nahoru

Biatlon dříve a nyní: Od střelby na živé terče po usměvavé krásky na běžkách

Martin Valeš8. února 2017 • 10:00
Biatlon dříve a nyní: Od střelby na živé terče po usměvavé krásky na běžkách
foto: Finská armáda

Ve čtvrtek 9. února začne v rakouském Hochfilzenu mistrovství světa v biatlonu 2017. Čeští fanoušci věří, že jednu z medailí přiveze i naše biatlonová hvězda Gabriela Koukalová. Jako řada jiných sportů, i biatlon má vojenské základy. Na rozdíl od oštěpu či dostihů ale trochu modernější – vojáci na běžkách po sobě ve velkém stříleli ještě před sedmdesáti lety. A byly to vojenské jednotky, kdo biatlon zaváděl na olympijských hrách.

13. března 1940 skončila zimní válka mezi Sovětským svazem a Finskem. Před komunistickou invazí se Finové ubránili (tedy aspoň většinu svého území) hlavně díky vojákům-biatlonistům. Přitom měli Sověti trojnásobnou převahu co do počtu vojáků, třicetkrát víc letadel a dvěstěkrát víc tanků. Odhodlaní Finové, kteří se dobře přizpůsobili zimnímu prostředí, ovšem dlouho dokázali držet Mannerheimovu linii.

Ve válce se proslavil také sniper Simo Häyhä zvaný Bílá smrt. Za tři měsíce zaznamenal 505 zásahů, čímž dodnes drží rekord mezi válečnými odstřelovači. I on se přemisťoval na lyžích, ale stejně klíčové pro něj bylo umění ležet skrytý ve sněhu a čekat na vhodný okamžik. Používal i takové triky jako cumlání sněhu, aby mu z úst nešla pára; a na flintě měl jen zaměřovač – čočka dalekohledu by mohla odrážet světlo a prozradit jeho pozici.

Prabiatlon

Ještě před druhou světovou válkou byl na olympijských hrách předchůdce biatlonu, běh vojenských hlídek. Navzdory mírovým ideálům olympijského hnutí tehdy soutěžila družstva skutečných vojáků v čele s důstojníkem. A kromě běhu na lyžích (25 kilometrů, případně 15 pro ženy) a střelby k soutěži patřilo i pořádné skialpinistické stoupání.

Závod se objevil hned na prvních hrách, roku 1924 v Chamonix, a to i za účasti československé čtveřice. Ze šesti týmů dokončily čtyři, Čechoslováci pod vedením nadporučíka Buchty brali brambory. Naposledy hlídky soutěžily roku 1948 ve Svatém Mořici. Pak disciplína upadala, ale na východě a severu Evropy se začal rodit civilní biatlon, který známe dnes.

VŠE O MS V BIATLONU 2017 ČTĚTE NA WEBU ISPORT.CZ >>>

Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější