Video placeholde

10 nejlepších hororů dekády a proč se na ně podívat

Sinister, To, Kosti a skalp a dalších sedm skvělých hororů z let 2011 až 2018, které by vám rozhodně neměly uniknout, pokud se alespoň trochu rádi bojíte. V přehledu deseti nejděsivějších filmů se dozvíte, o co v hororu jde a proč se na něj dívat, aniž bychom vám prozradili příliš.

Sinister (2012)

O co jde: Vyhořelý pisálek najde na půdě promítačku s filmy, které zachycují nevyřešené mordy.

Proč se dívat: Je to jeden z nejděsivějších filmů posledních let. Kombinace vkusných lekaček a krvavých scén vše na pozadí houstnoucí atmosféry prázdného domu. Samota hlavního hrdiny, dívajícího se po nocích na filmy z kotoučů, je vykreslena na jedničku. Navíc všechny vraždy spojuje jedna děsivá skutečnost.

Komentář: Jednoznačně nejlepší film Scotta Derricksona.

V zajetí démonů (2013)

O co jde: Film podle skutečného případu Eda a Lorraine Warrenových, vyšetřovatelů paranormálních jevů.

Proč se dívat: V tomhle filmu sice máme všechna klišé, která si lze představit, jako starý dům uprostřed bažin, duchy, vymítání i vystrašenou rodinu. Naštěstí na režisérské stoličce sedí James Wan a to je vpravdě současný král hororu. Pokud se chcete opravdu bát, je to jasná volba. Pleny s sebou!

Komentář: Tohle se fakt stalo? Že ne?

Ulice Cloverfield 10 (2016)

O co jde: Podzemní bunkr, skupinka různorodých lidí a venku nad zemí apokalypsa a kontaminovaný vzduch. Tedy možná…

Proč se dívat: Hlavní hrdinka se po autonehodě probudí ve výše zmíněném podzemním krytu, který vybudoval “prepperJohn Goodman. Ten jí i ostatním tvrdí, že je zachránil. Venku totiž vypukla globální katastrofa, svět je zničený a vzduch nedýchatelný. Jenže má ten podivín pravdu, nebo se jedná o psychopata, který ostatní drží uvězněné? Je na čase zjistit, oč tu vlastně běží…

Komentář: Parádní komorní věc, kde si nebudete jistí vůbec ničím.

Ulice Cloverfield 10Ulice Cloverfield 10|cinemart

Neon Demon (2016)

O co jde: Modelky, módní mola L.A. a děsivé a temné zákulisí toho všeho.

Proč se dívat: Jakkoliv vystihnout děj tohoto snímku by beztak bylo nošením sov do Athén, ale pokud jste trochu úchylní (nebo spíš dost), viděli jste jakýkoliv předchozí Refnův film a nedožadovali jste se vrácení vstupného, nezklame vás ani tentokrát. Bát se možná moc nebudete, ale rozhodně budete znechucení! Ani ne tak explicitou některých scén, ale oním zkaženým světem, který modeling prezentuje.

Komentář: Stylová hříčka k zamyšlení talentovaného Nicolase Windinga Refna ze zákulisí modelingu, která ovšem není pro každého. Sexy Elle Fanning jako bonus.

Snímek Neon DemonSnímek Neon Demon|Film Europe

Smrt ve tmě (2016)

O co jde: Partička zlodějů si vybere ke krádeži dům starého slepce. A pak se začnou dít věci!

Proč se dívat: Přiznávám, že jsem tomuto filmu moc nevěřil. Ale jakmile se v něm vypnou světla a všichni zúčastnění se ponoří do tmy starého domu v opuštěné čtvrti, nešel jsem ani na záchod. Slepý stařec totiž možná není až tak bezbranný, jak by se zprvu mohlo zdát. Navíc skrývá jedno opravdu děsivé tajemství…

Komentář: Přesný Stephen Lang v roli slepce.

To (1. díl) (2017)

O co jde: Ve městě Derry každých sedmadvacet let mizí děti. A ještě v místní kanalizaci číhá zlo v podobě děsivého klauna. Cukrovou vatu od něj nečekejte.

