Průzkumu sopky Anak Krakatoa brání špatné počasí, indonéský vulkán se nejspíš zmenšil | Reflex.cz
nahoru

Průzkumu sopky Anak Krakatoa brání špatné počasí, indonéský vulkán se nejspíš zmenšil

ČTK28. prosince 2018 • 14:50
Průzkumu sopky Anak Krakatoa brání špatné počasí, indonéský vulkán se nejspíš zmenšil
foto: wikipedia.org

Špatné počasí a obrovský sloupec popela brání úsilí indonéských úřadů prozkoumat vulkán Anak Krakatoa a určit tak, zda by region mohla zasáhnout další ničivá vlna cunami. Ta o víkendu zpustošila indonéské pobřeží Sundského průlivu a vyžádala si na 420 mrtvých. Podle agentury AP tamní úřady dnes oznámily, že pátrání po dalších obětech bude v nejhůře postižené oblasti pokračovat i v lednu.

Indonéská agentura pro katastrofy dnes oznámila, že si neštěstí vyžádalo 426 obětí na životech. To je o něco méně, než úřad původně tvrdil. Některé oběti byly údajně zaznamenány dvakrát. Pohřešuje se stále 23 lidí a více než 40.000 dalších bylo nuceno opustit své domovy.

Vysoká mořská hladina, oblačnost a nepřetržité sopečné erupce brání úřadům vizuálně prozkoumat sopku Anak Krakatoa. Velká část vulkánu se po sobotní erupci zřítila a způsobila tak ničivou přílivovou vlnu. Úřady vyzvaly obyvatele Sundského průlivu, aby zůstali kilometry daleko od pobřeží pro případ, že by oblast zasáhla další vlna.

Jeden dlouhý mejdan: Jak se budou za 20 let lidé dívat na rok 2018?
STANISLAV BALÍK 28. prosince 2018 • 10:30

Jeden dlouhý mejdan: Jak se budou za 20 let lidé dívat na rok 2018?

Jakarta ve čtvrtek zvýšila stupeň varování před aktivitou vulkánu Anak Krakatoa na druhý nejvyšší stupeň v obavách z možného opakování vlny cunami. Úřady rovněž rozšířily oblast zákazu pohybu kolem vulkánu na pět kilometrů. Přesměrovány jsou také lety z jeho blízkosti.

Jeden ze zakladatelů indonéského výzkumného střediska pro studium cunami Gegar Prasetya uvedl, že případná další vlna by mohla být méně ničivá. Radary totiž ukazují, že vulkán je nyní mnohem menší.

Socialistický fenomén fronta: Čekalo se na všechno. Na základní potraviny i na oblečení

"Teoreticky a podle mého dosavadního výzkumu závažnost potenciální cunami byla výrazně snížena. Dnes ráno jsme se snažili vyfotografovat oblast z letadla, abychom mohli potvrdit satelitní snímky, ale kvůli vysoké oblačnosti se nám to nepodařilo," prohlásil Prasetya.

Úřady dnes oznámily, že stav nouze v provincii Banten na ostrově Jáva, která byla postižena nejvíce, skončí 9. ledna. Z ostrova Sebesi, který je ostrovu Krakatoa nejblíže, záchranáři už evakuovali zhruba 1600 lidí z téměř třítisícové populace, ostatní budou z ostrova převezeni dnes.

Vulkanoložka Janine Krippnerová tvrdí, že je těžké nyní vyhodnotit riziko dalšího kolapsu vulkánu, který by mohl způsobit další vlnu cunami. Úřady totiž neví, jak stabilní jsou jeho pozůstatky. K tomu je podle ní nutné sopku prozkoumat, což je kvůli erupcím nyní nemožné.

Andrej Babiš nevlezl do čínského otvoru dostatečně hluboko!
Jiří X. Doležal 25. prosince 2018 • 21:24

Andrej Babiš nevlezl do čínského otvoru dostatečně hluboko!

Jak to vypadalo, když se rozpadl Sovětský svaz? Působivé snímky vám oživí nedávnou…

ČTK


Klíčová slova: Indonésie, sopka, Anak Krakatoa, Krakatoa


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější