Vratislav Kulhánek

Vratislav Kulhánek Zdroj: profimedia.cz

Vratislav Kulhánek
Exšéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek
Exšéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek
3
Fotogalerie

Prezidentský kandidát Kulhánek lákal k petici soutěží o auto, nakonec mu stačí podpisy poslanců

Vratislav Kulhánek, bývalý šéf automobilky Škoda, kandiduje s podporou obnovené strany ODA podnikatele Pavla Sehnala, strana mu také hradí kampaň. Původně začal Kulhánek sbírat podpisy občanů, nakonec se spolehl na podporu poslanců. Při jmenování vlády by se choval jinak než současný prezident Zeman.

Ve sběru podpisů veřejnosti se Vratislavu Kulhánkovi dařilo celkem obstojně – získal jich 35 tisíc, než sběr zastavil. Dost možná ale i díky netradičnímu lákadlu v podobě soutěže o auto z dílny svého bývalého zaměstnavatele, jejíž výherce měl být vylosován právě z podpisů pod Kulhánkovou kandidaturou. Na svých webových stránkách Kulhánek dokonce nabádal potenciální signatáře, aby přesvědčili k podpisu i zbytek své rodiny, protože tak budou mít větší šanci Škodovku vyhrát.

Imigranti, roboti a státní rozpočet

Bývalý šéf Škody má o něco smířlivější postoj k imigrantům než současný prezident. Klidně by pár tisíc uprchlíků přijal, musí ale jít skutečně o uprchlíky. Na druhou stranu zdůrazňuje, že muslimové se musí přizpůsobit a odmítá burky a mešity.

Na dotazy ohledně svých politických preferencí odpovídá Kulhánek překvapivě otevřeně. Médiím prozradil, že v devadesátých letech volil Unii svobody i ODA, v minulých parlamentních volbách pak hnutí ANO. A letos se nechal slyšet, že má v plánu hlasem podpořit Janu Černochovou z ODS, a to přesto, že je sám členem jiné partaje.

Kulhánek kritizuje politiky za to, že i v době ekonomického růstu neustále plánují rozpočty s velkými schodky. Varuje před vysycháním vody na Zemi a s tím souvisejícími masivními přesuny obyvatelstva. Podle Kulhánka také bude mít řada lidí brzy problém uplatnit se, neboť jejich práci nahradí roboti.

StB

Své postoje k jednotlivým problémům má Kulhánek vyvěšené na stránkách kampaně. Staví se například proti obnovení trestu smrti a za reformu Evropské unie, která má podle něj být „jednotná v rozmanitosti“. Kulhánek by vždy respektoval vůli voličů a pověřovaa sestavením vlády předsedu vítězné strany. O případné vládě s účastí komunistů či pod vedením Andreje Babiše se detailně nevyjadřuje. Rozhodně by ale nikdy dopředu neavizoval svůj druhý či třetí krok. "Jeho zájmem musí být zajištění funkční vlády, nikoliv přidávání dalších emocí," říká.

Na adresu současného prezidenta pak bývalý šéf Škody poznamenává, že podle něj zemi reprezentuje příliš jednostranně. „Má ale schopnost zaujmout a zalíbit se většině běžných lidí,“ přiznává mu k dobru.

"Nyní Zemana vnímám každodenními skutky a prohlášeními. Mnoho z nich nedělá čest jemu, ale zejména úřadu, který zastává," řekl Kulhánek v rozhovoru pro Reflex.

Kulhánek byl na konci osmdesátých let evidován jako kandidát tajné spolupráce a následně jako agent StB. Kulhánek vždy říkal, že neví, jak se v seznamech ocitl a Městský soud v Praze v roce 2004 konstatoval, že byl ve svazcích StB evidován neoprávněně a jeho jméno má být z evidence vymazáno.