Vánoční trh v Berlíně, kde zabil islámský terorista v roce 2016 i jednu Češku, teď připomíná vězení | Reflex.cz
nahoru

Vánoční trh v Berlíně, kde zabil islámský terorista v roce 2016 i jednu Češku, teď připomíná vězení

Daniel Baret22. listopadu 2018 • 13:00
Vánoční trh v Berlíně, kde zabil islámský terorista v roce 2016 i jednu Češku, teď připomíná vězení
foto: RRB24

Na známém vánočním trhu Breitscheidplatz, který se nachází v západní části Berlína, si letos budou návštěvníci připadat jako někde v ZOO či v kleci. Prodejní místa budou obklíčena masivními betonovými zábranami a silnou a vysokou ocelovou ohradou. To vše kvůli zajištění bezpečnosti. Právě zde totiž 19. prosince 2016 zaútočil pomocí uneseného kamionu islámský terorista a na místě zabil 11 lidí (a předtím řidiče vozidla), včetně Češky Nadi Čižmár, která v německé metropoli žila a pracovala.

Jak napsal německý deník Berliner Zeitung, na tento vánoční trh, který bude návštěvníkům otevřen 26. listopadu, prakticky nebude možné proniknout autem, jak to před dvěma lety provedl neúspěšný tuniský žadatel o azyl Anis Amri, který se hlásil k myšlenkám zrůdného Islámského státu. Úřady ho měly vyhostit, ale neudělaly to. Někteří pozůstalí po obětech proto říkají, že stát v tomto případě jednoznačně selhal. Amri totiž používal v Německu různé falešné doklady a pobíral na ně i sociální dávky. Po atentátu byl zastřelen policií v italském Miláně.

Mezi oběťmi teroristy byla také matka malého syna Naďa Čižmár, která společně s manželem v Berlíně pracovala.

Nepoddajný národ, který jde se zbraní v ruce i do předem prohraných bitev. Polsko slaví…

Všechna bezpečností opatření kolem vánočního trhu Breitscheidplatz (uzavřeny budou i některé sousedící ulice) mají podle německých médií stát až 2,6 milionu euro. Bezpečnostní prvky se mají po skončení trhu stát majetkem města.

Podle německých médií jsou ale názory na budování tak masivních ochranných opatření rozporuplné. Někdo tvrdí, že je nutné udělat pro zajištění bezpečnosti cokoli, další občané si při pohledu na betonové bloky a ocelové ploty už dopředu stěžují, že se budou na trhu pohybovat jako zvířata v kleci.

Silná bezpečnostní opatření, i když jiná než na Breitscheidplatz, budou ale letos na všech vánočních trzích v Berlíně.

 

Německo čeká politické zemětřesení: Právě začalo odcházení Angely Merkelové
Architektura smrti: Betonová monstra, která měla chránit hitlerovské Německo

 

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,140
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější