“Realistický rasista“ Přibáň: Chudí a neschopní povstali, přestaňte zachraňovat tonoucí migranty a Afriku | Reflex.cz
nahoru

“Realistický rasista“ Přibáň: Chudí a neschopní povstali, přestaňte zachraňovat tonoucí migranty a Afriku

Čestmír Strakatý7. září 2018 • 06:00
Dan Přibáň: Afrika si musí pomoct sama, stal se tam ze mě realistický rasista
• video: 
Reflex.cz

Cestovatel a dokumentarista Dan Přibáň projel v trabantech skoro celý svět. Teď se vrátil z poslední cesty a tvrdí, že migrace prostě nemá dobré řešení. Stalo se z něj něco, co sám označuje za realistického rasistu. Všude jsou sice dobří lidé, ale pomáhat by si měli hlavně sami a předsudky jsou na místě.

Právě v tom podle Přibáně dělá Evropa chybu. Migranti by měli vědět, že se na cestě do Evropy můžou utopit. A Afrika by měla přijít na to, že si musí pomoct hlavně sama. Jiné řešení podle něj není. Bílí si prý vybudovali pocit, že Africe něco dluží, ten je ale podle Přibáně mylný. V JAR teď třeba probíhá opačný rasismus černých proti bílým. Přibáň mluví o svinstvu a povstání chudých a neschopných, které ale vidíme i v Česku.

Cení si přitom přístupu Německa, které nepostavilo kvalitní plot a de facto zachránilo před přílivem migrantů i Česko. Čeští politici mezitím ze strachu těží a podle Přibáně ho do lidí valí. I navzdory průzkumu o české xenofobii navíc tvrdí, že i česká rodina, která poslouchá Ortel, by syrskou rodinu neodmítla.

Proč tedy Dan Přibáň nejde své názory prosazovat do politiky? Podle něj je to spousta práce pro lidi, kteří si jí neváží a cení spíš to, jak se prodává Andrej Babiš. Kandidaturu ale vážně zvažoval.

Co je pro Dana Přibáně dnešní Česko? Jak z něj cesty po světě udělaly onoho realistického rasistu? Jak přesně si může Afrika pomoct sama?

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k …
Vietnamci jsou hrozný rasisti, smrt dětí na koupališti ale nafoukli Češi, říká Do Thu …
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější