Jste zahlceni negativními informacemi? Novinové koláže odhalují nový rozměr tradičních zpráv | Reflex.cz
nahoru

Jste zahlceni negativními informacemi? Novinové koláže odhalují nový rozměr tradičních zpráv

Johana Kudrnová4. ledna 2019 • 11:16
Jste zahlceni negativními informacemi? Novinové koláže odhalují nový rozměr tradičních zpráv
foto: Myriam Dionová, www.myriamdion.com

Cítíte se zahlceni informacemi, především pak těmi negativními? Nepamatujete si, co se stalo minulý týden, natož v minulém roce? Informačnímu smogu se v dnešní době prakticky nelze vyhnout. Záplava aktualit z celého světa na nás útočí dvacet čtyři hodin denně a vážnost jednotlivých sdělení tak mnohdy zaniká během okamžiku. Originálním způsobem se s tímto problémem rozhodla bojovat kanadská umělkyně Myriam Dionová.

Ve své absolventské práci na Quebecké univerzitě se Myriam Dionová zaměřila na tvorbu spojenou s denním tiskem. Tenké listy prestižních světových deníků již několik let přetváří k nepoznání. Kombinací vystřihování, zlacení a malování tak pod jejíma rukama vznikají malá umělecká díla, která diváka nutí hledat za běžnými titulky i něco víc.

Uprchlíci ve zlatě

Z původního designu novinové stránky zůstane po zásahu kanadské umělkyně jen minimum. Dionová zachovává pouze název deníku, datum vydání a titulek článku. Největší tvůrčí využití mají v jejích dílech dokumentární fotografie.

Obyčejná fotografie Indů stojících ve frontě k volbám po  zásahu umělkyně vypadá jako ilustrace z pohádky. O poznání závažnější apel vysílá pochod imigrantů v Srbsku. Deky, do kterých jsou zabalení, Dionová přebarvila na zlato. Secesní dojem práce působí v ostrém kontrastu se zobrazeným tématem. Její díla bezesporu vzbuzují mnohé otázky.

Přicházíme s nabídkou nekvalitního sexu: 10 nejhorších sexuálních scén v české…

Číst noviny jinak

Na snové koláže Myriam Dionové se můžete podívat v naší fotogalerii. Třeba vás donutí koupit si zase jednou noviny a číst je pozorněji než kdy dřív. Nebo je číst úplně jinak.

 „Tvořím nové noviny, které mohou být různě interpretovány. Hlavně mají ale lidi podnítit k hlubšímu zamyšlení nad aktualitami, které normálně konzumujeme s příliš velkou samozřejmostí,“ řekla k tomu Myriam Dionová v rozhovoru pro Huffington Post.

Rozdělení společnosti je nevyhnutelné a bude se prohlubovat!
Jiří X. Doležal 28. prosince 2018 • 21:48

Rozdělení společnosti je nevyhnutelné a bude se prohlubovat!

Simon Mawer: Nereformovatelný komunismus? Havlův pohled ignoroval důležité věciKlíčová slova: noviny, koláže, média, umění, umělkyně


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější