Češi se stále zadlužují kvůli vánočním dárkům a půjčují si i rizikově. Kdy, jak a které dárky nakupují ? | Reflex.cz
nahoru

Češi se stále zadlužují kvůli vánočním dárkům a půjčují si i rizikově. Kdy, jak a které dárky nakupují ?

red25. listopadu 2018 • 12:44
Češi se stále zadlužují kvůli vánočním dárkům a půjčují si i rizikově. Kdy, jak a které dárky nakupují ?
foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Horázný Josef

Nejvíce si Češi půjčují v období před Vánoci, téměř polovina z nich pak rizikově. Nejoblíbenější je půjčka přímo u prodejce. Vrchol zadlužování přichází na přelomu listopadu a prosince, kdy jsou lidé také nejvíce v mínusu na svých běžných účtech. Kdy lidé nejčastěji kupují vánoční dárky? Kolik na ně letos chtějí utratit? Kolik si na ně chtějí půjčit?

Podle průzkumu agentury Kantar provedeného pro Poradnu při finanční tísni a Sdružení českých spotřebitelů má téměř pětina (17 %) Čechů má v předvánočním období zkušenosti s půjčkou. Zatímco v průběhu celého roku si rizikově půjčuje čtvrtina (27 %) z nich, v předvánočním období je to téměř polovina (47 %).

„Předvánoční období je z hlediska půjček a úvěrů tradičně velmi rizikové. V období vrcholících předvánočních nákupů mají spotřebitelé daleko více tendenci chovat se impulzivně a pro pořízení dárku využít nabízeného úvěru, aniž by se důkladně seznámili s jeho podmínkami. S nevýhodnými úvěry od neprověřených institucí jim tak hrozí upadnutí do dluhové pasti,“ říká ředitel Sdružení českých spotřebitelů Viktor Vodička.

Dle průzkumu si Češi v předvánočním období nejčastěji půjčují na pořízení spotřební elektroniky (45 %), na výdaje spojené s dětmi (26 %), na rekonstrukci či vybavení bytu (21 %) a bílé domácí spotřebiče (15 %). V období před Vánoci si půjčují spíše lidé mladší.

10 nejlepších filmových dramat roku 2018 a proč je nesmíte propásnout

Dárky na splátky

Na nákup dárků si Češi nejvíce půjčují tím, že koupí dárek na splátky (23 %), následuje spotřebitelský úvěr či půjčka (22 %), kontokorent (20 %), malá krátkodobá půjčka (17 %) a kreditní karta (12 %). Přibližně každý desátý (9 %) využije půjčky od rodinných příslušníků.

„Spotřebitelé by měli vždy, a v předvánočním období to platí dvojnásob, velmi obezřetně přistupovat k tomu, jakým způsobem se rozhodnou financovat nákupy spojené s Vánoci
a dárky obecně. Pokud se z důvodu např. i krátkodobého nedostatku financí rozhodnou pro půjčku, měli by jít jednoznačně k zavedené úvěrové či bankovní instituci, která je detailně seznámí se všemi podmínkami čerpání úvěru,“ dodal David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

Prohlédněte si grafy, které popisují předvánoční chování Čechů při nákupu vánočních dárků a s tím spojeným zadlužováním:

Chcete se bát? Nenechte si ujít 10 nejlepších hororů roku 2018
Jakub Smutný 8. listopadu 2018 • 13:49

Chcete se bát? Nenechte si ujít 10 nejlepších hororů roku 2018

Deset nejlepších thrillerů roku 2018 vás napne jako strunu
Jakub Smutný 4. listopadu 2018 • 12:18

Deset nejlepších thrillerů roku 2018 vás napne jako strunu

red


Klíčová slova: Vánoce, dárky, dluhy, půjčky, úvěry


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější