nahoru

Anarchy in the UK. Takhle demonstrují mladí Britové

Darek Šmíd 10. prosince 2010 • 12:50
Anarchy in the UK. Takhle demonstrují mladí Britové
foto: Darek Šmíd

Když se při nedávných protestech v Praze demonstranti proloktovali až do jednací síně magistrátu, snesla se na ně vlna kritiky, že to bylo už možná "trochu moc". Mladí, levicově smýšlející Britové včera v Londýně předvedli, jak se skutečně demonstruje proti vrchnosti - a že Pražané jsou na své pány až příliš mírní.

Už zahájení londýnské demonstrace proti škrtům v rozpočtu a zvyšujícímu se školnému, při němž se na Trafalgar Square sbíhaly řvoucí mnohatisícové davy z okolních ulic, ukázalo skutečnou sílu lidu, a následný průvod k parlamentu s parodickými (Nick Clegg jako konvička) i vulgárními (David Cameron) hesly, improvizovanými soundsystémy a maskami Guye Fawkese ji podtrhl tlustým fixem.

 

 

Jistě, o včerejší demonstraci v Londýně se nyní v médiích hovoří jako o té, kde demonstranti večer napadli vůz s princem Charlesem - za tímhle konkrétním případem ale stojí některá z radikálních bojůvek, které už po poledni před Big Benem zapalovali ohýnky a které dají nakonec jméno jakkoliv mírumilovnému protestu.

 

 

Skutečné poučení Pražanům z londýnské demonstrace zní: organizujte se, sejděte se, protestujte a táhněte protest do pozdních nočních hodin v podobě hlučného happeningu. Jinak si vás ani nevšimnou.Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.