nahoru

Švédové se zlobí: Imigrant z Libye znásilnil devítiletou dívku. Má být deportován jen dočasně

Daniel Baret1. ledna 2019 • 10:00
Švédská policie - ilustrační snímek
Švédská policie - ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Třicetiletý muž původem z Libye, který má od roku 2010 ve Švédsku trvalý pobyt, byl minulý týden odsouzen na šest let vězení za znásilnění devítileté dívky ve městě Malmö. Rozzlobená veřejnost ale poukazuje na to, že pedofil má být sice podle rozhodnutí soudu deportován ze země, ale po 15 letech se může vrátit. Přitom problémy se zákonem měl už několikrát předtím, včetně dvou případů sexuálního obtěžování. O kauze informoval web The Local.

Dívka byla třicetiletým imigrantem, který byl ve švédském deníku Aftonbladet pojmenován jako Muhamad, znásilněna v říjnu 2018 roku ve městě Malmö, když se na kole vracela ze školy. Muž ji násilím zavlekl do sklepa obytného domu, kde ji pod pohrůžkou zabití znásilnil.

Po několik dnech se sám udal na policii, kde prý vypověděl, že „ten den hledal nějakou dívku, kterou by znásilnil“. K překvapení všech mu chtěl dát soud původně nižší trest, protože se prý sám ke zločinu přiznal.

Libijec, který se přistěhoval do Švédska v roce 2010, má v zemi trvalý pobyt a tři nezletilé děti. Už předtím byl vyšetřován za sexuální obtěžování, krádeže a menší drogové delikty. Přesto úřady předtím nikdy nenařídily deportaci ze země, i když tak učinit mohly.

Dojde vůbec k deportaci?

Problémem ovšem je, že není jasné, zda Libye svého občana poté, co vykoná trest, vůbec přijme. V Libyi totiž již mnoho let panuje chaos a anarchie a místní úřady při podobných případech nekomunikují.

Někteří kritici se proto domnívají, že pedofil zůstane ve Švédsku, i když by podle místních zákonů měl být deportován. Veřejnost u toho poukazuje na dlouholetou benevolentní migrační politiku země.

Až v poslední době začaly vláda a úřady postupovat vůči migrantům, kteří porušují zákony, tvrdším způsobem. Vyhostit ale skutečně někoho natrvalo je pořád velmi složité.

Diskuse ke článku