nahoru

Alžběta II. se po 73 letech odstěhuje z Buckinghamského paláce. Sídlo králů prochází rekonstrukcí

Johana Kudrnová6. října 2018 • 17:00
2007
2007
• foto: 
profimedia.cz

Britská královna Alžběta II. plánuje za sedm let opustit Buckinghamský palác, který od loňska prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Ta bude trvat až do roku 2027. V době, kdy se bude královský pár stěhovat bude královně 99 let a jejímu manželovi 104. Do soukromých apartmánů v Buckinghamu se nastěhovali v roce 1952, když se Alžběta stala královnou a navzdory přání prince Philipa musela rodina opustit nedaleký Clarence House.

Sídlo britských panovníků v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Renovační projekt bude dohromady stát 369 miliónů liber, vláda nicméně na opravách nehodlá šetřit. Obává se totiž opakování scénáře z roku 1992, kdy rozsáhlý požár poškodil hrad Windsor.

Do roku 2027 budou kompletně vyměněny elektrické rozvody, vodovodní potrubí a systém vytápění paláce. Obnoven a modernizován bude nicméně částečně také inventář Buckinghamu.

Časy se mění. Británie si bude muset zvyknout, že pravidla hry určují ti, které kdysi…

Když byly opravy před rokem oznámeny, Windsorové se snažili ujistit veřejnost, že peníze, které jdou na opravy z veřejného rozpočtu, budou užity s maximální efektivitou. V budoucnu se díky rekonstrukci například ušetří na údržbě.

Turisté se také mohou těšit na delší otevírací dobu o prázdninách, které královna tradičně tráví na skotském Balmoralu a londýnské sídlo je tudíž přístupné návštěvníkům. Podle královnina sekretáře začnou být v budoucnu realizovány také soukromé prohlídky paláce.

Střední Evropa v bodě nula. Jak vypadalo Polsko před vstupem do Evropské unie?

Ze všech těchto aktivit tak poplynou do státní kasy peníze. Vzhledem k tomu, že náklady na opravu a modernizaci budou rozloženy do deseti let, zátěž státního rozpočtu je skutečně zanedbatelná.

Plánovaná rekonstrukce Dolní sněmovny ve Westminsteru bude v porovnání s opravami sídla Alžběty II. daleko nákladnější. Odhaduje se, že v příštích letech na ni budou vydány až 4 miliardy liber.

Zapomenutí kanárci: Ženy z muničních továren, které 1. světová válka zbarvila dožluta
Rowan Atkinson alias Mr. Bean: Máme právo dělat si legraci i z náboženství

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,570
29,460
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější