nahoru

Střední Evropa v bodě nula. Jak vypadalo Polsko před vstupem do Evropské unie?

Johana Kudrnová 24. září 2018 • 08:30
Střední Evropa v bodě nula. Jak vypadalo Polsko před vstupem do Evropské unie?
foto: Mark Power

Polská ekonomika dnes roste čtyřikrát rychleji, než jaký je průměr Evropské unie. Nezaměstnanost pohybující se okolo 4 % láká do země statisíce Ukrajinců a Bělorusů, kteří jsou zde převážně vítáni. Životní úroveň lidí se od vstupu do Evropské unie před čtrnácti lety rapidně zvýšila, přesto v zemi vítězí Právo a spravedlnost podněcující ve společnosti nenávist a rozkol. Jak Polsko před lety, když vstupovalo do EU, zachytil britský fotograf?

Britský fotograf Mark Power se do roku 2004 na svých fotografiích soustředil téměř výhradně na rodnou Velkou Británii. Byl přesvědčen, že u zrodu dobrého snímku musí stát skutečné porozumění zemi, kterou člověk fotí.

Výzvu zachytit Polsko, které právě v té době vstupovalo plno nadějí do Evropské unie, se však rozhodnul přijmout. Na sérii fotografií měl měsíc. Pronajal si byt ve varšavském paneláku a začal se pomalu rozhlížet.

Polská fotografie tehdy podle něj stále dřímala v 70. letech. Na pultech knihkupectví se buď tyčily obrázkové knihy o holocaustu nebo o spanilých lesích a jezerech. Takové Polsko ale Mark Power z oken svého bytu ani na ulicích neviděl.

Snímky, které pořídil v sobě z dnešního pohledu mají mnoho z minulosti. Odráží se v nich však také přísliby nových a ve většině ohledů lepších časů.

Mnohé regiony začaly díky evropským fondům postupně vzkvétat. Poláci obnovili svůj vozový park. Propastné rozdíly mezi městy a východem či pohraničím Polska jsou však stále propastné. Vnímá je i Mark Power, který se sem dodnes vrací.

Nejostudnější připomínkou časů minulých je pak kvalita polského ovzduší. Děsivý smog nad Varšavou, jak jej v roce 2004 zachytil Power, Polsko stále neopustil. Na lepší časy svitne až v momentě, kdy vláda zakáže prodej nekvalitního uhlí, kterým chudí lidé topí v domácnostech.

Na působivé fotografie Polska z doby před čtrnácti lety se můžete podívat ve fotogalerii.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.