Že muslimům nevadí Vánoce? Jak kterým | Reflex.cz
nahoru

Že muslimům nevadí Vánoce? Jak kterým

Lukáš Lhoťan4. ledna 2019 • 06:55
Muslimský duchovní Younus Kathrada kritizuje muslimy uznávající Vánoce
• video: 
memri.org

Snaha některých českých muslimů obhajovat islám je až dětinská a vede je k četným argumentačním faulům a dezinformacím. Jako příklad takové argumentace mohu uvést článek „Muslimové nemají rádi Vánoce“ české muslimky vystupující pod jménem Julinka Fatum Lerari, který vyšel na blogu Respekt.cz. Autorka v něm čtenářům sděluje, že muslimům vánoční svátky ani jejich symbolika v žádném případě nevadí. Takové tvrzení lze ale poměrně snadno vyvrátit.

Česká muslimka Julinka Fatum Lerari na svém blogu píše: „Je skutečně pravda, že muslimové nemají rádi Vánoce a vánoční výzdobu? Něco takového samozřejmě pravda není, muslimům tyto svátky v žádném případě nevadí a už vůbec ne výzdoba, která je spojena s tímto svátečním obdobím, je to nesmysl!“

Jasného argumentačního faulu se autorka následně dopouští příkladným názorovým kotrmelcem: „Nutno podotknout, nejsou to islámské svátky, a jestli tito muslimové dělají či nedělají správně, je pouze mezi nimi a Bohem. Každopádně učenci se všeobecně shodují na zákazu jakkoli se podílet na oslavách nemuslimských svátků a povolují pouze ve výjimečných případech a situacích, jako například u konvertitů, kteří ve vánočním období navštěvují své rodiče či rodiny.“

Kuriózní loupež na jihu Itálie. Lupiči rozervali obrněný vůz s penězi dvěma bagry

Až pět let vězení

Jak se tedy věci mají? Je pro muslimy slavení neislámských svátku zakázané a špatné, nebo povolené a správné? A pokud se, tedy alespoň dle tvrzení české muslimky, vše odehrává mezi muslimy a Bohem, proč se k věci tak často vyjadřují muslimští duchovní? A proč je v některých muslimských zemích na základě jejich výkladu islámského práva slavení Vánoc trestné?

Například v sultanátu Brunei je veřejné slavení Vánoc trestným činem, můžete za něj jít až na pět let do vězení, zjistil v roce 2015 britský deník The Independent. Křesťané v tomto sultanátu sice Vánoce slavit mohou, musí tak ovšem činit neveřejně a s povolením úřadů. Zákaz prosadili muslimští duchovní. Speciální hlídky chodí v Brunei také kontrolovat, zda zákaz dodržují tamní kluby a restaurace. A podobné problémy se slavením Vánoc můžete mít i v jiných muslimských zemích.

Takové zákazy a omezení se však netýkají jen muslimských zemí. Podobně totiž funguje i propagace problematických výkladů islámu mezi muslimy žijícími v Evropě a v Severní Americe. Během nedávného vánočního shonu například rozbouřilo veřejnou debatu v Kanadě video muslimského duchovního Younuse Kathrada, který muslimům sdělil, že popřát křesťanům k Vánocům je horší než cizoložství nebo vražda. Také vyjádřil politování nad muslimy, kteří nemají s oslavou Vánoc problém a necítí se křesťanskými oslavami uraženi.

Přání k Vánocům horší než vražda

Younus Kathrada přitom není žádný laik, ale muslimský duchovní, jenž vystudoval islámskou univerzitu v saudskoarabské Medíně. Těší se vážnosti nejen u muslimů žijících v Kanadě, ale má mnohé obdivovatele po celém světě. Jeho kázání a přednášky jsou volně dostupné na internetu. Ve svém projevu mimo jiné prohlásil: „Dnes jsou nám samozřejmě Vánoce blíž. Vidíme kolem sebe, že se lidé připravují na oslavu Vánoc, a s velkým zármutkem pozorujeme, že jsou mezi námi i ti, kteří si myslí, že je to malá věc a že jim můžeme nejen poblahopřát k jejich Vánocům, k jejich falešným svátkům a oslavám, ale můžeme se také jejich svátků zúčastnit… Pokud někomu popřejete „veselé Vánoce“, k čemu jim to blahopřejete? Jsou to blahopřání ke zrodu vašeho Pána? Je to pro muslima přijatelné? Schvalujete tehdy jejich víru? Tím, že to říkáte, ji schvalujete.“

Pokud by diváci a posluchači náhodou pořád netušili, jak závažného prohřešku se mohou dopustit, varuje je duchovní ještě důrazněji: „Kdyby člověk spáchal každý závažný hřích – cizoložství, braní úroků, lhaní, vraždu – i pokud by člověk spáchal všechny tyto velké hříchy, nejsou ničím ve srovnání s hříchem přání a blahopřání nemuslimům k jejich falešným svátkům.“

Za vstup do slavných Benátek zaplatí všichni turisté nově od 2,50 do 10 euro

Dva odlišné úhly pohledu

Muslimové se proti projevu Kathrada vymezili. Například politický komentátor Hatem El-Gamasy na svém twitterovém účtu napsal: „Chtěl bych se zeptat imáma @YounusKathrada, jestli peníze na sociální zabezpečení, které bere od kanadské vlády, jsou halal. A pokud považuje Kanadu za zemi „bezvěrců“, proč ji neopustí a neodjede žít mezi „věřící“ někam jinam?!“ Vyjádřil se i muslimský duchovní usilující o adaptaci výkladu islámu na situaci v 21. století, imám Mohammad Tawhidi. Na svém twitterovém účtu Kathrada kritizoval a zveřejnil odkaz na jeho facebookový profil s výzvou, aby lidé šli Kathradovi popřát šťastné Vánoce.

Je zcela zřejmé, že v muslimské komunitě existují na slavení Vánoc dva základní, radikálně odlišné úhly pohledu vycházející z odlišných výkladů islámských posvátných textů. Ale tvrdit jako Julinka Fatum Lerari, že „muslimům tyto svátky v žádném případě nevadí a už vůbec ne výzdoba, která je spojena s tímto svátečním obdobím“, je podle mého názoru prostě lež a dezinformace. Prostě některým muslimům Vánoce vadí a některým ne.

Uprchlická nebo uprchlíkova krize? Nový český seriál mapuje cestu několika migrantů…
Irácká ministryně školství rezignovala po 6 dnech v úřadě, její bratr byl členem…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!
PREMIUM X Tenkrát v Hollywoodu: Příběh Quentina Tarantina a jeho zatím posledního filmu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější