Video placeholde

10 nejděsivějších hororů první dekády 21. století. Nepropásli jste je?

Kruh a Saw jsou legendou a zná je asi každý. V minulém desetiletí ale vzniklo daleko víc hororů, které stojí za vidění i dnes. Vybrali jsme deset hororů, které mají něco navíc. Mají nápad a provedení, které vás zaručeně vyděsí. Podívejte se.

1. Kruh (2002)

O co jde: Příběh o děsivé videokazetě, jejíž obsah rozhodně není radno si pouštět.

Proč se dívat: To si chcete udělat hezký večer, sáhnete po první kazetě, co se válí někde na stole, a místo rozverné komedie z jihočeských Hoštic se na obrazovce ukáže směs podivných a nechutných scén, ze kterých vám půjde hlava kolem. No a pak už jen zazvoní telefon, aby hlas v něm oznámil, že do sedmi dnů budete tuhý jak veka. Dnes už klasika Gorea Verbinského vyděsila a šokovala milióny diváků po celém světě a stoprocentně postraší i vaši maličkost. Myšlenka tajemné dívky vylézající ze studny až k vám do obýváku nenechá nikoho na pochybách, že tahle šílenost se zrodila v zemi vycházejícího slunce.

Komentář: Tento americký remake japonského hororu je stejně kvalitní jako originál a myslím, že pro českého diváka snesitelnější.

2. Znamení (2002)

O co jde: Farmář Graham Hess (nácek Mel Gibson) žije se svým bratrem a dvěma dětmi na opuštěné farmě. A žili by šťastně a spokojeně dodnes, kdyby se jim v polích za domem nezačaly objevovat tajemné kruhy v obilí. Že by mimozemšťané?

Proč se dívat: Tohle je moje srdcová záležitost, Shyamalan ve vrcholné formě. Mistrovský scénář vás nenechá na pochybách, že máte co dočinění s novodobým Hitchem. Poctivě budovaná atmosféra a momenty, ze kterých vás bude mrazit ještě hodně dlouho po odchodu z kina. Gibson s Phoenixem hrají jako o život a divák netuší, co se to vlastně děje. Tak flagrantní příběh, jehož konci přesto nechcete uvěřit!

Komentář: Shyamalan těsně před tím, než se zbláznil a začal natáčet blbosti. Dnes se pomalu vrací zpět. Držím mu palce. Už jen za tento skvost si to zaslouží!

3. Ti druzí (2001)

O co jde: Na konci 2. světové války čeká Grace (Nicole Kidman) se dvěma dětmi na manželův návrat z fronty. Dočká se?

Proč se dívat: Vypointovaný příběh a první anglicky mluvený film španělského mága Alejandra Amenábara. Při čekání na milého se v domě začnou dít podivné věci. Děti trpí alergií na sluneční svit; zatažené závěsy, prapodivné služebnictvo a rozlehlý dům rozehrávají mistrovskou partii s našimi nervy. Něco tady nehraje a je na Grace, aby odhalila děsivou skutečnost.

Komentář: Minimalistický horor jako ze staré školy. Potoků krve netřeba, stíny rozehrají vlastní hru.

Ti druzí, hororTi druzí, horor|Dimension Films

4.Úsvit mrtvých (2004)

O co jde: Apokalyptický svět, hrstka přeživších uzavřená v obchodním centru a všude okolo hladové zombie. Hra na kočku a myš začíná!

Proč se dívat: Také jste si vždycky kladli otázku, proč se lidé v podobných filmech nechají chytit a sežrat, když se nemrtví plouží jako my v pondělí do práce? Já ano. Naštěstí přišel Zack Snyder a svým debutem posunul žánr o notný kus dopředu. Sprintující zombie jsou totiž mnohem děsivější a nebezpečnější! Poradí si hlavní hrdinové? Uvidíte v tomto povedeném hororu.

Komentář: Snyder přišel, natočil zombie horor pro toto století a zase odešel. Bravo!

5. Paranormal Activity (2007)

O co jde: Mladý pár se nastěhuje do domu na předměstí. Něco je ale špatně! Že by duch?

Proč se dívat: Tento nízkorozpočtový snímek hraje podle stejných pravidel jako legendární Blair Witch. Po nevysvětlitelných událostech odehrávajících se uvnitř domu se pár rozhodne k instalaci kamer, které budou celou noc pořizovat záznam. Nemusím asi vysvětlovat, že to není nejlepší nápad! Záhady, později i útoky na obyvatele domu se noc od noci stupňují a vše spěje k finálnímu večeru, kdy ráno už nikdy nebude stejné…

Komentář: Pokud přistoupíte na formát typu „koukám pořád dokola na záběry kamer“, bát se budete určitě. Informace na závěr: Ne, není to skutečné!!!