Proč se dívat: Pravděpodobně nejslavnější (a nejlepší) román mistra hororu Stephena Kinga. S filmovými adaptacemi jeho děl je ovšem potíž. Až na výjimky (Shawshank, Zelená míle, Stůj při mně, Misery) to totiž moc nefunguje a většinou z toho vyjde paskvil. O to větší obavy panovaly u této adaptace. Po prvních pár minutách se však rozplynou. Film šlape jako švýcarské cibule, dětské role jsou uvěřitelné. A klaun? Dětem ho radši neukazujte.

Komentář: Na druhou část rozhodně do přítmí kinosálu. Tenhle film si to jistě zaslouží.

Video placeholde
Trailer k hororu To • Warner Bros

Kosti a skalp (2015)

O co jde: Indiáni unesou mladou ženu. Muži z města se vydávají po jejich stopách. Chyba!

Proč se dívat: Film, který jistě ušel zájmu mas, o to větší potenciál skrývá. Kombinace westernu a hororu je věc vskutku nevídaná, ale v tomto případě šlape skvěle. Po stopách unesené ženy a únosců se vydává hrstka neohrožených mužů v čele s šerifem (parádní Kurt Russell). Indiánský kmen však není tak úplně košer. Nečekejte žádného Vinnetoua. Tohle je vpravdě brutální a tučná zabijačka.

Komentář: Na tenhle tomahawk jen tak nezapomenete. Howgh!

Kosti a skalpKosti a skalp|Magic Box

Čarodějnice (2015)

O co jde: 17. století, Nová Anglie. Farmář se svou rodinou opuští kolonii a usazuje se v odlehlé divočině poblíž tajuplného lesa, do kterého na houby určitě nepůjdete.

Proč se dívat: Syrový a sugestivní snímek s hutnou atmosférou, který budete dlouho vstřebávat. Poklidný život rodiny začnou narušovat podivné události, které nemají s tímto světem mnoho společného. Úrodě se nedaří, domácí zvířata nepochopitelně hynou a nakonec zmizí nejmladší dítě. To už je moc i na členy rodiny a začiná hon na čarodějnici. Ale kdo z nich vlastně je posedlý ďáblem? A co se celou dobu skrývá v temném lese?

Komentář: Realisticky ztvárněný horor z počátku Nového světa, který vás napne jako strunu. Uvěřitelné prostředí a hlavní protagonisté vystrašení až do morku kostí. A bát se budete i vy! A to až do úplného konce. Na kozla se vyplatí počkat…

Život (2017)

O co jde: Šestice astronautů na ISS zkoumá existenci mimozemského života z Marsu. Ona věc je však mnohem inteligentnější a nebezpečnější, než si dokáží představit.

Proč se dívat: Prvotní nadšení z převratného objevu se po pár minutách filmu začne transformovat v opravdovou hrůzu stejně jako ona vesmírná potvora. Hlavní postavy umírají jak mozkové buňky po flašce vodky a váš strach, jak to celé dopadne, poroste úměrně s vetřelcem. Kdo koho nakonec přechytračí?

Komentář: Nejedná se o objevné veledílo Kubrickova formátu, ale jako oddychovka, u které budete napnutí od začátku do konce, funguje geniálně.

Uteč (2017)

O co jde: Mladý pár. On černý, ona bíla a první návštěva u jejích rodičů. Vše vypadá dokonale, ale proč se všichni čerošští zaměstnanci chovají tak podivně? A je libo hypnózu?

Proč se dívat: Hit roku 2017 se čtyřmi oscarovými nominacemi v hlavních kategoriích dává tušit, že nepůjde o žádné béčko. A taky že nejde! Hlavnímu hrdinovi (Daniel Kaluuya) se od počátku příjezdu něco nezdá. Všichni jsou podivně strojení a sluhové černé pleti se chovají jako roboti. Nejlepší bude vzít nohy na ramena! Ale není už příliš pozdě? A může vůbec někomu věřit? Snad jen své přítelkyni. Nebo ne?

Komentář: Po tomhle filmu rozhodně hypnózu nepodstoupíte, to vám garantuji! Povedená věc!