Bojovali za Islámský stát, pak se vrátili do Švédska. Třetina z nich se zapojila do kriminální činnosti | Reflex.cz
nahoru

Bojovali za Islámský stát, pak se vrátili do Švédska. Třetina z nich se zapojila do kriminální činnosti

Lukáš Lhoťan27. března 2019 • 06:50
Za ISIS bojují i ženy - ilustrační snímek
Za ISIS bojují i ženy - ilustrační snímek
• foto: 
reprofoto/twitter

Podle zjištění švédské veřejnoprávní televize STV se zhruba každý třetí švédský bojovník, který se vrátí ze Sýrie, zapojí do kriminální činnosti. Podle novinářů Carin Fockové a Roger Janssona z redakce SVT se již vrátilo zpět z bojů v Sýrii zhruba 150 muslimů a muslimek ze Švédska, kteří bojovali v řadách teroristické organizace Islámský stát a dalších povstaleckých uskupeních.

Předpokládá se, že další více než stovka osob se ještě může vrátit. Švédští novináři zkoumali osudy 41 z těchto muslimů a muslimek, kteří se vrátili do Švédska, a zjistili, že 13 z nich je již odsouzeno či obviněno z kriminálních činů spáchaných po jejich návratu. Mezi zločiny, jež spáchali, patří například praní tzv. špinavých peněz, obchod s drogami, krádeže apod. Z těchto 41 osob je 12 žen, ale žádná nebyla zatím za nic odsouzená ani obviněná.

Jako příklad bojovníka, který se vrátil domů, je ve švédských médiích uváděn Mubashir Qadar, který odešel do Sýrie se svými bratry a vrátil se nakonec sám (jeho bratři byli v bojích zabiti). Mubashir se po návratu do Švédska začal chovat násilnicky a v současné době je vyšetřován pro závažné zločiny.

Tvrdý brexit může být pro Velkou Británii výhodný, dokládá na číslech britský ekonom.…

Švédské úřady už s imigrací brzdí

Ve švédských médiích se v únoru letošního roku objevil rozhovor se švédskou muslimkou, která před několika roky odešla do řad teroristické organizace Islámský stát a teď je zadržovaná kurdskými bojovníky. Tvrdí, že změnila své názory, odchod k Islámskému státu vidí jako chybu a diví se, proč ji nechtějí švédské úřady pomoci s návratem do Švédska.

Představitele švédské tajné policie SÄPO (Säkerhetspolisen) odmítli novinářům z SVT říci cokoliv k opatřením namířeným proti vracejícím se bojovníkům Islámského státu, pouze potvrdili, že tajná služba koordinuje s dalšími švédskými orgány protiopatření proti navracejícím se bojovníkům ze Sýrie.

Švédové se zlobí: Imigrant z Libye znásilnil devítiletou dívku. Má být deportován jen …
Islámský terorismus je největším nebezpečím pro Švédsko, řekl šéf tajné policie. Útok…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější