nahoru

Kde složit hlavu během filmového festivalu: Vary poskytují plejádu možností pro náročné i nenáročné

Jakub Smutný12. dubna 2019 • 15:52
Stanové městečko v Karlových Varech během filmového festivalu
Stanové městečko v Karlových Varech během filmového festivalu
• foto: 
ČTK/Němeček Pavel

Ubytování v Karlových Varech během filmového festivalu může být docela zásadní problém. Každoročně se začátkem července počet návštěvníků města rapidně zvýší, takže je vhodné zajistit si ubytování s předstihem. Na druhou stranu i na poslední chvíli ubytování seženete, byť výběr bude limitovaný. Jaké jsou ubytovací možnosti pro různé typy návštěvníků? A na co si dát pozor?

Ze všeho nejdřív se musíte rozhodnout, za jakým účelem se do Varů chystáte. Pokud chcete strávit co nejvíce času v kinosálech a na večírcích, bude vám stačit jednoduchá „noclehárna“, a to pokud možno co nejblíže centra města. Pokud naopak chcete festival pojmout jako příjemnou dovolenou s občasnou návštěvou filmové projekce, sáhněte spíše po alespoň průměrném hotelu anebo penziónu.

Na co si dát pozor a jak jezdí festivalové autobusové linky

Ještě než se pro hotel, kemp či jakékoliv ubytování definitivně rozhodnete, vezměte v úvahu, jakým způsobem se po městě budete pohybovat. Městská hromadná doprava je totiž ve Varech především v nočních hodinách velmi slabá. Festival sice provozuje speciální festivalové autobusové linky, ty ale za prvé nejezdí často a za druhé neobsluhují zdaleka všechny části města – jejich jízdní řád si stáhněte ZDE

Pro jisté oblasti se tak jedinou spojkou s centrem festivalového dění může stát taxislužba, což se prodraží. Pokud plánujete využívat MHD nebo chodit pěšky, věnujte pozornost vzdálenosti vybraného ubytování od hotelu Thermal a trasám festivalových autobusových linek (ty spojují centrum města se stanovým městečkem a kempem v Březové), případně vzdálenosti od těchto tras.

Filmový festival Karlovy Vary autem: Jak se sem dostat a kde zaparkovat? >>>

Ubytování pro náročnější

Pokud nemáte hluboko do kapsy, bude pro vás jasnou volbou některý z mnoha hotelů v centru města. Karlovy Vary jsou lázeňským městem, jež nabízí řadu prvotřídních hotelů. Ceny začínají zhruba na třech tisících korunách za dvoulůžkový pokoj na noc. Inspirovat se můžete na oficiálním webu festivalu, který v sekci Ubytování doporučuje řadu hotelů na úrovni, jež můžete pro festivalový pobyt využít.

Střední cesta ubytování

Penzióny jsou rozumným kompromisem mezi drahými hotely a ubytováním pro nenáročné studenty. Dvoulůžkový pokoj bývá k dostání za tisíc korun na noc, někdy se lze setkat s ještě nižší cenou. Omezující je jejich nižší kapacita, kdy si spokojení ubytovaní hosté často rezervují „ve svém penziónu“ termín rovnou i na další ročník festivalu. Velký přehled možností ubytování najdete i na stránkách města .

Hotel Imperial, Karlovy Vary, Hotel Imperial, Karlovy Vary, Foto Profimedia.cz

Ubytování pro baťůžkáře: stanové městečko, kempy a hostely

Relativně hodně možností mají filmoví fanoušci, kteří si tolik nepotrpí na pohodlí a vyrážejí na festival s nižším rozpočtem. Oblíbené je především stanové městečko v areálu Rolava . Potřeba je vlastní stan, noc pak návštěvníka vyjde zhruba na sto korun. Kapacita městečka je vysoká, není proto nutná předchozí rezervace. Výhodou je rovněž festivalová pokladna a spojení s centrem města festivalovou autobusovou linkou. 

Využít lze rovněž další kempy v okolí. Díky trase jedné z festivalových linek se nabízí především kemp v Březové , nabízející i ubytování v pokojích v chatkách. Negativem ubytování pod stanem bývá častý výskyt silných letních bouřek, jež stanové městečko a kempy čas od času vyplaví. Alternativou je ubytování v improvizovaných hostelech.

