nahoru

Miluju Polsko, chci tady zůstat. Život ukrajinských migrantů na působivých fotografiích

Johana Kudrnová 12. července 2018 • 16:30
Miluju Polsko, chci tady zůstat. Život ukrajinských migrantů na působivých fotografiích
foto: Flickr

Herečka, vědec, dirigent, učitelka, tanečník, fotbalový trenér. V Polsku v současné době žije legálně na půl milionu Ukrajinců, další statisíce zde oficiální status zatím nemají. Migrovat do sousední země začali ještě před válkou, která vypukla v roce 2014, v posledních čtyřech letech však proud různorodých lidí, hledajících klidný a šťastný život, ještě zesílil. Na zádumčivých fotografiích je zachytil fotograf Stěpan Rudik.

Rudnik nafotil Ukrajince žijící v polském městě Poznaň a jeho okolí ve spolupráci s filoložkou Annou Demčurovou. Oba jsou taktéž ukrajinského původu a fotografiemi se snaží bojovat proti stereotypům o ukrajinských dělnících a uklízečkách.

Zdaleka ne všichni Ukrajinci migrující dnes na západ totiž vykonávají v nových domovech nekvalifikovanou nebo manuální práci, i když i takoví se samozřejmě stále najdou.

Někteří Ukrajinci se do Polska vrací za sezónní prací, stále více se jich zde ale začíná usazovat natrvalo. Svou budoucnost si na Ukrajině již neumí představit. V Polsku se cítí pohodlněji a bezpečněji.

Autoři projektu chtěli Ukrajince prostřednictvím fotografií Polákům přiblížit. Pro mnohé jsou totiž kvůli fyzické podobnosti s našimi sousedy neviditelní. Rychle se také integrují díky podobnosti polštiny a ukrajinštiny. Podle Rudika přitom může být každý druhý kolemjdoucí ve Varšavě Ukrajinec.

Všech zúčastněných se Stěpan Rudik ptal, jaké jsou jejich sny. Většina Ukrajinců byla otázkou zaskočena. Většinou si přáli zdraví pro svoje blízké a mír pro vlast. Polákům jsou za otevřené dveře neskonale vděčni.

Fotografie ukrajinských imigrantů si můžete prohlédnout v galerii:Klíčová slova: Polsko, ukrajina, fotogalerie, emigrace


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.