Stanové městečko v Karlových Varech během filmového festivalu

Stanové městečko v Karlových Varech během filmového festivalu Zdroj: ČTK/Němeček Pavel

Kde se ubytovat během filmového festivalu: Přehled možností pro náročné i batůžkáře

 Se sháněním ubytování v Karlových Varech mívali filmoví fanoušci během festivalu občas docela problém. Začátkem července se vždy počet návštěvníků města rapidně zvýšil. I na poslední chvíli se sice dalo najít slušné ubytování, jeho výběr byl ale omezený. Většina pravidelných návštěvníků si tak zajišťovala ubytování s předstihem. Připomeňme si proto, jaké jsou ve Varech ubytovací možnosti pro různé typy návštěvníků. A na co si dát při výběru pozor.

Ze všeho nejdřív se musíte rozhodnout, za jakým účelem se do Varů chystáte. Pokud chcete strávit co nejvíce času v kinosálech a na večírcích, bude vám stačit jednoduchá „noclehárna“, a to pokud možno co nejblíže centra města. Pokud naopak chcete festival pojmout jako příjemnou dovolenou s občasnou návštěvou filmové projekce, sáhněte spíše po alespoň průměrném hotelu anebo penziónu.

Na co si dát pozor a jak jezdí festivalové autobusové linky

Ještě než se pro hotel, kemp či jakékoliv ubytování definitivně rozhodnete, vezměte v úvahu, jakým způsobem se po městě budete pohybovat. Městská hromadná doprava je totiž ve Varech především v nočních hodinách velmi slabá. Festival sice provozuje speciální festivalové autobusové linky, ty ale za prvé nejezdí často a za druhé neobsluhují zdaleka všechny části města – jejich trasy můžete prozkoumat zde. 

Pro jisté oblasti se tak jedinou spojkou s centrem festivalového dění může stát taxislužba, což se prodraží. Pokud plánujete využívat MHD nebo chodit pěšky, věnujte pozornost vzdálenosti vybraného ubytování od hotelu Thermal a trasám festivalových autobusových linek, případně vzdálenosti od těchto tras.

Ubytování pro náročnější

Pokud nemáte hluboko do kapsy, bude pro vás jasnou volbou některý z mnoha hotelů v centru města. Karlovy Vary jsou lázeňským městem, jež nabízí řadu prvotřídních hotelů. Ceny jsou nyní poměrně vysoké, začínají zhruba na třech tisících korunách za dvoulůžkový pokoj na noc. Inspirovat se při výběru můžete na oficiálním webu festivalu, který v sekci Ubytování doporučuje řadu hotelů na úrovni, jež můžete pro festivalový pobyt využít.

Hotel Imperial, Karlovy Vary, Hotel Imperial, Karlovy Vary, | Profimedia.cz

Střední cesta ubytování

Penzióny jsou rozumným kompromisem mezi drahými hotely a ubytováním pro nenáročné studenty. Dvoulůžkový pokoj bývá k dostání za tisíc korun na noc, někdy se lze setkat s ještě nižší cenou. Omezující je jejich nižší kapacita, kdy si spokojení ubytovaní hosté často rezervují „ve svém penziónu“ termín rovnou i na další ročník festivalu. To ovšem letos z jasných důvodů nemusí platit, takže šance vychytat levné ubytování v soukromém penzionu je o něco vyšší než normálně. Velký přehled možností ubytování najdete i na stránkách města.

Ubytování pro baťůžkáře: stanové městečko a kempy

Relativně hodně možností mají i filmoví fanoušci, kteří si tolik nepotrpí na pohodlí a vyrážejí na festival s nižším rozpočtem. Oblíbené je především stanové městečko v areálu Rolava. Potřeba je vlastní stan, noc pak návštěvníka vyjde zhruba na sto korun. Kapacita městečka je vysoká, není proto nutná předchozí rezervace. Výhodou je rovněž festivalová pokladna a spojení s centrem města festivalovou autobusovou linkou. 

 

Využít lze rovněž další kempy v okolí. Negativem ubytování pod stanem bývá častý výskyt silných letních bouřek, jež stanové městečko a kempy čas od času vyplaví. Alternativou může být ubytování v hostelech.

Stanové městečko v Karlových Varech obsluhuje i festivalová autobusová linka Stanové městečko v Karlových Varech obsluhuje i festivalová autobusová linka | Kateřina Moravcová

Karlovy Vary: Airbnb a privátní ubytování v bytech místních

Dnešní doba nabízí díky internetu i další způsoby, jak se ve Varech ubytovat za rozumné peníze. Jedním z nich je využít Airbnb. Nutno však podotknout, že Karlovy Vary nejsou Praha, takže nabídka není zdaleka tak bohatá. Zkusit štěstí však můžete.

Pozornost je však vhodné věnovat facebookové stránce „Ubytování na MFF Karlovy Vary“, kde se v době před festivalem relativně často objevují nabídky na ubytování v soukromí. Řada místních obyvatel totiž ráda využívá festival k mírnému přivýdělku a poskytuje festivalovým návštěvníkům k přespání místnost ve vlastním bytě. Standardní je v takovém případě cena pár stovek za osobu. Jako inzerát tam můžete zadat i vlastní poptávku a doufat, že se na ni někdo ozve.

Ubytování na poslední chvíli i se slevou

Rozhodli jste se k návštěvě karlovarského festivalu ze dne na den? Nemějte přehnané obavy, pod mostem patrně nezůstanete. Ve výše zmíněných ubytovacích kapacitách pro nenáročné s vysokou pravděpodobností bude místo vždy.   

Vedle akreditační haly v hotelu Thermal pak bývá po celou dobu trvání festivalu v provozu Last Minute ubytovací přepážka, kde nabízejí volné kapacity v hotelech různých kategorií s padesátiprocentní slevou. Obdobně lze na poslední chvíli sehnat i ubytování v soukromí, a to na nástěnce Message Board v sousedství hlavní pokladny Thermalu. Na ní se po celou dobu trvání festivalu objevují vzkazy, v nichž lidé ubytování nabízejí.

V každém případě vám s výběrem konkrétního ubytovacího zařízení může pomoci Infocentrum města Karlovy Vary (poptat se můžete na adrese ubytovani@karlovyvary.cz). Komplexní přehled o ubytovacích možnostech (hotelech, penziónech a ubytovnách) nabízí oficiální web města Karlovy Vary. Ve vyhledávání je například zahrnuta i užitečná možnost filtrování například podle ceny za jednu noc.