nahoru

Jak se dostat na film aneb karlovarský boj o vstupenky

Jakub Smutný 16. dubna 2018 • 13:47
Vstupenka na projekci na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Tahle je i s podpisem
Vstupenka na projekci na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Tahle je i s podpisem
• foto: 
ČTK

Pokud do Karlových Varů nejedete jen na večírky a lovit fotky s celebritami, navíc se chystáte na festival poprvé, patrně vás zajímá, jak se to má se vstupenkami. Dostat se na předem vybraný film rozhodně není tak jednoduché jako v běžných multikinech. Pokud se do Varů vydáte jen na otočku a bez přípravy, může se klidně stát, že se na žádný film nedostanete. Na druhou stranu je teoreticky možné, pokud tedy máte výdrž, odhodlání a omezíte jiné aktivity – například spánek –, navštívit až kolem sedmdesáti projekcí. Tento přehled by vám v tom měl pomoci.

Pass, nebo vstupenky?

Každý návštěvník musí udělat jedno základní rozhodnutí: zda si zakoupit festivalový pass, nebo si vystačit s normálními vstupenkami. Jednoduché pravidlo zní, že pokud chcete vidět alespoň tři filmy denně, vyplatí se vám zakoupit pass. Tím se vám totiž otevírají širší možnosti, jak se na filmy, které jste si vybrali, dostat. Ale po pořádku.

Vstupenky na pokladnách jsou jen na dva dny

Běžná vstupenka na jakékoli filmové představení stojí 80 korun. Pro studenty, důchodce a držitele karet ZTP platí zlevněná cena 60 korun. Lístky si lze zakoupit na pokladnách, jichž je ve Varech více než dvacet (většina z nich se nachází kolem festivalového hotelu Thermal, další pak u grandhotelu Pupp či ve stanovém městečku).

Ale pozor! Každý den festivalu si lze zakoupit vstupenky pouze na daný den a na den následující. To znamená, že boj o lístky například na pondělí začíná v neděli s otevřením pokladen v osm hodin ráno. Představení, o která je největší zájem, jsou tak reálně vyprodaná již třeba předchozího dne v půl deváté. Ano, lístky ubývají skutečně rychle. O počtech zbývajících vstupenek na všechna představení informují návštěvníky digitální obrazovky u pokladen. Čekání ve frontě se tak často mění v napínavý souboj s časem a postupně klesajícím počtem volných lístků. Chcete-li mít jistotu, že se na vámi vysněnou projekci dostanete, budete si muset přivstat. Největší nadšenci totiž u pokladen i nocují.

Fronta na vstupenky během karlovarského filmového festivaluFronta na vstupenky během karlovarského filmového festivaluFoto ČTK

Nevyzvednuté vstupenky

Návštěvníci bez festivalového passu, jimž se nepodařilo získat chtěné lístky při běžném prodeji, pak mají ještě jednu šanci. Hodinu před začátkem představení se totiž vracejí do prodeje rezervované, ale nevyzvednuté vstupenky. Těch málokdy bývá hodně, obvykle málo, ale v mnoha případech nejsou k dispozici žádné. Rozhodně tak na tuto možnost, především pokud se jedná o atraktivní snímky, nelze spoléhat.

Rezervace vstupenek s předstihem

Pokud neradi necháváte věci na poslední chvíli, existuje i možnost, jak si vstupenky rezervovat dopředu. Necelý týden před festivalem (letos 24. června v 10 hodin dopoledne) se totiž na oficiálním webu festivalu otevírá rezervační systém, v jehož rámci je k dispozici 10 procent vstupenek na každé představení. Jeden uživatel si může rezervovat jeden nebo dva lístky na jednu projekci, a to maximálně na čtyři filmy denně. Takto rezervovaná vstupenka je k vyzvednutí na hlavní pokladně v hotelu Thermal, stojí 80 korun a nelze na ni uplatnit slevy. Možnost online rezervací oficiálně končí 25. června o půlnoci, reálně jsou však všechny vstupenky pryč během deseti minut, nejatraktivnější představení zmizí během několika sekund. Potřeba je tak stabilní a rychlé připojení k internetu a také notná dávka štěstí.

Využijte on-line rezervace k tomu, abyste si rezervovali lístky na váš první a druhý den festivalu. Až na místě na vás už totiž vzhledem k výše popsané logice prodeje vstupenek příliš atraktivních volných projekcí čekat nebude.

Upřete zájem na projekce ve větších sálech (Velký a Malý sál Thermalu, grandhotel Pupp, Národní dům). V menších sálech se totiž počet rezervovatelných lístků počítá na jednotky, šance na úspěšnou rezervaci je v nich tedy minimální.

Festivalový pass: Jaké má výhody

Návštěvníci s passem mají nárok na tři vstupenky denně zdarma (samozřejmě existuje možnost další vstupenky dokoupit podle výše zmíněných pravidel) a přístup na tiskové konference, na diskuse s tvůrci (tzv. KVIFF Talks) a také na různé další akce doprovodného programu. Zásadní ovšem je možnost SMS rezervací vstupenek, a především možnost dostat se na filmové projekce i bez vstupenky a zadarmo. 

CENÍK

Festival Pass

Festival Pass se slevou

1 den

250 Kč

200 Kč

3 dny

600 Kč

450 Kč

5 dnů

850 Kč

600 Kč

Celý festival

1200 Kč

900 Kč

 

SMS rezervace vstupenek

Namísto brzkého vstávání a čekání ve frontách u pokladen mají držitelé passů šanci rezervovat si tři vstupenky na libovolná představení pomocí SMS zprávy. Rezervace se otevírají v sedm hodin ráno (na následující den). Je přitom důležité zprávu poslat opravdu na čas, neboť počet lístků, jež jsou k dispozici tímto způsobem, je omezen. Úspěšnost rezervací ale bývá poměrně vysoká. Nutné je ovšem zkontrolovat si, zda máte ve svém mobilním telefonu povolenou službu Premium SMS. Uživatelé minoritních operátorů a různých firemních tarifů mohou být na místě nepříjemně překvapeni. Rezervované vstupenky jsou pak k vyzvednutí na pokladnách.

Diváci si kupují vstupenky na projekce v Karlových VarechDiváci si kupují vstupenky na projekce v Karlových VarechFoto ČTK

Film bez vstupenky

Nepodařilo se vám rezervovat vstupenky na film, který prostě musíte vidět? Přímo na pokladnách už na něj také žádné volné lístky nejsou? Pokud máte festival pass, otevírá se vám ještě jedna šance. A to stoupnout si do fronty přímo před sálem. Pět minut před začátkem představení totiž organizátoři vpouštějí dovnitř určitý počet lidí na neobsazená sedadla anebo také třeba na zem. Počet takto vpuštěných diváků bývá často až překvapivě vysoký, neboť se organizátoři snaží vyjít vstříc a sál naplnit na hranu jeho možností. U méně atraktivních filmů tak kolikrát vstupenky vůbec nemusíte shánět, stačí přijít až těsně před začátkem projekce a dovnitř se dostanete zdarma. Na druhou stranu u těch největších festivalových hitů vám někdy ani tři hodiny ve frontě nepostačí.

Message Board: Vstupenky se štěstím

Ve Varech panuje velmi přátelská atmosféra, a tak se nezřídka stane, že si vás vstupenka na film najde sama. Například můžete stát někde ve frontě, když tu se objeví někdo, kdo má lístky, ale nevyužije je. A tak vám je dá, buďto zdarma, anebo za malou úplatu. Středobodem těchto aktivit je nástěnka „Message Board“ vedle hlavní pokladny v Thermalu. Tu lidé využívají k nabídkám výměny lístků, prodeje lístků, ale často tam vstupenky, jež se nechystají využít, jednoduše odloží. 

Závěrem se dá říci, že pokud chcete filmovou nabídku Karlových Varů využít na maximum, je nejlepší výše popsané způsoby získání vstupenek kombinovat. Začátek festivalu tak můžete zkusit vyřešit pomocí on-line rezervací, na místě si koupit festivalový pass a spoléhat zejména na rezervace pomocí SMS. Čas od času pak můžete zkontrolovat Message Board a projekce, na něž jste lístky nedostali, si zkusit vystát ve frontě. 

Jakub SmutnýMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary skončil 6. července. Mimo soutěže se představila řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přivezl unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu byla americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrátil i Casey Affleck a mezi hvězdami byla i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku