Petr Fiala: Babiš nezvláda situaci, měl by sám odstoupit | Reflex.cz
nahoru

Petr Fiala: Babiš nezvláda situaci, měl by sám odstoupit

ČTK26. června 2019 • 11:50
Mimořádná schůze Sněmovny: O Babišovi bez Babiše. Petr Fiala u řečnického pultíku (25.4.2019)
Mimořádná schůze Sněmovny: O Babišovi bez Babiše. Petr Fiala u řečnického pultíku (25.4.2019)
• foto: 
ČTK

Předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš by měl podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy odstoupit z funkce premiéra, protože jeho výroky nezaručují, že se podvolí nezávislému vyšetřování svých kauz a nebude jej ovlivňovat. Fiala to dnes uvedl v úvodu mimořádné schůze Sněmovny, na níž by opozice chtěla vládě ANO a ČSSD s podporou KSČM vyslovit nedůvěru v reakci na předběžné auditní zprávy Evropské komise poukazující na Babišův střet zájmů.

"Tyto audity řekly to, co všichni víme, že král je nahý. Nerozumím, jak toto chcete ignorovat," řekl Fiala provládním poslancům. Podle něj vládní většina ve Sněmovně stojí proti vůli většiny občanů a Babiš zpochybňováním auditů není způsobilý rozeznat, co je správné a "nechápe, v čem spočívá ústavní slib člena vlády".

"Problém je, že předseda vlády nedává záruky, že se podvolí nezávislému šetření, dává najevo, že je ignoruje," prohlásil Fiala. Pokud podle něj premiér obviňuje i orgány Evropské unie, "není způsobilý zvládat situaci, v níž se ocitl".

Marek Stoniš: Nedůvěra vládě? A co tak nedůvěru voličům?
Marek Stoniš 26. června 2019 • 11:10

Marek Stoniš: Nedůvěra vládě? A co tak nedůvěru voličům?

Premiér podle Fialy svými výroky, že jeho obvinění jsou lež, kampaň a účelovka, ani nepředstírá, že zůstane neutrální a nechá svou obranu právníkům, aby nevyvolával podezření z ovlivňování své kauzy. Předseda ODS také připomenul náhlou výměnu ministra spravedlnosti krátce poté, co policie navrhla Babiše v kauze Čapí hnízdo obžalovat. "Předseda vlády podle mého přesvědčení nemůže plnit v plném rozsahu svůj ústavní slib," dodal Fiala.

Jako řešení nabídl Fiala vládní koalici pokračování s jiným premiérem než Babišem, neboť předsedou vlády nemůže být osoba podezřelá ze střetu politických a ekonomických zájmů. ODS podle Fialy nemá zájem účastnit se jednání o takovéto vládě. "Jsem připraven apelovat na prezidenta, aby respektoval ústavní pořádek a tomuto řešení se nevzpíral," dodal Fiala.

Sněmovna by podle něj měla zvážit, zda v současné situaci není třeba nic dělat, ačkoli výrazná část veřejnosti je přesvědčena o opaku. Prokázala to při nedávných demonstracích, z nichž největší byla v neděli na pražské Letné. Proto opozice iniciovala hlasování o nedůvěře vládě.

Alkohol ve fotografiích: Podívejte se, jak Češi pili na přelomu tisíciletí
Šéfkuchař Punčochář: Chci zhubnout, ale jídlu neodolám, můj majstrštyk je řízek. V…

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč Babiš a spol. neoznámí, že spolu nechtějí dál vládnout?
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější