nahoru

Televize přecházejí na vysílání DVB-T2 a vám mizí programy, brzy zmizí i ČT sport. Co s tím?

-mic- 3. dubna 2018 • 15:40
Jak naladit programy České televize ČT :D a ČT Art
• video: 
Česká televize

Přijímáte televizní signál pomocí antény? Pak vás čekají velké změny. Už o tomto víkendu vám patrně zmizelo Déčko / Art od České televize. Tím to ale teprve začíná. Všechno kvůli novému standardu DVB-T2, který nahradí dosavadní DVB-T. Proč? Protože televize musí vytvořit prostor pro mobilní sítě páté generace. Navíc novým standardem „ušetří místo“. Na co se tedy připravit a co s tím dělat?

Konec DVB-T

Není to tak dávno, co Česká republika přešla z analogového vysílání na digitální. Češi si museli koupit nové televize nebo alespoň set-top-boxy, které byly schopny nové vysílání přijímat. Teď nás čeká něco podobného. Dosavadní digitální standard vysílání DVB-T končí, „staré“ set-top-boxy a televize pozbudou funkčnost.

DVB-T2 – Co to je

Už letos začala fungovat přechodná síť, která funguje na novém standardu DVB-T2. Pokrývá drtivou většinu území České republiky a v současné době ji naladí 98,7 procenta domácností. Potřebujete k tomu ale televizi nebo jiné zařízení, které nový standard „umí“. Jsou to všechna zařízení a televize, u kterých najdete označení DVB-T2 a kodek H.265/HEVC.

Déčko / Art

Možná se vám ale ještě nechce kupovat novou televizi, když ta stará ještě dobře jde, a navíc vysílání DVB-T stále běží. Jenže už teď jste přestali chytat některé programy: Chybět vám mohou Óčko express, Noe TV, Barrandov MUZIKA, Kino Svět nebo Sport 5. A hlavně Déčko a vy nemáte kam odložit dítě. Na jeho místě nenajdete nic, nebo nový kanál Prima Krimi. Co s tím? Možnosti tu stále jsou. 

Trvalé řešení je koupit nový přístroj a přejít na nový standard vysílání.

Nebo zkontrolujte, zda se vám Déčko / Art neobjevily na jiné předvolbě.

Pokud jste ČT :D / Art nikde nenašli a novou TV taky ještě nechcete, zkuste opětovné ladění.

Jestliže ani to nepomůže, pak na stránkách Českého telekomunikačního úřadu můžete zjistit, zda je na vaší adrese možný příjem Multiplexu 1a. Pokud ano, zkuste přeladit na vysílač, který tento multiplex ve vaší oblasti šíří, tam by Déčko stále mělo být.

Pokud ani tohle řešení není pro vás, pak musíte počkat do konce května. Proč?

Déčko se vrátí místo ČT sport

Na přelomu května a června se ČT :D / Art vrátí. Bude zařazeno do Multiplexu 1, který byste měli i se starými přijímači naladit všude. Jenže má to jeden háček. Nahradí tam ČT Sport, který ze „starého“ vysílání definitivně zmizí. Pokud od června budete chtít naladit sportovní kanál České televize, máte dvě možnosti. Pořídit novou televizi nebo set-top-box (nebo přejít na satelit či IPTV), anebo naladit jednu z regionálních sítí (7, 10, 20), které ale budou vysílat jen do konce roku 2018.

Kdy skončí DVB-T a jak vysílá DVB-T2

Na nový standard přejdou všechny televize nejpozději do 1. února 2021. ČT hlásí, že skončí se starým vysíláním už v polovině roku 2020, přičemž v Praze skončí staré vysílání už v listopadu 2019. 

Na DVB-T2 můžete přejít už teď – po celém území je přechodové vysílání nového standardu na kanálu 26 (jen jižní Čechy a Ústecký kraj mají teď kanál 50). Od 20. dubna se připojí vysílač Vimperk na Mařském vrchu (přechodně kanál 50). Jako poslední pak tři vysílače 10. května – Chomutov (přechodně kanál 50), Trutnov a Zlín (oba kanál 26).

Proč televizní vysílání přechází na DVB-T2 a co to znamená?VIDEO České radiokomunikace

Jak na DVB-T2

Nedá se nic dělat, pokud chcete televizní vysílání dál přijímat pomocí antény, musíte koupit nový přístroj. Ověřená zařízení schopná přijímat nový signál najdete například ZDE.

DVB-T2 bude náročnější na kvalitu příjmu. Proto se do sítě musí investovat nemalé peníze. 

Nový formát vysílání DVB-T2. Čtěte, jak se připravit a zda potřebujete novou televizi >>>

-mic-Nejlepší filmy a seriály

Podívejte se na naše žebříčky nejlepších filmů roku 2018

Thrillery Dramata Komedie Horory Filmy 2018 Sci-fi Seriály


Diskuse ke článku