nahoru

Výbuch sopky Krakatoa a následné cunami mají v Indonésii nejméně 168 obětí, Češi mezi nimi zřejmě nejsou

ČTK23. prosince 2018 • 09:40
Výbuch sopky Krakatoa a následné cunami mají v Indonésii nejméně 168 obětí, Češi mezi nimi zřejmě nejsou
foto: ČTK

Nejméně 168 mrtvých si vyžádala mohutná vlna cunami v pobřežních oblastech u Sundského průlivu mezi indonéskými ostrovy Jáva a Sumatra. Oznámila to dnes indonéská agentura civilní ochrany. Zvýšila tak původní bilanci, která hovořila o 62 mrtvých. České ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že podle dosavadních informací nejsou mezi mrtvými žádní Češi. Indonéská agentura také oznámila, že 745 lidí bylo při katastrofě zraněno a dalších 30 se pohřešuje. Bilance zřejmě ještě není konečná.

Cunami udeřila v sobotu večer místního času na pobřeží z obou stran Sundského průlivu, který leží mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Příčinou byl podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě výbuch sopky Krakatoa, po němž následoval podmořský sesuv půdy. Sopka vybuchla 24 minut před úderem cunami.

Robert Řehák z českého ministerstva zahraničí ČTK řekl, že "podle dosavadních informací nejsou mezi oběťmi cunami žádní cizí státní příslušníci, tedy ani čeští občané". "Český zastupitelský úřad v Jakartě situaci nadále sleduje a v případě nových informací bude informovat," dodal. Ministerstvo rozeslalo varovné SMS vzkazy lidem pobývajícím v oblasti a doporučilo sledovat sdělovací prostředky a řídit se pokyny úřadů. V případě nutnosti je možné se obrátit na nouzovou linku zastupitelského úřadu v Jakartě.

Jednou z nejhůře postižených oblastí je Banten, na jehož plážích jsou ubytováni turisté. Tam zemřelo 126 lidí a podle indonéských médií byli mezi turisty hlavně zaměstnanci státní energetické společnosti a úředníci ministerstva sportu a mládeže.

Podle mluvčího civilní obrany je poškozeno asi devět hotelů, desítka lodí, mnoho automobilů a kolem 400 domů. Úřady nevydaly předem žádné varování, obyvatele proto vlna zaskočila. Zasáhla také venkovní stan, v němž se právě konal koncert místní skupiny Seventeen. Jeden její člen stejně jako manažer katastrofu nepřižili.

Úřady se zprvu domnívaly, že nejde o cunami, ale o příliv, a vyzvaly obyvatelstvo, aby nepropadalo panice. "Byl to omyl, litujeme toho," uvedl mluvčí úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho, kterého citovala agentura AFP. Omyl podle něj pramenil z toho, že vlně tentokrát nepředcházelo zemětřesení.

Indonésie má za sebou zářijové ničivé zemětřesení, které provázela vlna cunami a které nepřežilo přes 2000 lidí.

Indonésie leží v oblasti častých zemětřesení. V roce 2004 při zemětřesení a cunami, které postihly několik zemí, zemřelo jen v Indonésii přes 120.000 lidí. Celkově si tato událost vyžádala 226.000 obětí.

ČTK
Diskuse ke článku