Vědci varují: V důsledku klimatických změn mohou prudce růst i ceny piva | Reflex.cz
nahoru

Vědci varují: V důsledku klimatických změn mohou prudce růst i ceny piva

Daniel Baret17. října 2018 • 07:44
Ceny piva porostou i v České republice
Ceny piva porostou i v České republice
• foto: 
ČTK

V důsledku klimatických změn mnou v příštích letech prudce růst ceny piva. Podle nových poznatků může mít zejména sucho vliv na výnosy ječmene, který patří k základním surovinám při výrobě piva. Problém by mohl zasáhnout Evropu, USA, Austrálii i Asii, kde se pěstuje nejvíce obilovin.

Prvotní surovinou pro výrobu piva je slad, který vzniká naklíčením obilných zrn. Obilniny dodávají škrob (tedy cukry), které se přeměňují na alkohol a oxid uhličitý. A základní obilninou, která se používá, je právě ječmen. V důsledku klimatických změn, zejména sucha, by ale výnosy ječmene mohly výrazně klesnout. V konečném důsledku by se to projevilo ve zvýšení ceny této komodity a následně i růstu cen piva.

„Svět čelí mnoha výzvám v důsledku změn klimatu, jednou z nich jsou i možné dopady na ceny piva,“ tvrdí podle novin The Independent ve své studii doktor Steven Davis z Kalifornské univerzity. Také britský expert Gabo Duan upozorňuje na to, že ceny piva se mohou „zvednout“ daleko více, než u základních potravin. Je to totiž momentálně velmi žádané zboží po celém světě. Ve srovnání s minulostí stoupá spotřeba tohoto nápoje například v Číně, Jižní Koreji, Africe či Latinské Americe.

Senát přijde každého občana Česka na pět korun měsíčně. Ostuda páchaná prezidentem…

Ječmen

Navíc velké požadavky na plodiny z ječmene mají nejenom výrobci piva, ale také chovatelé dobytka. Na výrobu alkoholu jde totiž v současnosti pouze 17 procent celosvětových výnosů ječmene.

Potenciální průměrné ztráty výnosů ječmene se podle vědců budou v závislosti od jednotlivých regionů a závažnosti změn klimatu pohybovat od 3 do 17 procent.

Ceny piva se z různých důvodů ale zvyšují i v současnosti. Stouply například v Belgii, Polsku, Kanadě a také v České republice. Dopad zvýšení cen piva se projeví v českých restauracích zejména v nastávajících týdnech.

Když výraz mluví za vše - i zvířata můžou být vysmátá nebo absolutně zpruzená
Jak má vypadat správně načepované pivo, co v restauraci odmítněte a kde si můžete pivo…

Daniel Baret


Klíčová slova: pivo, Ječmen


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Zelený Raoul: Jak nemít problém s Rusy ohledně sochy Koněva?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější