Soud nařídil Severní Koreji zaplatit 11 miliard za mučení a smrt amerického studenta Otty Warmbiera | Reflex.cz
nahoru

Soud nařídil Severní Koreji zaplatit 11 miliard za mučení a smrt amerického studenta Otty Warmbiera

Daniel Baret25. prosince 2018 • 16:30
Americký student Otto Warmbier při soudu v Severní Koreji.
Americký student Otto Warmbier při soudu v Severní Koreji.
• foto: 
KCNA

Americký soud ve Washingtonu nařídil Severní Koreji, aby zaplatil rodičům studenta Otto Warmbiera, kterého totalitní režim umučil a způsobil mu smrt, odškodnění ve výši 501 milionů dolarů (v přepočtu více než 11 miliard korun). Warmbier byl v Severní Koreji zatčen v lednu 2016, byl pak 17 měsíců držen ve vězení a v červnu loňského roku byl vrácen v zuboženém stavu do USA, kde následně zemřel.   

Rodiče Otty Warmbiera se obrátili na soud se žádostí o odškodnění letos v dubnu. Jejich syn byl zatčen v Severní Koreji v lednu 2016, protože v mezinárodním hotelu Janggakto v hlavním městě Pchjongjangu údajně ukradl propagandistický plakát, který velebil místní totalitní režim.

V březnu 2016 byl odsouzen k 15 letům nucených prací. Ovšem ve vězení vážně onemocněl a předpokládá se, že se tak stalo na následky mučení. V kómatu, ve kterém byl zhruba jeden rok, byl v červnu 2017 propuštěn a odvezen z humanitárních důvodů do Spojených států. Ovšem tam loňského 19. června zemřel v univerzitní nemocnici v Cincinnati. Podle lékařské zprávy kvůli nevratnému poškození mozku. Odborník v soudních spisech uvedl, že studentova zranění naznačují, že byl mučen elektrickými šoky.

Cestovatelský děs: Šestihvězdičkový hotel v Severní Koreji má horší služby než vězení

Soudce Beryl Howell při líčení zdůraznil, že rodičům přináleží odškodnění, protože jejich syn byl podle všeho mučen a zemřel na následky zranění, která utrpěl v severokorejském vězení. Režim vůdce Kim Čong-una je podle něj „legálně i morálně“ zodpovědný za smrt amerického studenta. Warmbierovi bylo v době jeho smrti pouhých 22 let.

Jak ale upozorňují právníci, rozsudek je spíše symbolický, protože neexistuje žádný mechanismus, který by Severní Koreu donutil odškodnění zaplatit. S touto zemí nemají USA potřebné smlouvy, navíc na ní dlouhodobě uvalují přísné sankce a nedá se předpokládat, že by bylo vyplacení peněz reálné. Navíc režim v KLDR podle všeho ani nemá podobnou sumu k dispozici.

Běžný život v Severní Koreji? Podívejte se na 50 vzácných fotografií

Americký prezident Donald Trump se snaží velmi komplikované a vyhrocené vztahy se Severní Koreou, která vyráběla a testovala i jaderné zbraně, normalizovat. Proto se 12. června sešel na historické schůzce se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem v Singapuru. Trump se chce s Kimem opět setkat v příštím roce na dalším summitu. Zda by mohli spolu u toho probírat i otázky odškodného kvůli smrti Otty Warmbiera, se ale nedá podle odborníků předpokládat.

Unikátní snímky totalitního severokorejského metra. V nejhlubším metru světa jezdí…
Vánoční trolení Donalda Trumpa: Ty v sedmi ještě věříš v Santu? Vždyť to není podstatné!

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější