nahoru

Sex, drogy a Mr. Pickles: K smíchu, ale skrz slzy. Nový seriál Michela Gondryho s Jimem Carreym

Vojtěch Rynda 7. září 2018 • 17:20
Video se připravuje ...
Seroš X: K smíchu
• video: 
reflex.cz

Čtrnáct let od filmu Věčný svit neposkvrněné mysli se režisér Michel Gondry a herec Jim Carrey opět pustili do společného díla. Jejich seriál K smíchu, který od září běží na HBO, si se sitcomovými postupy pohrává stejně kreativně, jako Věčný svit přistupoval k žánrům romantické komedie a sci-fi. Zatímco se hlavní hrdina Jeff v soukromí vyrovnává s osobními traumaty, v práci si musí udržovat personu vlídného pana Picklese, tvůrce nesmírně oblíbeného pořadu pro děti. Vlídné ale K smíchu není. A už vůbec ne pro děti.

Je to už nějaký čas, co Jeff přišel o syna při autonehodě. Manželka se mu odcizila, druhý syn (dvojče) se mu vyhýbá, on sám bydlí v holobytě mezi věčně opilými studenty a myslí si, že sám sobě pomůže tím, když natočí televizní show o smrti – pro dětské diváky. Kategoricky proti tomu je jeho šéf, producent a taky otec Seb: pan Pickles je totiž franšíza v hodnotě 112 milionů dolarů a s takovými značkami se prostě neexperimentuje. Vlažně se k nápadu staví i Jeffova spolupracovnice a sestra Deirdre, která řeší zase svoje osobní problémy.

Hračička Gondry 

Už úvodní kreslené a vystřihované titulky srší Gondryho hračičkovstvím, i v digitální éře stojícím pevně v rukodělné estetice. Gondry se vyžívá i ve scénách z papundeklových dekorací Jeffovy show a z jejího zákulisí, kde se všechno připravuje postaru. Carrey si zase užívá (dvoj)roli, v níž musí neustále hrát: před dětmi ze sebe dělá vlídného pana Picklese, před rodinou (relativně) vyrovnaného muže, sám před sebou předstírá to, že se aspoň v následující půlhodině nezastřelí. Carreyho tradičně plastická mimika tu dostává morbidně umělohmotný odstín.

Neřízená střela Jeff  

Rock'n'roll není ve K smíchu zatím žádný, zato sexu a drog požehnaně; i ve světě pořadů pro děti si dospělí musejí nějak ulevovat. Postavy seriálu jsou z masa a kostí, mají své chyby i zvláštnosti a je snadné si k nim už po pár půlhodinových dílech vybudovat vztah plný vřelého soucitu a smutného pochopení. Což nic nemění na tom, že se jeden nepřestává bát, co neřízená střela Jeff zase provede.

Vojtěch Rynda
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.