Interpol varuje před novou vlnou terorismu v Evropě, Islámský stát zde působí v podzemí | Reflex.cz
nahoru

Interpol varuje před novou vlnou terorismu v Evropě, Islámský stát zde působí v podzemí

Viliam Buchert20. prosince 2018 • 11:30
Policistům se podařilo zneškodnit střelce, který ve Štrasburku zabil 4 lidi - ilustrační snímek
Policistům se podařilo zneškodnit střelce, který ve Štrasburku zabil 4 lidi - ilustrační snímek
• foto: 
Reuters

Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že Islámský stát v Sýrii byl vojensky poražen. Podle odborníků to ale neznamená, že džihádisté z celého světa, kteří se k němu připojili, nejsou pořád bezpečnostní hrozbou. Jürgen Stock, generální sekretář Interpolu, největší mezinárodní policejní organizace světa, před několika dny varoval před novou možnou vlnou terorismu v Evropě. Teroristé (často i s evropským pasem) se totiž vracejí z Blízkého východu domů a navíc jsou z vězení propouštěni muslimové, kteří se zradikalizovali ve vězení, jak ukázal nedávný útok ve francouzském Štrasburku.

„Mohli bychom čelit další vlně teroristických útoků od jednotlivců, kteří se vracejí z Iráku a Sýrie a od zradikalizovaných lidí. Mohli bychom to nazvat Islámský stát 2.0. Tato organizace pořád představuje hrozbu, přestože už spíše působí v podzemí,“ prohlásil v Paříži vysoký představitel Interpolu Jürgen Stock.

Vánoční trh v Berlíně, kde zabil islámský terorista v roce 2016 i jednu Češku, teď…

Podle něj má Interpol v databázi kolem 45 000 nebezpečných džihádistů. Někteří z nich se po porážkách v Iráku a Sýrii přesunuli do jiných zemí Afriky a Asie, ale část těch, kteří mají evropské pasy, se už vrátila do Evropy, nebo se k tomu chystá. „Podle našich informací bylo mnoho z těchto lidí zabito, ale další jsou neznámo kde,“ varuje Stock.

Problémem pro bezpečnostní složky je fakt, že možní teroristé, což jsme viděli při několika teroristických útocích v Evropě v posledních letech, používají falešné doklady a mají vícenásobnou identitu. Není proto jednoduché je odhalit.

Policisté po přestřelce zabili teroristu ze Štrasburku, který zavraždil čtyři lidi

Stock odpověděl i na častou otázku, proč jednotlivé evropské země zcela neizolují nebezpečné islamisty, pokud o nich vědí. To je samozřejmě možné, pokud spáchali nějaký trestný čin. Další, kteří ve vězení skončili kvůli podpoře terorismu, ale nespáchali atentát, dostanou většinou maximálně 5 let vězení. Pak jsou propuštěni. Zejména ve vězeních ve Francii či Belgii, jsou ale mnozí z těchto lidí zcela zradikalizováni a jsou pak odhodláni páchat trestnou činnost, nebo dokonce i atentát z náboženských a ideologických důvodů.

Přestože Interpol buduje v rámci téměř 200 zemí světa globální systém včasného varování před teroristickou činností a radikálními hnutími, není možné úplně všechny extrémisty včas odhalit, protože působí v podzemí. Experti proto předpokládají, že další velké teroristické útoky nelze v Evropě vyloučit.

V Evropě narůstá antisemitismus. Devět z deseti Židů se podle průzkumu v EU necítí…
Země OSN přijaly globální pakt o migraci. Česko se k dohodě nepřipojí
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější