Video placeholde
Nabarvené ptáče – výpravný dramatický epos Václava Marhoula o hrůzách války a zlu v lidech.
Fotografie z nové knihy The Painted Bird – Photography essay.
Fotografie z nové knihy The Painted Bird – Photography essay.
Fotografie z nové knihy The Painted Bird – Photography essay.
Snímky z natáčení filmu Nabarvené ptáče
23
Fotogalerie

Marhoulův film Nabarvené ptáče se dostal do užší nominace na Oscary

Americká filmová akademie do užšího výběru nominací na Oscary v kategorii mezinárodní hraný film vybrala i koprodukční drama Nabarvené ptáče českého režiséra Václava Marhoula. Nabarvené ptáče, které zazářilo mimo jiné na festivalech v Benátkách či v Torontu, se do užšího výběru deseti snímků dostalo v konkurenci 93 filmů. Samotné oscarové nominace, kdy v mezinárodní kategorii, známé dříve jako neanglicky mluvený film, bude oznámeno pět filmů, je plánované na 13. ledna. Slavnostní ceremonie předání cen bude 9. února.

Ve výběru deseti zahraničních snímků je vedle Nabarveného ptáčete například francouzský snímek Bídníci, který režíroval Ladj Ly, jihokorejské drama Parazit režiséra Pong Čun-hoa, španělské drama Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara nebo maďarský film Barnabáse Tótha s názvem Akik maradtak (Ti, kdo zůstali).

Film Nabarvené ptáče uspěl na festivalech v Benátkách, kde si jeho tvůrci odnesli ocenění od studentské poroty Film pro UNICEF, i přehlídce v Torontu a 11. září měl svou pražskou premiéru. V českých kinech snímek vidělo téměř 100.000 lidí. Nabarvené ptáče je svým zpracováním, ale především tím, že se drží literární předlohy románu polského spisovatele Jerzyho Kosińského z roku 1965, vnímán rozporuplně. Některým divákům vadí zobrazované násilí a krutost, jiní pak včetně mnoha zahraničních kritiků film vyzdvihují právě pro věrnost předloze a silnou výpověď.

Film i kniha vypráví příběh malého chlapce, kterého v prvních týdnech druhé světové války poslali rodiče z velkého města ve východní Evropě do zdánlivého bezpečí vzdálené vesnice. Ve filmu se vedle hlavní role, kterou ztvárnil Petr Kotlár, objevilo mezinárodní herecké obsazení v čele s hvězdami, jako jsou Harvey Keitel, Stellan Skarsgard či Udo Kier.