Dánsko dalo na internet seznam svých nacistů za druhé světové války | Reflex.cz
nahoru

Dánsko dalo na internet seznam svých nacistů za druhé světové války

Daniel Baret5. ledna 2019 • 07:25
Kancelář dánských nacistů v Kodani za druhé světové války
Kancelář dánských nacistů v Kodani za druhé světové války
• foto: 
Nationalmuseet Kodaň

Velkou pozornost občanů Dánského království vyvolala informace, že na internetu teď mohou najít oficiální jmenné seznamy svých krajanů, kteří byli před a za druhé světové války členy nacistické Národně socialistické dánské dělnické strany (DNSAP), která kolaborovala s hitlerovským Německem. On-line je zatím k dispozici 5265 jmen z celkem 22 795 osob, které se na seznamu někdejších dánských nacistů nacházejí.

V Dánsku se vedla dlouhá diskuse, zda mají být jména místních nacistů veřejně k dispozici. Po druhé světové válce byla po celá desetiletí určena pouze pro studium odborníkům v archivech. Ovšem od začátku letošního ledna je dala na internet Dánská společnost pro genealogii (Danske Slægtsforskere). Informovala o tom skandinávská agentura Ritzau.

Publikovaná verze zatím obsahuje 5265 jmen z celkových 22 795 lidí, kteří jsou v takzvaném Bovrup Indexu, v němž jsou všichni nacisté, jejichž údaje se podařilo ověřit.

Těch více než pět tisíc zveřejněných jmen tvoří Dánové, kteří se narodili v roce 1908 a dříve a nežijí. Další jména budou přibývat, ale spor o to, zda zveřejňovat i stále žijící osoby, pořád pokračuje. Plánuje se ale, že seznam bude zveřejněný v kompletní podobě. V neoficiálních variantách se totiž na internetu již několikrát objevil.

Že muslimům nevadí Vánoce? Jak kterým
Lukáš Lhoťan 3. ledna 2019 • 15:55

Že muslimům nevadí Vánoce? Jak kterým

DNSAP

Národně socialistická dánská dělnická strana (Danmarks Nationalsocialistiske Arbejderparti, DNSAP) vznikla v listopadu 1930 a zakázaná byla po osvobození v květnu 1945. Ideově byla podobná nechvalně proslulé hitlerovské NSDAP, ale odmítala připojení k Německu a byla loajální k dánské monarchii. Uvnitř strany ale vždy byly různé frakce, které se lišily v názorech na vztah k nacistické Třetí říši.

Strana ovšem podpořila v dubnu 1940 Hitlerovu invazi a následnou okupaci Dánska. Zajímavé ovšem bylo, že samotná německá okupační moc jí nikdy nepřipustila k vládnutí, i když o tom původně uvažovala. DNSAP se pokusila v listopadu 1940 o převrat, ale samotní obyvatelé Dánska ho potlačili a německá moc zůstala v tomto případě překvapivě neutrální.

DNSAP registrovala nejvíce osob v dubnu 1943, kdy měla 19 100 členů. Další desítky tisíc lidí s ní sympatizovaly. Za nástupce této strany je považováno neonacistické Národně socialistické hnutí Dánska (Danmarks Nationalsocialistiske Bevægelse, DNSB), které má ale na současné politické scéně zcela marginální vliv.

Studie OSN tvrdí, že Skandinávci patří mezi nejšťastnější lidi světa, pravda je ale jiná
Jste zahlceni negativními informacemi? Novinové koláže odhalují nový rozměr tradičních …

Daniel Baret


Klíčová slova: Dánsko, Německo, nacismus, nacisté, seznam, DNSAP


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,080
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější