Alžběta Trojanová: Jsem prý moc hezká i tlustá, říká moderátorka a hráčka | Reflex.cz
nahoru

Jsem prý moc hezká i tlustá, už to ale není mužský svět, říká moderátorka a hráčka Alžběta Trojanová

Čestmír Strakatý10. září 2018 • 06:00
Cítím se blbě, když mám podříznout strážného, říká moderátorka a hráčka Alžběta Trojanová
• video: 
Reflex.cz

Jedna z nejvýraznějších tváří českého herního průmyslu. Alžběta Trojanová píše o hrách 14 let a od roku 2009 taky moderuje pořad Re-Play. Svojí pozici ve světě hráčů si ale musela vypracovat. Jednoduše ji nevěřili, že ví, o čem mluví. A že hry skutečně hraje.

Kritika na ní ale míří stále. Často prý slýchala, že je moc hezká na to, aby hrám rozuměla a moc tlustá, aby se objevovala v televizi a moderovala. Česká společnost je podle ní zvyklá na jiný typ žen a vkus ukazuje třeba soutěž miss. Svět her se přitom podle Trojanové v posledních letech změnil. Už není tak mužský a ženy se prosazují, třeba scéna českých hráček vzkvétá.

“Realistický rasista“ Přibáň: Chudí a neschopní povstali, přestaňte zachraňovat tonoucí…

Kde ale vznikla tahle nerovnost? Prý za to mohly samotné herní firmy. Muži totiž víc kupují různé zboží s hrami spojené a pro průmysl prostě bylo výhodnější, cílit je hlavně na ně. Teď je třeba ženských hrdinek ve hrách dost, možná až moc. Vývojáři se podle Trojanové předhánějí v jejich obsazování. Naopak ženských záporáků moc není a navíc jsou to často karikatury. Jsou drsné, bez charakteru a chyb. Podobný problém s ženskými postavami ale prý mají média obecně.

Pro cosplay, tedy převlékání se za oblíbené hrdiny a hrdinky, si přitom sama vybírá spíš mužské postavy, které jí umožňují větší kreativitu a dávají svobodu. Jak dlouho trvá vyrobit brnění třeba ze hry Zaklínač? V čem jsou počítačové hry prospěšné? A proč se Alžběta Trojanová cítí blbě, když má podříznout strážného?

Jiří Drahoš: Zeman už nevykonává funkci prezidenta a Hrad by měl přiznat proč
Sex, drogy a Mr. Pickles: K smíchu, ale skrz slzy. Nový seriál Michela Gondryho s Jimem…

 
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

PREMIUM X Stojánek za tisíc dolarů
11. června 2019 • 14:03

Stojánek za tisíc dolarů


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější