, jednak velmi zkučení dosud nelegální nebo polo-legální pěstitelé konkrétně právě léčivého konopí, a očekával bych, že právě takové subjekty se do výše zmíněného státního tendru přihlásí. farmamfie... nevím, co to je, ale zní to dost pejorativně. pokud tím jsou ale míněny nadnárodní farmaceutické firmy, pak se vší zodpovědností prohlašuji, že "za tím" nestojí - nemají proč. kdybyste se na to podíval ryze tržně, zjistil byste, že naše iniciativa jde vlastně proti jejich komerčním zájmům. jsme moc rádi, že si tyto firmy uvědomují i etický rozměr celé věci a nechávají nás na pokoji - čelit PR mašinérii, kterou tyhle firmy umějí zmobilizovat, když jim o něco opravdu jde, by bylo dost náročné a zabralo by to spoustu času, jehož všem zúčastněným petice bere už teď měrou vrchovatou.
Kuba, 22. srpna 2011 • 12:29
Prosím Vás nejedná tady o etický problém? Protože lékaři potvrdili, že je léčivá a na druhou stranu jsme zemí na 1.místě Evropy, kde nejvíce lidí ve věku do 24 "hulí". Neměli by o těch to věcech rozhodnout lidi třeba v referendu? A proč třeba neni zakázaná šalvěj divotvorná? Děkuji
dobrý den. referendum je v české republice ještě pořád ošemetná věc - pokud je mi známo, nemáme zákon, podle kterého by se referenda konala. navíc si nemyslím, že by o léčbě měla referenda rozhodovat - nebo chcete mít referendum na přípustnost léčby explozivních průjmů opiovou tinkturou, referendum na léčbu ničivé bolesti morfinem či fentanylem, referendum o léčbě obezity stimulancii účinky shodnými s pervitinem, nebo referendum o léčbě úzkosti či nespavosti (psychotropními a masově zneužívanými) benzodiazepiny. čímž chci říci, že téma "konopí jako léčivo" nemá s tématem "konopí jako rekreačně = z nemedicínských důvodů zne/užívaná droga" vůbec nic společného a je naprostá - byť donedávna častá - chyba to spojovat. často to slouží také jako výmluva, kterou se neochotní či líní snaží obhájit před sebou či ostatními své nekonání a vytláčení vážně nemocných právě na ten černý trh, o nějž prokazují takovou starost. tímto ho ovšem nezodpovědně zvětšují: vhánějí dealerům do náruče zákazníky. a musím vás opravit: šalvěj divotvorná v ČR zakázaná je, a to od dubna letošního roku.
Petr Chrobák, 22. srpna 2011 • 12:27
Dobrý den, pane doktore. Chtěl bych se Vás zeptat, jestli Vy osobně nějaké zkušenosti s užíváním marihuany máte?
dobrý den. prozatím jsem se naštěstí marihuanou nemusel léčit, směřuje-li vaše otázka tam. vy se ale asi ptáte na zkušenost s nemedicínským užitím. ano, marihuanu jsem v minulosti vyzkoušel a na rozdíl od billa clintona jsem jí nejen kouřil, ale také důsledně a zhluboka vdechoval s cílem poznat její psychotropní účinky.
Frolec, 22. srpna 2011 • 12:26
dobry den pane doktore, zdravi rekreacni kurak marihuany. Proc si myslite, ze mainstreamova media (i ta, ktera se snazi vypadat seriozne), stale o marihuane podavaji zkresleny obraz, a nekdy dokonce stale narazime na blaboly o tom, ze je to startovni droga apod ? Nestalo by mediim za to sehnat si informace a referovat o problematice objektivne ? Asi by to nebyla takova senzace...
teorie "startovní drogy" se považuje asi 10 let za přesvědčivě vyvrácenou. jistě by bylo úžasné, kdyby si všichni, co chtějí o marihuaně veřejně diskutovat, prostudovali řekněme "Konopí a konopné drogy - adiktologické kompendium," což je asi nejkomplexnější monografie o konopí, jaká kdy ve střední evropě vyšla (konflikt zájmů: podílel jsem se na cca šesti kapitolách v ní). nevidím ale způsob, jak to zařídit. doba, kdy se média řídila centrálně vydávanými příkazy, je naštěstí pryč... vždycky budou existovat dobří novináři i povrchní novináři...
uzzi, 22. srpna 2011 • 12:22
dobry den, je nejaky rozdil mezi indoor a outdoor rostlinami pri lekarskem vyuziti? Daji se vubec v medicine vyuzit indoor rostliny, ktere vyrostou v umelem trimesicnim vegetacnim cyklu? Pripadne jak vyuziti ovlivnuji pouzita hnojiva atd?
ano, rozdíl mezi konopím pěstovaným v přírodě nebo ve skleníku s využitím denního světla a v uzavřeném skladě pěstovanou přehnojenou marihuanou rozdíl je, a významný. v zemích, kde systém pěstování, zpracování a distribuce léčebného konopí již funguje, bdí nad kvalitou konopí, podmínkami jeho pěstování včetně zdravotní nezávadnosti půdy atd. státem k tomu určená agentura. to je také scénář, který předpokládáme pro českou republiku.

 


far


Diskuse ke článku