Vstupenka na projekci na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Tahle je i s podpisem

Vstupenka na projekci na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Tahle je i s podpisem Zdroj: ČTK

Jak se dostat na film aneb karlovarský boj o vstupenky

Pokud do Karlových Varů nejedete jen na večírky a lovit fotky s celebritami, navíc se chystáte na festival poprvé, patrně vás zajímá, jak se to má se vstupenkami. Dostat se na předem vybraný film rozhodně není tak jednoduché jako v běžných multikinech. Pokud se do Varů vydáte jen na otočku a bez přípravy, může se klidně stát, že se na žádný film nedostanete. Na druhou stranu je teoreticky možné, pokud tedy máte výdrž, odhodlání a omezíte jiné aktivity – například spánek –, navštívit až kolem sedmdesáti projekcí. Tento přehled by vám v tom měl pomoci.

Pass, nebo vstupenky?

Každý návštěvník musí udělat jedno základní rozhodnutí: zda si zakoupit festivalový pass, nebo si vystačit s normálními vstupenkami. Jednoduché pravidlo zní, že pokud chcete vidět alespoň tři filmy denně, vyplatí se vám zakoupit pass. Tím se vám totiž otevírají širší možnosti, jak se na filmy, které jste si vybrali, dostat. Ale po pořádku.

Vstupenky na pokladnách jsou jen na dva dny

Běžná vstupenka na jakékoli filmové představení stojí 130 korun. Pro studenty, důchodce a držitele karet ZTP platí zlevněná cena 100 korun. Lístky si lze zakoupit na pokladnách, jichž je ve Varech 25 (většina z nich se nachází kolem festivalového hotelu Thermal, další pak u grandhotelu Pupp či ve stanovém městečku).

Ale pozor! Každý den festivalu si lze zakoupit vstupenky pouze na daný den a na den následující. To znamená, že boj o lístky například na pondělí začíná v neděli s otevřením pokladen v osm hodin ráno. Představení, o která je největší zájem, jsou tak reálně vyprodaná již třeba předchozího dne v půl deváté. Ano, lístky ubývají skutečně rychle. O počtech zbývajících vstupenek na všechna představení informují návštěvníky digitální obrazovky u pokladen. Čekání ve frontě se tak často mění v napínavý souboj s časem a postupně klesajícím počtem volných lístků. Chcete-li mít jistotu, že se na vámi vysněnou projekci dostanete, budete si muset přivstat. Největší nadšenci totiž u pokladen i nocují.

Fronta na vstupenky během karlovarského filmového festivalu Fronta na vstupenky během karlovarského filmového festivalu | ČTK

Nevyzvednuté vstupenky

Návštěvníci bez festivalového passu, jimž se nepodařilo získat chtěné lístky při běžném prodeji, pak mají ještě jednu šanci. Hodinu před začátkem představení se totiž vracejí do prodeje rezervované, ale nevyzvednuté vstupenky. Těch málokdy bývá hodně, obvykle málo, ale v mnoha případech nejsou k dispozici žádné. Rozhodně tak na tuto možnost, především pokud se jedná o atraktivní snímky, nelze spoléhat.

Festivalový pass: Jaké má výhody

Návštěvníci s passem mají nárok na tři vstupenky denně zdarma (samozřejmě existuje možnost další vstupenky dokoupit podle výše zmíněných pravidel) a přístup na tiskové konference, na diskuse s tvůrci (tzv. KVIFF Talks) a také na různé další akce doprovodného programu.

CENÍK

Festival Pass

Festival Pass se slevou

1 den

420 Kč

360 Kč

3 dny

980 Kč

740 Kč

5 dnů

1450 Kč

1100 Kč

Celý festival

1990 Kč

1690 Kč

 

Diváci si kupují vstupenky na projekce v Karlových Varech Diváci si kupují vstupenky na projekce v Karlových Varech | ČTK

Film bez vstupenky

Nepodařilo se vám rezervovat vstupenky na film, který prostě musíte vidět? Přímo na pokladnách už na něj také žádné volné lístky nejsou? Pokud máte festival pass, otevírá se vám ještě jedna šance. A to stoupnout si do fronty přímo před sálem. Pět minut před začátkem představení totiž organizátoři vpouštějí dovnitř určitý počet lidí na neobsazená sedadla anebo také třeba na zem. Počet takto vpuštěných diváků bývá často až překvapivě vysoký, neboť se organizátoři snaží vyjít vstříc a sál naplnit na hranu jeho možností. U méně atraktivních filmů tak kolikrát vstupenky vůbec nemusíte shánět, stačí přijít až těsně před začátkem projekce a dovnitř se dostanete zdarma. Na druhou stranu u těch největších festivalových hitů vám někdy ani tři hodiny ve frontě nepostačí.

Message Board: Vstupenky se štěstím

Ve Varech panuje velmi přátelská atmosféra, a tak se nezřídka stane, že si vás vstupenka na film najde sama. Například můžete stát někde ve frontě, když tu se objeví někdo, kdo má lístky, ale nevyužije je. A tak vám je dá, buďto zdarma, anebo za malou úplatu. Středobodem těchto aktivit je nástěnka „Message Board“ vedle hlavní pokladny v Thermalu. Tu lidé využívají k nabídkám výměny lístků, prodeje lístků, ale často tam vstupenky, jež se nechystají využít, jednoduše odloží. 

Závěrem se dá říci, že pokud chcete filmovou nabídku Karlových Varů využít na maximum, je nejlepší výše popsané způsoby získání vstupenek kombinovat. Začátek festivalu tak můžete zkusit vyřešit pomocí on-line rezervací, na místě si koupit festivalový pass a spoléhat zejména na rezervace pomocí SMS. Čas od času pak můžete zkontrolovat Message Board a projekce, na něž jste lístky nedostali, si zkusit vystát ve frontě.