nahoru

Dánsko dalo na internet seznam svých nacistů za druhé světové války

Daniel Baret5. ledna 2019 • 07:25
Kancelář dánských nacistů v Kodani za druhé světové války
Kancelář dánských nacistů v Kodani za druhé světové války
• foto: 
Nationalmuseet Kodaň

Velkou pozornost občanů Dánského království vyvolala informace, že na internetu teď mohou najít oficiální jmenné seznamy svých krajanů, kteří byli před a za druhé světové války členy nacistické Národně socialistické dánské dělnické strany (DNSAP), která kolaborovala s hitlerovským Německem. On-line je zatím k dispozici 5265 jmen z celkem 22 795 osob, které se na seznamu někdejších dánských nacistů nacházejí.

V Dánsku se vedla dlouhá diskuse, zda mají být jména místních nacistů veřejně k dispozici. Po druhé světové válce byla po celá desetiletí určena pouze pro studium odborníkům v archivech. Ovšem od začátku letošního ledna je dala na internet Dánská společnost pro genealogii (Danske Slægtsforskere). Informovala o tom skandinávská agentura Ritzau.

Publikovaná verze zatím obsahuje 5265 jmen z celkových 22 795 lidí, kteří jsou v takzvaném Bovrup Indexu, v němž jsou všichni nacisté, jejichž údaje se podařilo ověřit.

Těch více než pět tisíc zveřejněných jmen tvoří Dánové, kteří se narodili v roce 1908 a dříve a nežijí. Další jména budou přibývat, ale spor o to, zda zveřejňovat i stále žijící osoby, pořád pokračuje. Plánuje se ale, že seznam bude zveřejněný v kompletní podobě. V neoficiálních variantách se totiž na internetu již několikrát objevil.

DNSAP

Národně socialistická dánská dělnická strana (Danmarks Nationalsocialistiske Arbejderparti, DNSAP) vznikla v listopadu 1930 a zakázaná byla po osvobození v květnu 1945. Ideově byla podobná nechvalně proslulé hitlerovské NSDAP, ale odmítala připojení k Německu a byla loajální k dánské monarchii. Uvnitř strany ale vždy byly různé frakce, které se lišily v názorech na vztah k nacistické Třetí říši.

Strana ovšem podpořila v dubnu 1940 Hitlerovu invazi a následnou okupaci Dánska. Zajímavé ovšem bylo, že samotná německá okupační moc jí nikdy nepřipustila k vládnutí, i když o tom původně uvažovala. DNSAP se pokusila v listopadu 1940 o převrat, ale samotní obyvatelé Dánska ho potlačili a německá moc zůstala v tomto případě překvapivě neutrální.

DNSAP registrovala nejvíce osob v dubnu 1943, kdy měla 19 100 členů. Další desítky tisíc lidí s ní sympatizovaly. Za nástupce této strany je považováno neonacistické Národně socialistické hnutí Dánska (Danmarks Nationalsocialistiske Bevægelse, DNSB), které má ale na současné politické scéně zcela marginální vliv.Klíčová slova: Německo, Dánsko, nacisté, nacismus, seznam, DNSAPDiskuse ke článku