nahoru

Jste zahlceni negativními informacemi? Novinové koláže odhalují nový rozměr tradičních zpráv

Johana Kudrnová4. ledna 2019 • 11:16
Jste zahlceni negativními informacemi? Novinové koláže odhalují nový rozměr tradičních zpráv
foto: Myriam Dionová, www.myriamdion.com

Cítíte se zahlceni informacemi, především pak těmi negativními? Nepamatujete si, co se stalo minulý týden, natož v minulém roce? Informačnímu smogu se v dnešní době prakticky nelze vyhnout. Záplava aktualit z celého světa na nás útočí dvacet čtyři hodin denně a vážnost jednotlivých sdělení tak mnohdy zaniká během okamžiku. Originálním způsobem se s tímto problémem rozhodla bojovat kanadská umělkyně Myriam Dionová.

Ve své absolventské práci na Quebecké univerzitě se Myriam Dionová zaměřila na tvorbu spojenou s denním tiskem. Tenké listy prestižních světových deníků již několik let přetváří k nepoznání. Kombinací vystřihování, zlacení a malování tak pod jejíma rukama vznikají malá umělecká díla, která diváka nutí hledat za běžnými titulky i něco víc.

Uprchlíci ve zlatě

Z původního designu novinové stránky zůstane po zásahu kanadské umělkyně jen minimum. Dionová zachovává pouze název deníku, datum vydání a titulek článku. Největší tvůrčí využití mají v jejích dílech dokumentární fotografie.

Obyčejná fotografie Indů stojících ve frontě k volbám po  zásahu umělkyně vypadá jako ilustrace z pohádky. O poznání závažnější apel vysílá pochod imigrantů v Srbsku. Deky, do kterých jsou zabalení, Dionová přebarvila na zlato. Secesní dojem práce působí v ostrém kontrastu se zobrazeným tématem. Její díla bezesporu vzbuzují mnohé otázky.

Číst noviny jinak

Na snové koláže Myriam Dionové se můžete podívat v naší fotogalerii. Třeba vás donutí koupit si zase jednou noviny a číst je pozorněji než kdy dřív. Nebo je číst úplně jinak.

 „Tvořím nové noviny, které mohou být různě interpretovány. Hlavně mají ale lidi podnítit k hlubšímu zamyšlení nad aktualitami, které normálně konzumujeme s příliš velkou samozřejmostí,“ řekla k tomu Myriam Dionová v rozhovoru pro Huffington Post.Klíčová slova: umění, média, noviny, koláže, umělkyněDiskuse ke článku