
Britský fotograf Mark Power se do roku 2004 na svých fotografiích soustředil téměř výhradně na rodnou Velkou Británii. Byl přesvědčen, že u zrodu dobrého snímku musí stát skutečné porozumění zemi, kterou člověk fotí.
Výzvu zachytit Polsko, které právě v té době vstupovalo plno nadějí do Evropské unie, se však rozhodnul přijmout. Na sérii fotografií měl měsíc. Pronajal si byt ve varšavském paneláku a začal se pomalu rozhlížet.
Polská fotografie tehdy podle něj stále dřímala v 70. letech. Na pultech knihkupectví se buď tyčily obrázkové knihy o holocaustu nebo o spanilých lesích a jezerech. Takové Polsko ale Mark Power z oken svého bytu ani na ulicích neviděl.
Snímky, které pořídil v sobě z dnešního pohledu mají mnoho z minulosti. Odráží se v nich však také přísliby nových a ve většině ohledů lepších časů.
Mnohé regiony začaly díky evropským fondům postupně vzkvétat. Poláci obnovili svůj vozový park. Propastné rozdíly mezi městy a východem či pohraničím Polska jsou však stále propastné. Vnímá je i Mark Power, který se sem dodnes vrací.
Nejostudnější připomínkou časů minulých je pak kvalita polského ovzduší. Děsivý smog nad Varšavou, jak jej v roce 2004 zachytil Power, Polsko stále neopustil. Na lepší časy svitne až v momentě, kdy vláda zakáže prodej nekvalitního uhlí, kterým chudí lidé topí v domácnostech.
Na působivé fotografie Polska z doby před čtrnácti lety se můžete podívat ve fotogalerii.