Jeden bývá na nábřeží Jana Palacha pár kroků od Thermalu, kde se můžete ubytovat za 185 na noc. Nutností jsou vlastní karimatky, spacáky a přikrývky. Doporučuje se udělat si včasnou rezervaci, protože kapacita hostelu není nafukovací (na emailu vladahurka@seznam.cz). Druhý hostel pak je v Základní škole Dukelských hrdinů. Místo si v něm rezervujte na adrese ubytovani.dukla@seznam.cz. Přespání v tělocvičně a v učebnách stoji 130 korun, možné je ale i levnější přespání ve stanu na zahradě. Výhodou obou hostelů je nízká cena a blízkost festivalovému dění, negativem pak spartánské podmínky a nulové soukromí.

Jeden bývá na nábřeží Jana Palacha pár kroků od Thermalu (doporučuje se místo rezervovat na mailu  hostel.palach@kvcity.cz ), druhý v Základní škole Dukelských hrdinů (loni byla rezervace pomocí mailu  ubytovani.dukla@seznam.cz  nebo na telefonním čísle +420 732 958 449). Jejich výhodou je nízká cena a blízkost festivalovému dění, negativem pak spartánské podmínky a nulové soukromí. Detaily o možnostech rezervace pro letošek teprve budou zveřejněny. 

Stanové městečko v Karlových Varech obsluhuje i festivalová autobusová linka Stanové městečko v Karlových Varech obsluhuje i festivalová autobusová linka Foto Kateřina Moravcová

Karlovy Vary: Airbnb a privátní ubytování v bytech místních

Dnešní doba nabízí díky internetu i další způsoby, jak se ve Varech ubytovat za rozumné peníze. Jedním z nich je využít Airbnb . Nutno však podotknout, že Karlovy Vary nejsou Praha, takže nabídka není zdaleka tak bohatá. V termínu festivalu navíc budou kapacity zaplněné dlouho před jeho začátkem.

Pozornost je však vhodné věnovat facebookové stránce „ Ubytování na MFF Karlovy Vary “, kde se v době před festivalem relativně často objevují nabídky na ubytování v soukromí. Řada místních obyvatel totiž ráda využívá festival k mírnému přivýdělku a poskytuje festivalovým návštěvníkům k přespání místnost ve vlastním bytě. Standardní je v takovém případě cena pár stovek za osobu. Jako inzerát tam můžete zadat i vlastní poptávku a doufat, že se na ni někdo ozve.

Ubytování na poslední chvíli i se slevou

Rozhodli jste se k návštěvě karlovarského festivalu ze dne na den? Nemějte přehnané obavy, pod mostem patrně nezůstanete. Ve výše zmíněných ubytovacích kapacitách pro nenáročné s vysokou pravděpodobností bude místo vždy. Ale ani návštěvníci, jimž se představa noci strávené na karimatce a ve spacáku nezamlouvá, nejsou ztraceni.

Vedle akreditační haly v hotelu Thermal je totiž po celou dobu trvání festivalu v provozu Last Minute ubytovací přepážka, kde nabízejí volné kapacity v hotelech různých kategorií s padesátiprocentní slevou. Obdobně lze na poslední chvíli sehnat i ubytování v soukromí, a to na nástěnce Message Board v sousedství hlavní pokladny Thermalu. Na ní se po celou dobu trvání festivalu objevují vzkazy, v nichž lidé ubytování nabízejí.

V každém případě vám s výběrem konkrétního ubytovacího zařízení může pomoci Infocentrum města Karlovy Vary (poptat se můžete na adrese ubytovani@karlovyvary.cz ). Komplexní přehled o ubytovacích možnostech (hotelech, penziónech a ubytovnách) nabízí oficiální web města Karlovy Vary . Ve vyhledávání je například zahrnuta i užitečná možnost filtrování například podle ceny za jednu noc. 

Jakub SmutnýMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary skončil 6. července. Mimo soutěže se představila řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přivezl unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu byla americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrátil i Casey Affleck a mezi hvězdami byla i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku