nahoru

Svět uvnitř světa: Koláže zachycují šokující propast mezi západním životem a válečnými oblastmi

Clara Zangová 30. listopadu 2018 • 08:10
Svět uvnitř světa: Koláže zachycují šokující propast mezi západním životem a válečnými oblastmi
foto: Bored Panda/Demilked

Turecký umělec Ugur Gallen neustále rozšiřuje sérii koláží, která nese název Válka a mír: Jiný svět. K projektu ho inspiroval právě fakt, že žije přesně mezi těmito dvěma světy, v Turecku. Země tvoří pomyslnou bránu mezi Evropou, kde spousta lidí žije v blahobytu, a Blízkým východem. K tureckým hranicím se přimyká Sýrie, Irák a Írán. Nedaleko je však i Řecko s Bulharskem.

Když se našinec dívá na zprávy, podvědomě může mít dojem, že lidé ve válce umírají daleko a děti se zbraněmi běhají ještě dál, jako by se nás to vůbec netýkalo. Při pohledu na mapu ale zjistí, že do Sýrie je to jen o nějakých 500 kilometrů dál než do Portugalska. Pro Ugura Gallena mají do široka rozevřené nůžky mezi dvěma světy ještě jiný rozměr. Válečnou realitu má za jižní hranicí.

Gallen vytváří i mnoho různých koláží, komentuje množství sociálních a politických problémů dnešní společnosti. V jeho pracích spatříte třeba Donalda Trumpa. Více z jeho tvorby si můžete prohlédnout na Gallenově Instagramu. Výběr z koláží si prohlédněte v galerii:

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.