6.Vesnice (2004)

O co jde: Vesnice a uzavřená bigotní komunita uprostřed divočiny, kterou střeží záhadné příšery, jež nedovolí překročit hranici lesa. Ale jednoho dne je třeba dojít pro pomoc…

Proč se dívat: Pokud vesničané dají netvorům čas od času obětní dar, nechají je na pokoji. V této podivné vesnici snad 19. století jsou pravidla jasně dána. Když je však těžce zraněn jeden z nich, je třeba vyslat pro pomoc. Vydává se pro ni slepá dívka (skvělá Bryce Dallas Howard). Pokud netvory nespatří, možná ji nechají na pokoji. Monstra ale nejsou to, čeho by se měla nejvíce bát! Tou je pravda, kterou objeví na konci své strastiplné pouti!

Komentář: Další majstrštyk Manoje N. Shyamalana! Dusivá atmosféra, strašidelní netvoři a pointa vybroušená jako diamant.

Video placeholde
Vesnice. Trailer filmu z roku 2004 • Youtube

7. Stáhni mě do pekla (2009)

O co jde: Mladá bankovní úřednice urazí starou cikánku a ta ji ve své „dobrotě“ prokleje!

Proč se dívat: Vzhledem k tomu, že film napsal a natočil Sam Raimi, musí nám být jasné, že to bude věc, u které se i zasmějeme. A v duchu tradic jeho kultovního Evil Dead tomu tak skutečně je. To ale neznamená, že nám občas nebudou drkotat zuby. Zoufalý boj dívky (Alison Lohman) o zlomení kletby je zábavné i znepokojující zároveň. Máte-li rádi přímočarost, děj, co tlačí na pilu, a šílenosti všeho druhu, je to film pro vás.

Komentář: Kvalit kultovní série Evil Dead to sice nedosahuje, svoje místo v síni slávy hororu si však Stáhni mě do pekla zaslouží. Už jen za ten konec!

8.Pád do tmy (2005)

O co jde: Šestice kamarádek podnikne sestup do jeskynního systému. Po nešťastném závalu musí najít jiný východ. Tam dole ale žije něco, co jim jejich boj o přežití značně ztíží. A vy budete u toho!

Proč se dívat: Temnota, bezvýchodná situace a klaustrofobické stavy jsou samy o sobě výbušnou směsí, ze které lze vyrobit slušnou trhavinu. Přisypete-li ingredienci v podobě děsivých slepých humanoidů žijících v katakombách, máte hnedle bombu hirošimských parametrů. A když se tématu chopí schopný režisér Neil Marshall, máte o jeden večer postaráno. A speleolog z vás už nikdy nebude…

Komentář: Vskutku napínavý horor, kde budete holkám fandit až do konce. Ale pomůže to?

9. Oni (2008)

O co jde: Mladý pár (Liv Tyler, Scott Speedman) přijíždí v noci domů. Místo klidného večera je však čeká boj o přežití.

Proč se dívat: Když vám neustále někdo klepe na dveře, jste ještě v klidu. Když v okolí postávají podivná němá individua, začnete být ostražití. Ale když ona individua mají na hlavách masky z papíru a v rukou nože, víte, že je zle! Děsivá hra na kočku a myš začíná, ale neznámým cizincům se uniknout nedá! Nebo ano?

Komentář: Méně známý kousek, na který jen tak nezapomenete! Já tedy nezapomněl!

Video placeholde
Saw: Hra o přežití. Trailer filmu z roku 2004 • Youtube

10.Saw: Hra o přežití (2004)

O co jde: Když se probudíte v neznámé místnosti, okno máte jak po třídenním flámu, vedle leží mrtvola a vy jste připoutáni řetězem k trubce, tušíte, že je něco špatně. A taky že je!

Proč se dívat: Dnes už legendární série o geniálním vrahovi přezdívaném Jigsaw, který své oběti vystavuje bizardním léčkám a pastím. Ale ani ony oběti nejsou úplně bez viny. Kdo zemře mučivou smrtí a kdo přežije? Záleží pouze na nich…

Komentář: Tímto filmem si James Wan otevřel dveře do Hollywoodu a pasoval se na krále hororu. Dodnes jím je. Krvavá, ale nikoliv hloupá podívaná.

Blíží se hororová smršť. Rok 2019 bude ve znamení remaků a Stephena Kinga. Na co se můžete těšit? >>>