nahoru

Průzkumu sopky Anak Krakatoa brání špatné počasí, indonéský vulkán se nejspíš zmenšil

ČTK28. prosince 2018 • 14:50
Průzkumu sopky Anak Krakatoa brání špatné počasí, indonéský vulkán se nejspíš zmenšil
foto: wikipedia.org

Špatné počasí a obrovský sloupec popela brání úsilí indonéských úřadů prozkoumat vulkán Anak Krakatoa a určit tak, zda by region mohla zasáhnout další ničivá vlna cunami. Ta o víkendu zpustošila indonéské pobřeží Sundského průlivu a vyžádala si na 420 mrtvých. Podle agentury AP tamní úřady dnes oznámily, že pátrání po dalších obětech bude v nejhůře postižené oblasti pokračovat i v lednu.

Indonéská agentura pro katastrofy dnes oznámila, že si neštěstí vyžádalo 426 obětí na životech. To je o něco méně, než úřad původně tvrdil. Některé oběti byly údajně zaznamenány dvakrát. Pohřešuje se stále 23 lidí a více než 40.000 dalších bylo nuceno opustit své domovy.

Vysoká mořská hladina, oblačnost a nepřetržité sopečné erupce brání úřadům vizuálně prozkoumat sopku Anak Krakatoa. Velká část vulkánu se po sobotní erupci zřítila a způsobila tak ničivou přílivovou vlnu. Úřady vyzvaly obyvatele Sundského průlivu, aby zůstali kilometry daleko od pobřeží pro případ, že by oblast zasáhla další vlna.

Jakarta ve čtvrtek zvýšila stupeň varování před aktivitou vulkánu Anak Krakatoa na druhý nejvyšší stupeň v obavách z možného opakování vlny cunami. Úřady rovněž rozšířily oblast zákazu pohybu kolem vulkánu na pět kilometrů. Přesměrovány jsou také lety z jeho blízkosti.

Jeden ze zakladatelů indonéského výzkumného střediska pro studium cunami Gegar Prasetya uvedl, že případná další vlna by mohla být méně ničivá. Radary totiž ukazují, že vulkán je nyní mnohem menší.

"Teoreticky a podle mého dosavadního výzkumu závažnost potenciální cunami byla výrazně snížena. Dnes ráno jsme se snažili vyfotografovat oblast z letadla, abychom mohli potvrdit satelitní snímky, ale kvůli vysoké oblačnosti se nám to nepodařilo," prohlásil Prasetya.

Úřady dnes oznámily, že stav nouze v provincii Banten na ostrově Jáva, která byla postižena nejvíce, skončí 9. ledna. Z ostrova Sebesi, který je ostrovu Krakatoa nejblíže, záchranáři už evakuovali zhruba 1600 lidí z téměř třítisícové populace, ostatní budou z ostrova převezeni dnes.

Vulkanoložka Janine Krippnerová tvrdí, že je těžké nyní vyhodnotit riziko dalšího kolapsu vulkánu, který by mohl způsobit další vlnu cunami. Úřady totiž neví, jak stabilní jsou jeho pozůstatky. K tomu je podle ní nutné sopku prozkoumat, což je kvůli erupcím nyní nemožné.

ČTK


Klíčová slova: sopka, Indonésie, Krakatoa, Anak KrakatoaDiskuse ke článku