Irácká ministryně školství rezignovala po 6 dnech v úřadě, její bratr byl členem Islámského státu | Reflex.cz
nahoru

Irácká ministryně školství rezignovala po 6 dnech v úřadě, její bratr byl členem Islámského státu

Daniel Baret2. ledna 2019 • 12:00
Irácká ministryně školství a její bratr, který byl členem Islámského státu
Irácká ministryně školství a její bratr, který byl členem Islámského státu
• foto: 
Kurdistan 24

Šaima al-Hajali, jediná žena v nové irácké vládě premiéra Ádila Abdala Mahdího, rezignovala na svůj post po pouhých 6 dnech ve funkci. Ukázalo se totiž, že její bratr Laith byl členem samozvaného Islámského státu a působil v severoiráckém městě Mosul. Také další ministři vlády se ale potýkají s problémy, které souvisejí s jejich minulostí.


Iráckou ministryni školství Šaimu al-Hajali schválil do funkce parlament minulé pondělí, ale v sobotu rezignovala poté, co se na sociálních sítích objevily video a fotografie, které dokazovaly, že její bratr byl od roku 2014 členem Islámského státu a působil v Mosulu. O prekérní situaci informoval například zpravodajský web Kurdistan 24.

„Můj bratr se ocitl v podobné situaci, jako desítky tisíc jiných Iráčanů. Byl donucen zůstat ve své práci i poté, co Islámský stát okupoval některá území naší země,“ hájila původně svého blízkého rodinného příslušníka ministryně. Prý pracoval pro teroristy proto, že mu bylo vyhrožováno smrtí. V sobotu ale na svém facebookovém profilu oznámila, že ze své funkce odstupuje.

Svět uvnitř světa: Koláže zachycují šokující propast mezi západním životem a válečnými …

Její bratr Leith se stal členem Islámského státu v roce 2014. Kromě jiného na zveřejněném videu kritizuje americké bombardování mostů v Mosulu.

Sestavit novou iráckou vládu je přitom složité už od parlamentních voleb, které se konaly v květnu 2018. Politická scéna je nepřehledná a rozdrobená. Najít koalici, která by mohla fungovat, je nesnadné. Nakonec premiér Ádil Abdal Mahdí kabinet sestavil, ale pořád nemá všechny jeho členy.

Další dva ministři nové vlády jsou například nařčeni z korupce a z toho, že měli v minulosti úzké vazby na stranu Baas, která je ústavou zakázaná. Strana Baas byla rozhodující politickou silou v Iráku za diktátora Saddáma Husajna.

Nádhera za polárním kruhem. 20 důkazů, proč mají v Laponsku ty nejkrásnější Vánoce
Pozůstatky sovětského impéria: Fotografie tajných základen, které na mapě nenajdete
 

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější