Člen Mezinárodního olympijského výboru šokoval: Olympiády nejlépe uspořádají diktátorské režimy | Reflex.cz
nahoru

Člen Mezinárodního olympijského výboru šokoval: Olympiády nejlépe uspořádají diktátorské režimy

Daniel Baret7. února 2019 • 12:20
Předseda lyžařské federace FIS Gian Franco Kasper šokoval svými výroky.
Předseda lyžařské federace FIS Gian Franco Kasper šokoval svými výroky.
• foto: 
Fis-ski.com

Švýcar Gian Franco Kasper, který je prezidentem Mezinárodní lyžařské federace (FIS) a čestným členem Mezinárodního olympijského výboru, zaskočil svět neobvykle kontroverzními výroky: V pondělním rozhovoru pro švýcarské noviny Tagez-Anzeiger prohlásil, že diktátorské režimy dokážou zorganizovat olympiády lépe než demokratické země. Zaútočil také na ochránce životního prostředí, vyjádřil pochybnosti o změnách klimatu a řekl, že kvůli přistěhovalcům už nemusí být Švýcarsko lyžařskou velmocí.

Gian Franco Kasper je šéfem Mezinárodní lyžařské federace už od roku 1998 a proslul už několikrát svými kontroverzními prohlášeními. V rozhovoru pro deník Tagez-Anzeiger to teď ještě více vyšperkoval. Na otázku o přidělení pořadatelství zimní olympiády v roce 2022 komunistické Číně odpověděl: „Pro nás je vše snadnější v diktaturách. Diktátoři mohou organizovat takové akce, aniž by žádali o povolení občany… Pokud jde o stránku byznysu, tak říkám: Chci jít k diktátorům, nechci se hádat s ochránci životního prostředí.“ Odmítl tak námitky redaktorů, že Číně by neměly být hry přiděleny, protože v zemi jsou masově porušována lidská práva.

Mezinárodní olympijský výbor se například v roce 2008 smířil s cenzurou internetu při letní olympiádě v čínském Pekingu, což bylo v rozporu s jednou z hlavních zásad, která je definována v Olympijské chartě. Jak potvrdili i čeští novináři, kteří se her v Pekingu zúčastnili, webové stránky o lidských právech, kritické texty o čínském režimu, nebo informace o tibetském dalajlamovi, byly skutečně cenzurovány a blokovány.

Marek Stoniš: Únor suchý, vidím duchy
Marek Stoniš 6. února 2019 • 23:53

Marek Stoniš: Únor suchý, vidím duchy

Kasper také v rozhovoru vyslovil pochybnosti o klimatických změnách a nevadí mu při pořádání her ani škody na životním prostředí. Například loni v Jižní Koreji provedli organizátoři při vytyčování lyžařských tratí závažné zásahy v horských oblastech, které přitom spadaly do chráněných rezervací. Šéf lyžařské federace pak připomněl, že výkyvy teplot jsou spíše přirozeným jevem, že některé zimy jsou prostě chladné, jiné teplejší. „Žádný důkaz o změnách klimatu neexistuje,“ řekl Kasper v rozhovoru. Uznal však, že globální teplota se ve světě zvyšuje.

Kritizoval také gigantismus olympijských her a řekl, že investice 51 miliard dolarů do olympiády v ruské Soči, byla „bláznivá“, navíc v tomto městě už mnohá sportoviště z té doby nefungují. To Kasper označil za „katastrofu“.

Václav Klaus ml.: Ve Sněmovně asi skončím, prezidenta nevylučuji. Chci Česko měnit,…

Také vyjádřil názor, že olympiády jsou tak drahé, že ve Švýcarsku už žádná nebude, protože občané se postaví proti. I to nahrává zemím, často s nedemokratickými režimy, kde o všem rozhodne vládnoucí moc.

Prezident Mezinárodní lyžařské federace Gian Franco Kasper také prohlásil, že v jeho vlastní zemi, ve Švýcarsku, je lyžování na „cestě dolů“. Řekl například, že „druhá generace přistěhovalců nemá s lyžováním téměř nic společného“. Více než čtvrtinu všech obyvatel Švýcarska přitom dnes tvoří právě imigranti. „Lyžování u nás je také příliš nákladné, rodina s třemi dětmi si to nemůže dovolit. Na druhou stranu ve srovnání s tím lety do Karibiku nestojí téměř nic,“ uzavřel svoje temné vize Kasper.

První snímky osmé řady Hry o trůny: Zima přišla a všichni se zahalili do kožešin
Jak vypadají oslavy čínského lunárního nového roku? Je to pastva pro oči, pokochejte se

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější