Indie dekriminalizovala pohlavní styk homosexuálů. Očekává se celosvětová liberalizační vlna | Reflex.cz
nahoru

Indie dekriminalizovala pohlavní styk homosexuálů. Očekává se celosvětová liberalizační vlna

Johana Kudrnová6. září 2018 • 14:00
Průvod homosexuálů v Indii - ilustrační snímek.
Průvod homosexuálů v Indii - ilustrační snímek.
• foto: 
ČTK

Soudci indického Ústavního soudu rozhodli o dekriminalizaci pohlavního styku mezi osobami stejného pohlaví. Na smetiště dějin tak za mohutných oslav po celé zemi putuje sto padesát sedm let starý zákon z koloniální éry, který o sexu homosexuálů tvrdil, že je „proti přírodě“. Očekává se, že zrovnoprávnění homosexuálů v největší demokracii na světě významně podpoří liberalizační snahy v asi 70 státech, které sex osob stejného pohlaví stále trestají.

Rozhodnutí pěti soudců Ústavního soudu bylo jednomyslné. Předseda Nejvyššího soudu Dipak Misra k rozsudku řekl: „Respekt k rozhodnutí jednotlivce je základem svobody. Tato svoboda může být naplněna pouze tehdy, když si každý z nás uvědomí, že LGBT komunita disponuje stejnými právy.“

Aktivisté bojující za zrovnoprávnění homosexuálů před zákonem v Indii intenzivně lobovali více než deset let. Článek 337 indického trestního zákoníku byl sice k trestnímu stíhání užíván jen velmi zřídka, homosexuálové však na jeho základě čelili výhružkám, obtěžování a vydírání.

Italská Florencie zakázala turistům v části historického města jíst na ulicích

V posledních letech se v Indii opakovaně odhodlalo více než třicet měst k přehlídkám gay pride. K mírnění odsuzujících názorů do velké míry přispěl ekonomický a technologický pokrok. Na společnost také již delší dobu působí produkce populární kultury, která bojuje proti stereotypům o homosexuálech.

Poté, co Nejvyšší soud rozhodnutí oznámil, zavládla v Indii euforie. Lidé po celé zemi vyšli do ulic, aby přelomový moment v dějinách země oslavili. Členové LGBT komunity mluví o úlevě, kterou jim poskytla právní legalizace jejich sexuální orientace.

Studie OSN tvrdí, že Skandinávci patří mezi nejšťastnější lidi světa, pravda je ale jiná

Podle mezinárodní asociace lesbiček, gayů, bisexuálů, transsexuálů a intersexuálů jsou zákony omezující práva této skupiny v platnosti stále ve více než 70 zemích světa. Změna v Indii jako největší demokracii na světě by zde mohla nyní také podnítit změny.

LGBT aktivisté se v Indii nyní chystají zahájit novou kampaň, která bude tlačit na legalizaci homosexuálních sňatků. Indové nyní také doufají, že se sníží tlak na mladé lidi, kteří měli doposud strach se se svou sexuální orientací svěřit rodině a přátelům.

Pomoct by jim v tom mohla slova, kterými rozhodnutí komentoval jeden ze soudců Nejvyššího soudu Dhananjaya Chandrachud: „Je těžké, napravit chyby historie, co ale udělat můžeme, je určit kurz budoucnosti.“

Řekni papeži ne! Irové skupují lístky na papežovu mši. Ukázat se na ní ale nehodlají. …
Co vlastně jíme a pijeme? Méně než 1 procento vanilky, kterou znáte ze zmrzliny či…Klíčová slova: Indie, soud, homosexuálové, zprávy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Fámy, které cloumají státem, jsou nejriskantnějším nástrojem politiky
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná správa povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější