Schopnost obnovy korálů Velkého bariérového útesu klesla o téměř 90 procent | Reflex.cz
nahoru

Schopnost obnovy korálů Velkého bariérového útesu klesla o téměř 90 procent

ČTK4. dubna 2019 • 14:20
Velký bariérový útes - ilustrační snímel
Velký bariérový útes - ilustrační snímel
• foto: 
Lock the Gate Alliance, CC BY 2.0

Počet nově narozených korálů na australském Velkém bariérovém útesu klesl loni o 89 procent ve srovnání s průměrem z doby, která předcházela nedávným katastrofálním epizodám blednutí korálových kolonií. Podle zpravodajského serveru BBC News to uvedli vědci.

Blednutím korálů, které signalizuje jejich postupný úhyn, byly v letech 2016 a 2017 zasaženy dvě třetiny útesu. Nyní je podle vědců patrné, že události ze zmíněného období poznamenaly i schopnost korálů se rozmnožovat.

"Mrtví koráli nemají děti," podotkl vedoucí studie zabývající se stavem a regenerací Velkého bariérového útesu Terry Hughes z univerzity Jamese Cooka v australském státě Queensland.

Vědci viní z blednutí korálů zvyšující se teplotu mořské vody, ať už v důsledku klimatického jevu El Niňo či globálního oteplování planety způsobeného lidskou činností.

Piloti havarovaného etiopského boeingu se řídili pokyny, kontrolu nad strojem přesto …

Barvu útesu dodávají řasy, které také korálům dopravují výživné látky z mořské vody a díky nimž korálové kolonie rostou. Když je voda v oceánu příliš teplá, koráli se začnou řas zbavovat. Lehce vybledlí koráli se mohou při poklesu teploty vody ještě vzpamatovat, hůře postižení "hladovějící" koráli jsou náchylnější k nemocem a hynou.

Vědci v loňském roce provedli rozsáhlý výzkum, při němž zjišťovali, kolik dospělých korálů útesu přežilo nedávné závažné epizody blednutí a kolik nových korálů se od té doby objevilo.

"Po celé délce Velkého bariérového útesu jsme zaznamenali téměř devadesátiprocentní pokles přírůstku nových korálů ve srovnání s historickou úrovní," řekl serveru BBC News spoluautor studie zveřejněné v časopise Nature Andrew Baird.

Čtrnáctiletý Putin a puberťačka Merkelová. Světové osobnosti, jak si je nepamatujete

Podle Bairda se jedná o "zcela mimořádný" jev, který vědci nečekali. Koráli mají totiž silnou schopnost regenerovat. "Pravděpodobně jde o první problém s obnovou růstu v masovém měřítku," konstatoval Baird.

Experti rovněž zaregistrovali změny ohledně druhů nově narozených korálů. Na zdravých částech Velkého bariérového útesu obvykle převládali koráli z řádu větevníků (Acropora), kteří tvoří přirozené životní prostředí pro tisíce dalších živočišných a rostlinných druhů. U nich byl úbytek nově narozených zástupců největší, a sice 93 procent.

Primátor Hřib: Nejsme komunisti, ale musíme vědět, kolik bytů je prázdných. Pivní kola…

Pokud nenastanou žádné další případy blednutí korálů, mohla by se podle vědců během pěti až deseti let schopnost obnovy korálů vrátit na dřívější úroveň. Profesor Baird o tom ale silně pochybuje. "Nyní jsme se dostali do situace, kdy dílčí řešení jsou prakticky bezpředmětná. Jediné, na čem teď záleží, jsou kroky vedoucí k zastavení klimatických změn," uvedl.

Velký bariérový útes, který je od roku 1981 součástí světového přírodního dědictví UNESCO, lemuje severovýchodní pobřeží Austrálie v délce více než 2000 kilometrů. Je to největší komplex korálových útvarů na světě a jeden z největších magnetů, který láká turisty do Austrálie. Tvoří ho stovky oddělených korálových útesů a ostrůvků.

Vladimír Pikora: Bude vlastnictví zase fuj-fuj?
VLADIMÍR PIKORA 4. dubna 2019 • 13:35

Vladimír Pikora: Bude vlastnictví zase fuj-fuj?

Nacisté odvážejí „Cikány“ do lágrů. Unikátní snímky ukazují krutý osud romské populace…

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější