nahoru

Jak vypadají oslavy čínského lunárního nového roku? Je to pastva pro oči, pokochejte se

Clara Zangová 5. února 2019 • 17:20
Jak vypadají oslavy čínského lunárního nového roku? Je to pastva pro oči, pokochejte se
foto: ČTK

K dnešnímu dni vítá nejen Čína, ale i přilehlé státy, takzvaný lunární nový rok (známý také jako čínský), který se řídí lunárním kalendářem. Pro země Dálného východu je to jeden z nejvýznamnější svátek. Velkolepým oslavám vévodí červená barva, která symbolizuje, štěstí, život a má přinést požehnaný nový rok. Jak svátky plné luceren, tance a pestrobarevných převleků vypadají, si prohlédněte ve fotogalerii.

Pro východní Asii je lunární nový rok skutečně významným svátkem a lidé mají ve zvyku se vracet za rodinou. Třeba v Číně se o oslavách lunárního nového roku velká města téměř vyprázdní, stamiliony lidí cestují do svých rodišť. V Pekingu a dalších velkoměstech budou do konce týdne zavřené i některé obchody a restaurace.

Lunárním kalendářem se řídí kromě Číny také třeba Vietnam, Korea nebo Singapur. Státním svátkem ale je i na Filipínách nebo v muslimských zemích jako je Indonésie a Malajsie. Lunární nový rok je nepravidelný, určuje se astronomicky podle druhého novoluní po zimním slunovratu. Může připadnout na kterýkoliv den mezi 21. lednem a 20. únorem.

Podle lunárního kalendáře vstupujeme do roku vepře. V posledních dnech proto v Číně a okolních zemích strmě vzrostla poptávka po nejrůznějších předmětech s motivem prasete, třeba po taškách nebo plyšácích. Číňané, Vietnamci a další věří, že rok vepře bude spíše klidnější, ale zato hojný. Je prý vhodný k navazování kontaktů a investicím. Lidé by neměli riskovat, namísto toho by měli dokončit, co započali již dříve.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.